REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 2.10. a svátek má Olívie a Oliver

Blatensko se pyšní zámkem s daňky

Nedaleko Písku a kousek od Strakonic se nachází malebné městečko Blatná lákající k návštěvě zejména místním zámkem, jehož neméně lákavou zajímavostí je obora v zámeckém parku, ve které si vesele pobíhá stádo daňků. V nedaleké vesničce naleznete paštického varhaníka, který vám v jejich kostele zahraje na zrekonstruované varhany.

Vyberte si jeden z mnoha okruhů ve vodním zámku

Zámecký komplex Blatná patří mezi stavebně a historicky nejdůležitější a architektonicky nejvýznamnější památky svého druhu u nás. Svou dlouhou historií, která sahá až do 7. století, kdy se na Blatensku začali objevovat Slované. Je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel v České republice. Stavebně historický vývoj učinil z tohoto objektu ochutnávkový mix uměleckých slohů minulých staletí. Jelikož se během svého vývoje nacházel převážně v držení významných šlechtických rodů, v zámku Blatná se díky tomu utvářely dějiny střední Evropy.

Na zámku se natáčelo mnoho filmů, z těch nejznámějších třeba Šíleně smutná princezna.

REKLAMA

Na zámku je pět prohlídkových tras, můžete si vybrat z těchto okruhů: Hildprandtové a jejich osudy, Nejvýznamnější rody na Blatné, Prohlídka exteriérů, Od středověku po současnost a Dětská prohlídka. Skupiny nad 15 osob a cizojazyčné prohlídky je nutno objednat předem.

Při průchodu nádvořím zámku se nezapomeňte zastavit na šálek kávy v Oh My Deer Café, obklopte se velkolepou architekturou a odpočiňte si od starostí všedního dne.

V zámecká oboře se pomazlíte s daňky

K zámku patří krásný zámecký anglický park s rozlohou 42 ha. Na rozdíl od zámku je veřejnosti přístupný celoročně. Původně byla u zámku obora, na začátku 19. století vzniknul zámecký park. V parku chovají daňky, kteří dotvářejí nezaměnitelnou atmosféru. Stádo se po parku pohybuje volně. Pokud budou daňci naladěni, můžou vám doslovně zobat z ruky, jsou totiž krotcí, nechají se nakrmit a dají se i pohladit. Krmení můžete zakoupit v pokladně zámku.

Vstup do parku a do zámku se platí zvlášť.

Kostel svatého Jana Křtitele v Paštikách

Nedaleko Blatné se v obci Paštiky nachází významná barokní stavba, kostel svatého Jana Křtitele, který byl postaven v polovině 18. stoletípodle plánů Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Kostel leží uprostřed hřbitova. U kostela byla postavena hřbitovní kaple, pod níž je krypta.

Kostel je nově opravený a má i zrenovované varhany, jejichž zvuk se při mších a koncertech krásně line po okolí.

Zdroj a více informací najdete na: www.zamek-blatna.cz, www.kostelpastiky.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA