REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 4.6. a svátek má Dalibor

Výzkumný smrkový porost

Rekreační oblast Bílý Kříž, pojmenovaná po kříži vztyčeném na památku strážců hranic, má kromě krásného výhledu ještě jednu zajímavost. Při procházce po žluté turistické trase narazíte na ekologické pracoviště, kde probíhá výzkum vlivu prostředí na horský porost smrku ztepilého. Stromu, který v Moravskoslezských Beskydech pokrývá 74% lesních ploch, v celé České republice pak velmi solidních 54%.

Výzkumný porost byl vysazen v roce 1981 s důrazem na rozčlenění plochy na místa s řídkou a vysokou hustotou zalesnění. Měří se zde dopadající sluneční záření, srážky, vzdušná teplota, vlhkost a rychlost proudění vzduchu. Pro samotný výzkum pak samozřejmě nezbytné monitorování látkové výměny mezi porostem a atmosférou. Výsledky těchto měření jsou opravdu zajímavé:

  • 1 ha porostu za rok vyprodukuje 10 tun kyslíku, což pokryje roční potřeby dýchání 38 lidí
  • 63 zdejších smrků vyrobí kyslík pro jednoho člověka
  • 1 ha porostu zadrží stejné množství oxidu uhličitého, kolik vyprodukuje osobní auto, když ujede 90 tis. km (15 tun CO2)
  • Za jasného dne 1 ha porostu přečerpá a odpaří až 40 tis. litrů vody
  • Za jasného dne se chladící výkon 1 smrku rovná výkonu 10 ledniček

Kromě výzkumného porostu jsou zde ještě dvě tzv. lamelové kultivační sféry, každé s 56 smrky rostoucími v různé hustotě. Zatímco v jedné sféře se udržuje běžná atmosférická koncentrace oxidu uhličitého, druhá obsahuje dvojnásobnou koncentraci. Potřebný podíl plynu se dotuje z nedalekého zásobníku o obsahu 17 tun, přičemž za rok se ho spotřebuje přibližně 100 tun. Automatika udržuje potřebnou koncentraci rovněž pomocí oken, která otevírá případně zavírá v závislosti na síle a směru větru.V jednotlivých sférách jsou také ventilátory, s nimiž se veškerý vzduch vymění za minutu.

REKLAMA

Z fyziologických procesů lesních dřevin se na tomto experimentální pracovišti sleduje například fotosyntéza, transpirace (výpar vody), respirace (dýchání) a růst biomasy. Celý projekt má význam zejména při zkoumání vlivu změn atmosféry.

Podklady získány z informačních tabulí Ústavu ekologie krajiny AV ČR.

Interneotvé stránky:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA