REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.10. a svátek má Bohumil

Areál Albertovec

Panský dvůr Albertovec (dříve Hilvetihof), založil Eduard, kníže Lichnovský, v roce 1818. Již od počátku byl Albertovec významným hospodářským střediskem a centrálním sídlem panství, které zahrnovalo dvaatřicet rozsáhlých dvorů a usedlostí s všestrannou zemědělskou výrobou. Pozemky se rozprostíraly na území jihovýchodního Pruska, dnešního Polska a Slezska od Hlučína po Ratiboř. V roce 1952 sem byl ze Šumavy přemístěn Státní hřebčín Hostouň zaměřený na chov jezdeckých koní. Za komunistického režimu se aktivity v hřebčíně soustředily na chov koní hospodářských. I přesto zůstal Albertovec plemenářským chovem až do revoluce. Poté areál výrazně chátral až do října 2005, kdy jej zakoupil Josef Hájek se svou rodinou. Převzali polorozpadlé budovy s děravými střechami a stádo čítající 182 koní ve velmi žalostném stavu.

Ihned se pustili do rozsáhlé rekonstrukce stájí chovného stáda, byla opravena porodnice, volné stáje, správní budova, dostihová dráha….. revitalizace stále pokračuje a Albertovec opět získává svou ztracenou krásu a pomalu se vrací ke svému původnímu chovu hannoverských a trakénských koní.

V současnosti areál nabízí svým návštěvníkům širokou škálu služeb a sportovních akcí. Prohlídky stájí, pronájem kočáru či kryté haly, dále pak skvělé jídlo ve stylové restaurací či posezení ve vinárně. V netradičních prostorách galerie umění jsou pravidelně instalovány zajímavé výstavy, konají se zde rozmanité workshopy a sympozia a další kulturní akce.

REKLAMA

Interneotvé stránky: http://www.albertovec.cz

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA