REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.5. a svátek má Vilém

Architektonické i přírodní zajímavosti poblíž Ostrova nad Ohří

Město Ostrov nad Ohří je příkladem jednoty architektonického výrazu SORELY, jak po stránce urbanistické, tak i architektonické. V zámku Ostrov naleznete komplex budov s krásnými dvorany a expozicí porcelánu. Najdete zde také relaxační zahradu s výběhem pro želvy.

Ostrovní gotika a renesance versus Sorela

České a slovenské trolejbusy, i ty jezdící v ulicích San Francisca, pocházejí z tohoto malého městečka. Ostrov je město, kde románské, gotické i renesanční stavby stojí oproti rozporuplnému socialistickému realismu, tvz. Sorele, který ve městě zakořenil při rozvoji uranové těžby. Budovám postaveným v duchu Sorely nemůžete zapřít jistou monumentálnost. Ostroh nad Ohří poskytuje výběr ze šesti vyhlídkových okruhů městem.

Renesanční zámek Ostrov

V areálu zámku naleznete Šlikovský zámek, Lauenburský zámek, Palác princů a letohrádek. Za nynější podobu zámku jsou zodpovědní tosk­ánští vévodové, kteří zámek v průběhu 19. a 20. století přestavěli a opravili. Obsáhlá rekonstrukce místu vrátila původní kouzlo. Naleznete zde mnoho expozic k prozkoumání, například: Expo­zice ostrovského porcelánu, Zámecký areál v proměnách času, Ze skrytých tajností zámku nebo Šlikové a mincování. Nezapomeňte navštívit jedinečný soubor církevních staveb Posvátný okrsek nebo Ekocentrum Ostrov se stovkou živočichů, hlodavci počínaje, přes dravé ptáky, až po drobné šelmy.

REKLAMA

Mattoniho vodopád

Spatříte ho v parku bývalých lázní Kyselka. Jedná se o umělou kaskádu, kterou si nechal za svou vilou postavit Jindřich Mattoni. Voda z Mattoniho pramene stéká vedle bývalé restaurace na začátku lázeňského areálu a odtéká dále pod silnicí do Ohře. Mattoniho vodopád odvádí přebytečnou vodu z Ottova pramene a vodu přirozeně stékající ze svahu nad Kyselkou. Na nejvyšším bodě Mattoniho vodopádu uvidíte uměle vytvořenou jeskyni, ve které najdete ve skále usazené pítko s malým kamenným lavorem. Pítko, a z části také Mattoniho vodopád napájejí nedaleký minerální Ottův pramen, který byl po dlouhou dobu hlavním zdrojem světoznámé karlovarské minerálky. Ochutnat zdejší minerální vodu můžete právě pod Mattoniho vodopádem u veřejnosti přístupného jezírka.

Zdroj a více informací naleznete na: zivykraj.cz, www.krusnohorci.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA