REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 1.12. a svátek má Iva

Archeopark Všestary vás interaktivní a názornou formou seznámí s životem v pravěku

Expozice Archeoparku ve Všestarech nedaleko Hradce Králové je rozdělena na vnitřní a venkovní část.  Tento unikátní archeopark svým návštěvníkům nabízí výjimečnou expozici pravěku s názornými ukázkami dobových staveb, řemesel, zvyků a obyčejů. Přijďte si i s dětmi vyzkoušet pravěk „na vlastní kůži“.

Archeopark pravěku Všestary

V budově naleznete zajímavé expozice, nazvaná Podzemí či Podsvětí, nastiňující tajuplný svět z pohledu pravěkých lidí. Spatříte zde jeskyni s malbami, akvárium s archeologickými nálezy, pazourkové doly, megalitickou hrobku a ukázky pohřbívání z našeho území. Současně se zde dozvíte, jakým způsobem získává archeolog informace o našich předcích.

První patro obsahuje expozici Život v pravěku. Naši představu o běžném životě pravěkých lidí vám přiblíží obrovský model pravěké krajiny, ale také tematické panely s replikami nástrojů. V expozici v druhém patře s názvem Nebe uvidíte z ptačí perspektivy pravěkou krajinu na modelu o patro níže. V patře třetím naleznete přehled celého pravěku Čech a Moravy ukázaný jak v obrazech, tak pomocí replik a kopií artefaktů. Uvidíte tu didaktickou dílnu se skládačkami a hmatovým boxem nebo výstavní sál s aktuální výstavou s vybraným tématem pravěku.

REKLAMA

Celý areál Archeoparku tvoří nejen budova expozice, ale i venkovní pravěká vesnice, tzv. muzeum pod širým nebem s konstrukcemi pravěkých budov z doby kamenné, bronzové a železné.

Archeocyklotrasa z Hradce Králové do Smiřic Vás zavede na místa významných archeologických lokalit okolí Hradce. Po cestě potkáte čtrnáct informačních tabulí. Archeopark Všestary je šestou zastávkou cyklotrasy.

Muzeum východních Čech

Stálá expozice Cesty města provede návštěvníky historií města Hradec Králové od pravěku až po období první republiky a umožní jim nasát atmosféru života v jednotlivých obdobích. Celkový dojem expozice podtrhují multimediální interaktivní prvky. Expozice Muzeum války 1866 zas návštěvníkům poskytuje základní informace o průběhu prusko-rakouské války i bitvy u Hradce Králové, představuje základní výstroj rakouské a pruské pěchoty, dělostřelectva, jezdectva i dalších jednotek, jejich výzbroj včetně střeliva a dělostřelecké munice i dobovou ikonografii. Provede návštěvníky průběhem bitvy a seznámí je se způsobem tehdejších bojů.

Zámek Hrádek u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v 19. století. Souběžně se stavbou zámku byla zahradním projektantem L. Krügerem upravena část okolního lesa jako krajinářský park a ve zbývající části byla založena obora a bažantnice. Současná zámecká expozice je ukázkou bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století v původním historickém zařízení.

Zdroj a více informací naleznete na: archeoparkvsestary.cz, www.muzeumhk.cz, www.zamek-hradekunechanic.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA