REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 9.6. a svátek má Stanislava

Ledeč nad Sázavou rájem vodáků a příznivců historie a přírody

Historické město Ledeč nad Sázavou se pyšní jedním z nejstarších šlechtických hradů u nás, je zároveň jediným dochovaným hradem ve středním Posázaví. Nedaleko se nachází přírodní rezervace Stvořidla, která jsou oblíbeným místem nejen vodáků.

Hrad v Ledči nad Sázavou je dominantou města

Ledečský hrad je šlechtickým hradem, nachází se na vápencovém ostrohu nad řekou Sázavou, kterou nejčastěji vyhledávají vodáci. Přijďte na prohlídku monumentální středověké architektury, která se postupem času přetvářela od rané gotiky až do barokního stylu. Na komentovaných prohlídkách spatříte různé prostory hradu, muzea a v neposlední řadě vás čeká i výstup na hradní věž, ze které můžete shlédnout na město a krajinu, naskytnou se vám opravdu krásné pohledy.

Stvořidla

V údolí poblíž Světlé nad Sázavou vytvořilo koryto řeky Sázavy balvanovité řečiště. Řeka tu vytváří četné peřeje. Stovky balvanů jsou rozesety nejen v řečišti, ale i po okolních stráních. Z chráněných rostlin zde roste náprstník velkokvětý a oměj různobarvý, dále tu lze spatřit oměj pestrý, suchopýr úzkolistý nebo starček Fuchsův. Skály jsou porostlé trávničkou obecnou či třezalkou rozprostřenou. V rezervaci žije chráněný skorec vodní, rybky loví ledňáček říční nebo také vydra říční. Jsou tu k vidění některé druhy sov a dravců. Lokálka nazývána také jako Posázavský Pacifik je neodmyslitelným doplňkem této romantické krajiny. Legenda o vzniku Stvořidel vypráví ozámožném a líném sedlákovi z Rejčkova. Ten se prý upsal čertu, aby za něj deset let pracoval na poli. Když se nachýlil čas, sedlákova žena pokropila celé stavení svěcenou vodou. Čert pak prý naplnil pytel kameny, aby mu aspoň zničil pozemky. Když přelétal nad řekou, zrovna zakokrhal kohout. Čert zjistil, že mu docházejí čas i síly, a proto začal usypávat z pytle balvany.

REKLAMA

Zřícenina hradu Chřenovice

Na Ledečsku je k vidění dochovaná, 19 metrů vysoká válcová věž se silnými zdmi z lomového kamene. Dříve patřila hradu Chřenovice. Ten byl založen ve 13. století, několikrát prostřídal majitele. Roku 1545 je již uváděn jako pustý hrad. Na místě tehdy stávalo opevnění hradu. V roce 1904 byla ve zřícenině nalezena nádoba s pražskýmigroši z doby Václava IV. Již v roce 1898 tudy Ledečský klub turistů vedl jednu z prvních turistických cest. Zřícenina hradu je v současnosti volně přístupná.

Zdroj a více informací naleznete na: www.hrad-ledec.cz, www.vysocina.eu

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA