Vyšehrad jako národní symbol

Skvělá je procházka na Vyšehradě s vltavskou scenérií při zapadajícím slunci. Upravené cesty a příjemné posezeni v místních kavárnách, tomu se říká ideálně strávený den. Vyšehrad je dominantou města Prahy s nádherným kostelem a hřbitovem. Pohřbení jsou zde nejen národní umělci, spisovatelé, hrdinové, hudební skladatelé a hudebníci, kněží, herci, zpěváci a básníci.

Pevnost v Praze

Vyšehrad není jen národní kulturní památka, jeho klidová zóna láká mnoho návštěvníků, je to oblíbené místo odpočinku a vycházek. Je zde bohaté společenské a kulturní vyžití.

Historie Vyšehradu je úzce spjata s vývojem pražských měst a historií českého národa. Mohutná skála, rýsující se vysoko nad řekou Vltavou, lákala k osídlení již v nejstarších dobách a stala se předmětem mnoha pověstí. První zmínky o existenci vyšehradského hradiště jsou z poloviny 10. století. Od té doby Vyšehrad změnil několikrát svou funkci a podobu. Byl královským hradem, chvíli také panovnickým sídlem. Stal se městem a později barokní pevností, jejíž podobu si udržel dodnes. Koncem 19. století získal úlohu národního symbolu a pohřebiště českých velikánů.

Při návštěvě Vyšehradu na vás dýchne historie a pohltí oáza klidu. Je zde nádherný výhled na Hradčany, i na řeku, přístav, Petřín a okolí. K občerstvení jsou zde restaurace, obchůdky se suvenýry, k odpočinku lavičky. V létě se zde konají divadelní představení, která mají neopakovatelnou atmosféru.

Bazilika svatého Petra a Pavla       

Kapitulní chrám sv. apoštolů Petra a Pavla na Vyšehradě ve své nynější podobě je trojlodní pseudobazilika s kaplemi při bočních lodích, hloubkovým, trojboce uzavřeným kněžištěm se sakristií a kaplí na bočních stranách. Bazilika byla založena v roce 1070 knížetem Vratislavem II. Kostel, původně raně románská bazilika, byl posléze opakovaně přestavován, výrazně goticky v době Karla IV. a vrcholně barokně na počátku 18. století. Dnešní podoba je výsledkem radikální novogotické přestavby z přelomu 19. a 20. století. Od roku 2003 má kapitulní kostel titul bazilika minor.

Žluté lázně

Až se nabažíte historie, můžete seběhnout z Vyšehradu a projít se podél řeky po cyklostezce až ke Žlutým lázním, k sezónnímu rekreačnímu areálu vyskytujícímu se na břehu řeky Vltavy. Jedná se o přírodní sportovně relaxační areál se širokým sportovním a gastro zázemím. Realizují se zde velké sportovní, kulturní a společenské akce, je oblíbeným místem pro firemní i soukromé akce. Půjčují zde šlapadla, paddleboardy a párty vor s grilem, který vám poskytne nevšední zážitek.

Zdroj a více informací najdete na: www.praha-vysehrad.cz, www.kkvys.cz, cs.wikipedia.org

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu