REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 9.6. a svátek má Stanislava

9 zásad vodáků aneb i česká řeka umí postrašit

14. 6. 2021

Sjíždění řek – každoroční, a nejen česká tradice. Také se chystáte s rodinkou na vodu a těšíte si, jak si dopřejete kouzelný výlet korytem klidných českých řek? Pozor na to – i klidná řeka se může stát nebezpečnou.

Žádný řidičák, ale o to větší zodpovědnost

Na vodu řidičák opravdu nepotřebujete, i když by v některých případech „přezkoušení“ vodáků nebylo od věci. Znáte i vy vodácké devatero?

1) Informace o řece

REKLAMA

Než se vypravíte na cestu, vaším prvním cílem je většinou půjčovna, kde pořídíte plovací vesty, pádla, helmy a loď. Kromě vybavení by vás ale měla zajímat ještě jedna důležitá věc – stav a sjízdnost řeky. Zeptejte se v půjčovně, ve kterých místech můžete očekávat nějaký ten „zádrhel“, zda někde v okolí nebyla v nejbližších dnech bouřka a podobně. Zeptejte se klidně zkušenějších vodáků, jestli nějaké po cestě potkáte. Nezapomeňte si zjistit také obtížnost a berte v potaz, že v reálu může být obtížnost až o dva stupně vyšší – stačí jedna bouřka.

2) Odpovídající vybavení

Tím není myšleno více párů ponožek, i když ty se také hodí. Hlavní je, sbalit si oblečení, které rychle schne, nenasákne tolik vodou. Nezapomeňte také do barelu a vodotěsného obalu schovat mobil. Pozor na pražící sluníčko – vždy s sebou mějte opalovací krém, dostatek pitné vody a pokrývku hlavy – ideálně si nesundávejte helmu, ale čas od času jí namočte.

3) Věřte zkušenějším

V jednotě je síla, a to platí i pro vodáky. Pokud jste začínající vodák, jeďte v lodi vždy s někým zkušeným. Vyrazit na řeku a zjišťovat až ve vodě, jak se loď ovládá je nejen šílené, ale také nebezpečné jak pro vás, tak pro vaše okolí. Ideálně by měla vždy jet skupina alespoň 3 lodí – v první a poslední lodi by měli být ti nejzkušenější členové posádky. Lodě jedné posádky by se neměly předjíždět právě proto, aby byla plavba co nejbezpečnější a ti nejméně zkušení byli včas upozorněni na obtížné situace.

4) Žádný alkohol a omamné látky

Pro českou povahu téměř nemyslitelné vzdát se osvěžujícího pivečka v přilehlém kempu nebo restauraci. Během plavby ale opravdu raději nepijte – nikdy nevíte, kdy budete potřebovat rychlou reakci a na vodě může být každá promeškaná vteřina drahá.

5) Zastavit a porozhlédnout se

Blížíte se k jezu nebo šlajsně a dané místo jste už za život projížděli 1000x? I tak raději zastavte a podívejte se, zda nejsou v cestě větve, klacky nebo cokoliv, co by mohlo být nebezpečné.

6) Přenést loď není ostuda

Většina nehod se stává právě na jezech a obtížnějších místech. Máte-li sebemenší pochybnosti o bezpečném proplutí, raději loď přeneste a pokračujte v plavbě až pod jezem.

7) Bezpečná obuv je základ

Je krásné počasí, sluníčko a vy si plujete jen tak v žabkách nebo na boso? Vezměte si raději pevné kotníkové boty. Když se loď převrhne a vy spadnete do řeky, mohou být na dně ostré kameny nebo dokonce kusy skla či plechu.

8) Lepší volat pomoc dříve nežli později

Jak už jsme předesílali v bodě 4, každá vteřina může být drahá. Pokud uvidíte, že se někdo dostal do krizové situace a topí se, ihned volejte pomoc. Lepší ji zavolat zbytečně než pozdě. Převrhnout se mohou nejen kanoe a kajaky, ale také nafukovací čluny nebo raft – ty mají sice větší stabilitu, ale jsou z měkkého materiálu. Nikdy nevíte, co se může stát, ale reagujte ihned a s chladnou hlavou. Bojujícímu člověku ve vodě se snažte pomoci ze břehu. Neskákejte bezhlavě za ním, pokud to není nezbytně nutné, ale raději mu hoďte takzvaný „házecí sáček nebo podkovu“, případně jiné záchranné předměty.

9) Se slušností nejdál dopluješ

Buďte ohleduplní nejen ke své posádce, ale i k ostatním vodákům. Pokud bude potřeba, pomozte jim. Nikdy nevíte, kdy i vy budete potřebovat pomocnou ruku!

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA