REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 28.9. a svátek má Václav

17. Evropská noc pro netopýry

28. 8. 2013

17. Evropská noc pro netopýry
V České republice je registrováno na 4000 jeskyní, od malých slují až po několikakilometrové podzemní systémy. Čtrnáct z nich je zpřístupněných veřejnosti. Na území Čech jsou tři, zbývajících jedenáct je na Moravě. Pečuje o ně Správa jeskyní ČR se sídlem v Průhonicích u Prahy.

Mnohokrát již jste určitě slyšeli o netopýrech, že jsou to tajemní obyvatelé jeskyní. To však platilo tak před půl stoletím, dnešní výzkum a jejich sledování je učinil jedním z nejlépe prozkoumaných skupin savců. Chcete-li se zařadit mezi badatele, kteří ať již profesionálně nebo amatérsky tyto drobné tvory sledují, nabízí se vám jedinečná příležitost. Letos již 17. Evropská noc pro netopýry v krásném prostředí Moravského krasu u Sloupsko-šošůvských jeskyní, která se koná 7. září 2013 a je pořádána pro poznání a na podporu ochrany netopýrů nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Během celého programu kromě návštěvy jeskyní shlédnete promítání filmů o netopýrech a budete i účastníky pozorování živých netopýrů v jejich přirozeném prostředí. Součástí akce je i prodej publikací a dalších materiálů o těchto zvláštních savcích. 

Program je zdarma a je přichystán pro čtyři skupiny. Začíná uvítáním návštěvníků a prohlídkou jeskyně v 17:00, 17:45, 18:30 a 19:15 hodin. Konec poslední prohlídky je v cca 21:20 hodin.
Přichystány jsou autobusy z Brna (od kavárny Bohéma, Rooseveltova ulice – místenka je za 50 korun) v 16:30 a z Blanska (autobusové nádraží) v 17:30, které budou viditelně označeny na čelním skle. Doprava zpět do Brna je v 20:30 a do Blanska 21:00 hodin. Dorazit na místo však můžete i po vlastní ose.

REKLAMA

Moravský kras byl vyhlášen chráněnou krajinnou oblastí v roce 1955 a vlastní Sloupsko-šošůvské jeskyně byly vyhlášeny jako přírodní rezervace dne 20. 12. 1999. Přísně chráněny jsou i vybrané druhy fauny a flory a jeskyně jsou významným přírodním zimovištěm řady druhů netopýrů, jejich činnost je proto v období od listopadu až po leden omezena na minimum. 
Na příjemně a poučně strávený večer vás zvou organizátoři AOPK ČR – správa CHKO Moravský kras, Česká společnost pro ochranu netopýrů, Ekologický institut Veronica a regionální sdružení ČSOP, Ústav biologie obratlovců AV ČR ve spolupráci se Správou jeskyní ČR – SJ Moravský kras a Spolkem pro rozvoj venkova Moravský kras.
Podrobnosti o této akci a mnoho dalších informací o jeskyních, otevíracích dobách a vstupném najdete na našich webových stránkách www.caves.cz

Interneotvé stránky: http://www.caves.cz/

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA