Zámek Veltrusy

Kdysi jistě nádherné barokní sídlo Chotků, vybudované v první polovině 18. století, poslední léta spíše čeká na masivní finanční injekci. Ač objekt stále ještě září svou charakteristickou červenou barvou, uchýlil se pod roušku lešení, aby alespoň částečně obnovil zašlou krásu odebranou povodněmi. Dominanta rozlehlého parku, zpestřeného několika pavilony, tak další sezónu tráví odpočinkem od návštěvníků.

Stav celého areálu poměrně trefně vystihuje vstupní zrezivělá brána, nacházející se v samotné obci Veltrusy. Zašlý nápis státní zámek nechává vzpomenout na dobu minulou a dává prostor otázce, zdali by památce nebylo lépe v soukromých rukách. Stačí pak udělat několik kroků, abyste se ocitli v opravdu rozlehlém parku honosícímu se přívlastkem zámecký. Máte-li s sebou psa, případně holdujete procházkám, budete zde ve svém živlu. Pohled na dominantu, Veltruský zámek, z dáli potěší, v parku je příjemná cestička a i za hodinu chůze se nemusíte otočit.

Zámecký klasicistní park o rozloze 3000 hektarů skrývá čtyři pavilony, umělou jeskyni, sochu sfingy, boha Martha a novogotický Červený mlýn. Při procházce se tak stále máte na co těšit a neomrzí vás ani několikahodinová chůze. Nedaleko zámku je dokonce pole, na němž v letních měsících můžete vidět záhony květin, což je pohled známý spíše z Holandska, než Čech. Samotné pavilony by si však také zasloužily finanční injekci.

Abychom však stále nekritizovali. Přibližně 15 minut rychlé chůze od brány vám stačí k tomu, abyste se dostali ke komplexu budov a zejména k čestnému dvoru. Ten je z jedné strany uzavřen hlavním vstupem zámeckého interiéru, ze strany druhé pak řadou soch – působivé alegorie měsíců a ročních období z dílen Matyáše Brauna. Samotný dvůr správce rovněž pěkně udržuje, oko potěší anglický trávník i květinová výzdoba. Dojem trochu kazí jen vypuštěné někdejší jezírko s rybkami.

Aktualizace

Od 1.4. do 31.10. 2007 se koná na zámku Veltrusy výstava Čas starých pohlednic, která je doplněna dobovými rekvizitami a dějinami poštovnictví slovem i obrazem. Vystavené exponáty jsou z let 1897 až 1945, tématicky místopisné (Mělnicko, Veltrusy, Konopiště, Praha, Český ráj, Církevní památky, Lázně, zahraniční místopis…) a žánrové. Zajímavostí jsou také první korespondenční lístky a secesní stereo prohlížečky. Letos se na zámku bude ještě konat Výstava růží a adventní koncerty. Jako expozice slouží prohlídka zámeckých historických skleníků.

Historie

Výstavbu zámku započal v 18. století ve stylu velké barokní koncepce Václav Antonín Chotek. Jádrem komplexu je dvoupatrová budova válcovitého tvaru, od níž se paprskovitě rozbírají čtyři jednopatrová křídla do tvaru písmene X. Samotná stavba trvala až do roku 1744. V majetku Chotků zůstal až do roku 1945, kdy přešel do vlastnictví státu.

Těžkou ránu zámku zasadily v roce 2002 povodně. Voda zasahovala do několika metrů, zatopila postranní křídla, poškodila malby, zničila park i řadu staveb včetně daňčí obory. Od té doby je v dlouhodobé rekonstrukci.

Otevírací doba

Nádvoří: 8:30-17:00

Skleníky: 27.5.-30.9. Út-Ne 9-16

Vstupné

Skleníky: 40 Kč / 20 Kč

Interneotvé stránky: http://www.veltrusy.net

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Zámek Blatná

Icon 12.05.2021

Že ho odněkud znáte? No aby ne. Dejte se na chvíli zavřít do hladomorny a spolu s princem ...

Celý článek
Tip na výlet: Zámek Blatná

Písecko – Blatensko

Icon 15.05.2021

Jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje najdete na půli cesty mezi Prahou a Českým...

Celý článek

Orlík – blyštivý klenot nad Orlickou přehradou

Icon 15.05.2021

Orlický zámek, vystavěný na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou, dříve připomínal opravdu ...

Celý článek