Rozhledna Přední Žalý

Moderní železobetonové konstrukce, vévodící všem moderním rozhlednám, jsou sice navýsost praktické, ale kouzlo staletých budov nahradit nedokáží. Atmosféra kamenné stavby vás provází od prvního do posledního schodu. Během chůze po točitém schodišti můžete občas vyhlédnout malým kulatým okénkem, ale ta pravá odměna nastane až po vystoupání na horní část 18 metrů vysoké rozhledny, kde se teprve otevře výhled do širého kraje.

Rozhledna císaře Františka Josefa, jak se Přední Žalý správně jmenuje, zde stojí už od roku 1892. Původně bývala součástí restaurace, ta však vzala během okupace Německem za své a už nebyla obnovena.

Máte-li štěstí na počasí, v dáli uvidíte charakteristickou siluetu Ještědu, na severu Medvědín, Špindlerův mlýn, trochu západněji pak Kotel. Na severovýchodě se rozprostírá Luční hora a samozřejmě Sněžka. Čistě východním směrem můžete vidět Strážné.

Poměrně zajímavá je expozice ptáků. Během stoupání na vás ze všech stran hledí opeřenci v nejrůznější podobě – spletení z větví, vystřižení z papíru či dokonce vycpaní.

Otevírací doba

Denně 10-16 hodin, pokud počasí dovolí.

Vstupné: 10 Kč / 5 Kč

Dopravní dostupnost

Nejsnazší je dojet autem na Benecko – Zlatá vyhlídka, kde můžete snadno zaparkovat, a odtud vyrazit po červené turistické značce až k rozcestníku na Předním Žalý. Zde už najdete ukazatel a po pár stech metrech dorazíte k rozhledně. Cesta je do přiměřeně prudkého stoupání, přičemž se dá ujít přibližně za půl hodiny.

Alternativou je nechat auto už na Křížovkách. Odtud se po žluté turistické trase za cca 1,5 km dostanete do Úbočí Žalého, kde navazuje výše zmíněná červená.

Poslední možností, pro mnohé návštěvníky však nejzajímavější, je lanovka z Herlíkovic s dolní stanicí nedaleko hotelu Eden, která vás vysadí přímo pod rozhlednou. V sezóně 2006 ale podstupuje celkovou rekonstrukci a nejezdí.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Do Harrachova v létě s celou rodinou

Icon 07.05.2021

Harrachov – dovolená plná zábavy a zážitků Harrachov je oblíbeným střediskem zimních sport...

Celý článek

Písecké hory

Icon 16.05.2021

Rozsáhlý přírodní park najdete na východním okraji města Písku. Odtud se táhne zalesněným ...

Celý článek

Olomouc region card. Váš průvodce, kamarád i spořící poradce pro výlety v Olomouci, na Střední Moravě i v Jeseníkách

Icon 02.06.2021

Skryté poklady mezi Olomoucí a Prostějovem Zámek s parkem v Náměšti na Hané se svou j...

Celý článek