Děčínský Sněžník

Kamenná rozhledna postavená v roce 1864 původně měla sloužit pouze ke geografickým účelům, ale místo přímo vybízející k pohledu do kraje nenechalo turisty klidnými. Hrabě Thun ji proto nakonec zpřístupnil i veřejnosti, což byl určitě záslužný krok. Během let se stala natolik populární, že zde bylo zřízeno i restaurační zařízení.

Rozhledna stojí na nejvyšší stolové hoře u nás, v nadmořské výšce 723 metrů. Samotná věž měří 33 metrů a na otevřenou vyhlídkovou plošinu vede 153 schodů. Z vrcholu je velmi pěkný pohled na Lužické hory a samozřejmě Českosaské Švýcarsko. Osobně kvituji přítomnost tabulí popisujících výhled včetně kilometrické vzdálenosti. Při naší návštěvě byla viditelnost spíše horší, ale i tak byl vidět např. Špičák, Sokolí vrch a Buková hora s nepřehlédnutelným vysílačem.

Děčínský Sněžník je popisován jako místo, kde se díky termickým proudům okolo hory mísí proudy vzduchu až od Severního moře. Můžete se tak výjimečně setkat s označeným Větrné lázně. Faktem zůstává, že nahoře to fouká docela dost.

Dojmy

Pokud se pohybujete v okolí Děčína, pak na vás Sněžník bude koukat snad ze všech stran. Už to je dostatečně silný důvod se zde na chvíli zastavit. Na rozhledně je znát, že si s ní dal architekt práci a pohled si proto zaslouží i samotná stavba. Při stoupání vzhůru byl trochu nepříjemný zatuchlý vzduch, ale jakmile otevřete železné dveře k vyhlídkovému ochozu, tento detail rozhledně rádi odpustíte. Sněžník zároveň slouží jako docela dobrý zdroj k předpovědi počasí. Pokud není z Děčína vidět, bude co nevidět pršet.

Jak se tam dostanete

Děčínský Sněžník je nejlépe přístupný z obce Sněžník, kde na placeném parkovišti necháte auto a podle šipek se vydáte po asfaltové silnici. Zhruba po půl kilometru se vpravo objeví červená turistická značka, která vás zavede až k vrcholu. Pokud vás chůze lesem nebaví resp. máte kočárek či kolo, můžete se držet i zmíněné asfaltky. Nahoru je však vjezd autem bez platného povolení zakázán.

Otevírací doba

  • leden-březen: po-ne 10:00-16:00
  • duben-říjen: po-pá 10:00-17:00, so-ne 9:00-17:00
  • listopad-prosinec: po-ne 10:00-16:00

vstupné 10 Kč

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Do Harrachova v létě s celou rodinou

Icon 07.05.2021

Harrachov – dovolená plná zábavy a zážitků Harrachov je oblíbeným střediskem zimních sport...

Celý článek

Písecké hory

Icon 16.05.2021

Rozsáhlý přírodní park najdete na východním okraji města Písku. Odtud se táhne zalesněným ...

Celý článek

Olomouc region card. Váš průvodce, kamarád i spořící poradce pro výlety v Olomouci, na Střední Moravě i v Jeseníkách

Icon 02.06.2021

Skryté poklady mezi Olomoucí a Prostějovem Zámek s parkem v Náměšti na Hané se svou j...

Celý článek