Přírodní sochařská galerie Vojtěcha Kopice

Při pročítání průvodců Českého ráje narazíte spíše na Kopicův statek než přírodní sochařskou galerii, ale přitom právě tyto pískovcové skalní masivy s vytesanými reliéfy patří mezi nejzajímavější místa v oblasti. Stačí na značené odbočce zahnout do údolí a během několika minut se ocitnete mezi skalami, z nichž na vás bude shlížet Horymír v sedle Šemíka, věrozvěsti Cyril a Metoděj, kníže Václav nebo třeba T. G. Masaryk.

Autor soch, Vojtěch Kopic, se veškerou sochařskou techniku učil jako samouk. Práce ve skalách mu pomáhala překonat těžké chvíle obsazení země fašisty, což také ovlivnilo jeho tvorbu. Vytesával významné postavy národních dějin, které symbolizovaly lepší časy. Jeho první plastikou byl kníže Václav, vytvořený v roce 1940. Pak už přibývaly další motivy, mezi nimiž najdete také řadu zvířat.

Při procházení galerie musíte mít oči opravdu široce otevřené a pozorně se dívat, jinak řadu z nich bez povšimnutí přejdete. Sochy jsou v různých výškách i ze stran, často ve špatně přístupném terénu. Faktem zůstává, že právě to je mnohdy zachránilo před vandaly. U mnohých soch se dochovaly i popisky případně verše, jimiž vám Kopic usnadnil pochopení daného díla.

Přesný počet skalních reliéfů neznám, ale napočítáte jich rozhodně v desítkách. Ať už je to krásný lev střežící vstup do údolí, muflon, holubice či třeba voják, vždy je ztvárněn velice osobitě. Jako nejzajímavější útvar se obecně považují varhany, nicméně se domnívám, že zde najdete ještě povedenější díla. Při procházení galerie je zajímavé sledovat i to, jak se s postupem let sochy zdokonalovaly. Ostatně poslední dílo Vojtěch Kopic dokončil v roce 1978, kdy také zemřel, což je 38 let od vytesání prvního reliéfu. Tolik let zkušeností se musí projevit.

Přístupnost

Cesta skalní galerií je trochu náročnější, pevná obuv je prakticky nutností a rovněž počítejte s tím, že kolo případně kočárek budete muset odložit u Kopicova statku. Samotný prohlídkový okruh není už nijak zvlášť značen, stačí se však držet stezky. Zkuste se také více dívat na skály a méně pod nohy, jako autor, který jít sám, byl by o řadu reliéfů ochuzen. Galerie je celoročně volně přístupná.

Jak se tam dostanete

Autem se přibližte co nejvíce k Valdštejnu, což znamená do Turnova a na jeho okrajovou část Mašov, případně můžete vyrazit rovnou z centra. Držte se červené turistické značky, která vás zhruba po dvou kilometrech zavede k zmíněnému hradu. Odtud budete pokračovat po modré na Kopicův statek. Tam už uvidíte odbočku.

GPS souřadnice ukazuje na zhruba polovinu prohlídkového okruhu, takže ji berte spíš jako orientační údaj.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

3 tipy na výlet v Karlovarském kraji

Icon 25.04.2021

Karlovarský kraj je plný nádherných zámků, které vás potěší nádhernou architekturou. Na úz...

Celý článek
Čertovy hlavy

Čertovy hlavy

Icon 28.06.2021

Správně by se text měl jmenovat spíše výlet za sochami Václava Levého, než jménem jednoho ...

Celý článek

Do Harrachova v létě s celou rodinou

Icon 07.05.2021

Harrachov – dovolená plná zábavy a zážitků Harrachov je oblíbeným střediskem zimních sport...

Celý článek
Tip na výlet: Zámek Blatná

Písecko – Blatensko

Icon 15.05.2021

Jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje najdete na půli cesty mezi Prahou a Českým...

Celý článek

S Jakubem Krčínem za čerty krajem kamenů

Icon 30.05.2021

Na samém jižním okraji středních Čech jsou v nádherné krajině rozesety působivé balva...

Celý článek

Křížem krážem Podyjím. Co nesmíte vynechat?

Icon 06.06.2021

Zalesněné ostrohy, hluboký kaňon, meandrující řeka Dyje a spoustu skalních vyhlídek. Takov...

Celý článek