Z Kutné Hory do Malešova údolím Vrchlice: poznejte, jaká příroda inspirovala českou hymnu

Do Kutné Hory nemusíte vyrážet pouze za jedinečnými památkami, působivými zákoutími a řadou oblíbených kulturních akcí. Cílem výletu či zpestřením pobytu ve stříbrném městě může být procházka po Naučné stezce Údolím Vrchlice. Přímo na ní navazuje značená turistická trasa, která vás dovede až do Malešova, kde můžete výlet zakončit návštěvou místního Přátelského pivovaru.

Kutná Hora, Foto © Libor Sváček

Značená stezka vede přímo z města směrem k Velkému rybníku. Přibližně dvoukilometrový úsek podél řeky nabízí množství přírodních zajímavostí, malebné skály, romantické staré mlýny, pozůstatky po dolování stříbra, mostky, brody, náhony a jezy a také uzavřené vchody do štol se stříbrnou rudou.

Malešov, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu

Údolí je cenné výskytem chráněných druhů živočichů. Na informačních panelech podél stezky je popsána charakteristika místní flóry a fauny i historie pravěkých hradišť a zaniklých mlýnů. Celou trasu lze zdolat pěšky i na kole. První polovina vede po staré asfaltové cestě, poté se pokračuje lesní pěšinou malebně posazenou mezi příkré skály a Vrchlici, dříve označovanou jako Pách. Krajina má navíc i svoji kulturní historii. Rozkvetlé jarní údolí říčky si při svých procházkách zamiloval Emil Frýda, který byl místními přírodními krásami natolik okouzlen, že se přejmenoval na Jaroslava Vrchlického a pod tímto pseudonymem vstoupil do české literatury. Podle některých zdrojů to byla právě zurčící voda Vrchlice a šumící bory na okolních skalinách, která k napsání textu písně Kde domov můj inspirovala kutnohorského rodáka Josefa Kajetána Tyla.

Údolí Vrchlice, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu

Příjemná procházka vede k Velkému rybníku, jednomu z nejvýznamnějších krajinných prvků v okolí. Vznikl už ve středověku jako zásobárna vody pro pohon strojů v kutnohorských dolech. Později voda sloužila místním mlýnům. Dnes v jeho blízkosti na postranních výpustích při bocích hráze objevíte dva vodopády. Stezka nabízí řadu lákavých odboček a propojení s dalšími značenými stezkami – mimo jiné s Královskou procházku s nádherným výhledem na nejznámější kutnohorské památky. Od Velkého rybníka lze stále po červené značené trase pokračovat až do Malešova se starobylou tvrzí z počátku 14. století, kde lze výlet příjemně zakončit v místním Přátelském pivovaru. Pivo se v něm vaří původní metodou bez filtrace a pasterizace a používají se jen původní pivovarské ingredience.

Údolí Vrchlice, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu

Zvolíte-li trasu od kutnohorských Breüerových sadů pod Vlašským dvorem a do malešovského pivovaru, ujdete asi 8 km. Zpět do Kutné Hory se můžete vydat po stejné trase anebo se svézt vlakem, který mezi Malešovem a Kutnou Horou v pravidelných intervalech jezdí. Další tipy nejen na výlety v okolí najdete na www.strednicechy.cz

Údolí Vrchlice, Foto: © Středočeská centrála cestovního ruchu
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Čertovy hlavy

Čertovy hlavy

Icon 28.06.2021

Správně by se text měl jmenovat spíše výlet za sochami Václava Levého, než jménem jednoho ...

Celý článek

Do Harrachova v létě s celou rodinou

Icon 07.05.2021

Harrachov – dovolená plná zábavy a zážitků Harrachov je oblíbeným střediskem zimních sport...

Celý článek

Maledivy, Seychely nebo Mauricius. Jaký ostrov si vyberete vy?

Icon 19.04.2021

Exotické dovolené jsou stále více v kurzu. Není se čemu divit. Každý z nás si ch...

Celý článek

3 tipy na výlet v Karlovarském kraji

Icon 25.04.2021

Karlovarský kraj je plný nádherných zámků, které vás potěší nádhernou architekturou. Na úz...

Celý článek
Tip na výlet: Zámek Blatná

Písecko – Blatensko

Icon 15.05.2021

Jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje najdete na půli cesty mezi Prahou a Českým...

Celý článek

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus aneb na co se těšit koncem prázdnin a začátkem září

Icon 18.08.2021

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus v Ostré jsou otevřeny každý den kromě pondělí,...

Celý článek