5 tipů na výlet v Českém ráji. Tyto místa nesmíte minout!

Český ráj je místem pro všechny. Na své si přijdou děti, rodiče, partneři, kolegové i jedinci. Prozkoumejte krásy, které vám severní Čechy nabízí a nebudete litovat.

Ubytování v Českém ráji

Pokud hledáte levné ubytování v Českém ráji, pronajměte si chatu. Je to pohodlné, můžete s sebou mít i psa, děti, a navíc budete spát v srdci přírody. Pokud preferujete ubytování v soukromí, vězte, že chata je ta nejlepší volba. Vybrat si můžete i ubytování s bazénem nebo polopenzí.

Hrad Trosky

Tato zřícenina se nachází v okrese Semily a její správu zajišťuje Národní památkový ústav (vlastní ji stát). Trosky se staly symbolem Českého ráje, což přispělo k tomu, že patří mezi nejnavštěvovanější hrad v ČR. Hrad dosahuje výšky 514 m n. m.

Historie hradu sahá až do 14. století. Během husitských válek byly Trosky významným místem pro katolickou stranu. V roce 1469 byl hrad dobyt Jiřím z Poděbrad. Od druhé poloviny 15. století na hradě nebydlela vrchnost, pouze úředníci.

Trosky jsou veřejnosti dostupné, proto si nenechte ujít šanci si zbytky hradu prohlédnout. Výlet je vhodný i pro děti.

Prachovské skály

Určitě si nenechte ujít Prachovské skály, které vás uchvátí svou jedinečností. Co se týká historie, je velmi zajímavá. Víte, že se zde našly doklady o tom, že tu již ve starověku žili lidé? Na plošině Starý hrádek byla dokonce postavená osada. Jedním z nálezů byla bronzová spona. Dále jsou zde stopy po Keltech, Slovanech a existují důkazy o pokusech toto skalní opevnění dobýt (což se během vlády Přemyslovců povedlo).

Prachovské skály lze projít 3 způsoby. Malý okruh měří 1,5 km a je vhodný pro rodiny s malými dětmi, které nedokáží ujít tolik km jako dospělí. Stejně tak si ho užijí ti, kteří mají na prohlídku cca hodinu čas. Velký okruh měří 3,5 km, což znamená cca 2 hodiny chůze a 8 navštívených vyhlídek. Ačkoliv nejsou Prachovské skály pro kočárky příliš vhodné, je zde cesta i pro ně. Doporučujeme vzít sportovní kočárek, případně nosítko.

Jičín

Jičín je domovem krásné pohádky od Václava Čtvrtka, O loupežníku Rumcajsovi. Proto se sem určitě vydejte s dětmi, které se tímto způsobem mohou seznámit s místy, která spisovatele Čtvrtka motivovala a ovlivnila. Po bitvě na Bílé hoře si Jičín zabral Albrecht z Valdštejna, který usoudil, že se hodí jako hlavní město Frýdlantského vévodství.

Navštívit doporučujeme jičínský zámek, interaktivní expozici a zároveň Rumcajsovu ševcovnu, Valdštejnskou lodžii, empírovou kašnu s Amfitrité, Valdickou bránu a na jídlo zajděte do La Favorita Ristorante.

Bozkovské dolomitové jeskyně

V Českém ráji můžete najít nejdelší dolomitové jeskyně v ČR. Jejich úctyhodná délka 1060 m a výškové rozpětí 43 m vás určitě ohromí. Pro veřejnost je zpřístupněno pouze 350 metrů, které projdete za cca 45 minut. Prohlídka je vhodná i pro menší děti. Největším lákadlem je Jezerní dóm. Toto podzemní jezero láká ročně až 70 tisíc návštěvníků. Věříme, že návštěvy určitě nebudete litovat.

Dětská naučná stezka za veverkami

Pokud máte rádi veverky, vypravte se na veverčí naučnou stezku. Na deseti stanovištích se vy a děti dozvíte zajímavé informace ze života veverek. Stezka se nachází v lesoparku Štěpánka, v části pojmenované „Veverkov“.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Mohlo by se vám také líbit

Vsetín

Icon 07.03.2021

Město Vsetín leží na úpatí Beskyd a Javorníků v údolí řeky Vsetínské Bečvy, která jej...

Celý článek

První oficiální dálkový přechod země

Icon 02.02.2021

Za Cestou Českem stojí Martin Úbl ve spolupráci s Klubem českých turistů. Právě tento zkuš...

Celý článek

Do Moravské Třebové za aktivním vyžitím i relaxací

Icon 13.03.2021

Patříte mezi ty, kteří se snaží aktivně trávit svůj volný čas? Zamiřte do Moravské Třebové...

Celý článek

3 tipy na výlet v Karlovarském kraji

Icon 25.04.2021

Karlovarský kraj je plný nádherných zámků, které vás potěší nádhernou architekturou. Na úz...

Celý článek

Rumburk. Malá Paříž severu

Icon 10.03.2021

Přijměte pozvání k výletu do překrásné, téměř panenské krajiny v průniku Lužických hor, Šl...

Celý článek

Písecko – Blatensko

Icon 15.05.2021

Jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje najdete na půli cesty mezi Prahou a Českým...

Celý článek