Středočeské muzeum – Roztoky

Muzeum v Roztokách u Prahy má zvláštní kouzlo. Vzniklo v padesátých letech minulého století a pro své potřeby získalo areál roztockého zámku se zajímavým anglickým parkem. Ve své odborné činnosti zmiňuje zejména dokumentaci přírodních poměrů, historii a současnost pražského okolí. Osobně bych však vyzdvihl zejména tematické výstavy, inovované snad každý měsíc.

Oficiální materiály nejvíce vyzdvihují ateliér Zdenky Braunerové, české malířky a knižní výtvarnice. Za tuto stálou expozici získalo muzeum také cenu Gloria musaealis udělovanou ministrem kultury. V rámci trvalých výstav zde najdete také expozici věnovanou historii zámku a salon vybavený mobiliářem z 30.-50. let 19. století. Tyto výstavy však nejvíce ocení znalci příslušných oborů. Atelier Braunerové je bezesporu zajímavý, ovšem krátké nahlédnutí bohatě postačí.

Tematické expozice

Každé roční období zde najdete výstavu, která si zaslouží minimálně krátkou pozornost. Na jaře je Středočeské muzem ústředním bodem historických vozidel, kdy se zpravidla začátkem května sejdou v prostorách zámku veteráni, aby se pak vydali na společnou vyjížďku. Úžasný pohled je na ně zvlášť ve chvíli, kdy staleté vozy zdolávají zdejší serpentinovité stoupání.

Přelom roku bývá zasvěcen Vánocům. Expozice věnované perníku, vánočním ozdobám i Betlému zde probíhají už od listopadu. Návštěva zdejšího muzea tak může příjemně zpestřit sváteční volno.

Tradiční bych nazval expozici předního českého designéra, Václava Krále (27.9.1936 – 26.10.2005). Snad každý zájemce o dění v automobilovém průmyslu zná jeho nadčasové návrhy karoserií, mezi nimiž bych vyzdvihnul zejména Tatru MTX-01, která s technikou Tatry 613 dosahovala obdivuhodných výkonů. Vůz s osmiválcovým motorem Tatra o objemu čtyři litry (výkon 320 koní) vyvinul rychlost až 260 km/h. Rukopis Václava Krále nese i závodní tahač Buggyra a nesmíme zapomenout ani na legendární firmu Metalex, výrobce závodních speciálů, jejíž byl zakladatelem.

Zastavte se

Středočeské muzeum si návštěvu rozhodně zaslouží. Doporučují však se podívat na internetové stránky na aktuálně probíhající výstavy a vybrat si tu, která je vám nejbližší. O Vánocích výstavu perníku, na jaře pak zcela jednoznačně jednodenní výstavu veteránů.

Otevírací doba

Celoročně út-ne 10-18 hod

Vstupné 30 Kč / 15 Kč

Ateliér Zdenky Braunerové

duben-říjen út-ne 10-18

Vstupné 50 Kč / 25 Kč

Interneotvé stránky: http://www.muzeum-roztoky.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Město Olešnice na Moravě

Icon 10.05.2021

V městečku Olešnici se nachází několik míst, za kterými se stojí vypravit na vycházku. Jso...

Celý článek

Prácheňské muzeum v Písku

Icon 16.05.2021

Když výbor při Radě Evropy ocenil v roce 1996 Prácheňské muzeum v Písku čestnou cenou „Evr...

Celý článek

3 tipy na výlet v Karlovarském kraji

Icon 25.04.2021

Karlovarský kraj je plný nádherných zámků, které vás potěší nádhernou architekturou. Na úz...

Celý článek

Elektrárna královského města Písku

Icon 17.05.2021

Bývalý Podskalský mlýn na řece Otavě v centru města Písku je do dnešní doby živou připomín...

Celý článek
Tip na výlet: Zámek Blatná

Písecko – Blatensko

Icon 15.05.2021

Jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje najdete na půli cesty mezi Prahou a Českým...

Celý článek

Sladovna Písek – galerie hrou

Icon 17.05.2021

Pokud budete v Písku s dětmi, rozhodně nezapomeňte navštívit největší interaktiv...

Celý článek