Teplicko – Adršpašské skály

Rozhodně nejznámější částí turistické oblasti Kladské pomezí a celého Náchodska jsou dvě navazující skalní města, jež si většina z nás vybavuje prostě jen jako Adršpach případně Adršpašské skály. Kdo tento turistický ráj poznal, dost možná už nebude vítat jiná skalní města s takovým nadšením. Jinak vyhlášené Prachovské skály je tedy lépe navštívit před tím, než vyrazíte do Adršpachu.

Desítky zajímavých skalních útvarů, které nechávají probouzet ty nejskrytější části fantazie, lemují celou prohlídkovou část. Leckdy můžete nesouhlasit a v útvaru vidět něco zcela odlišného než se skýtá na popisné tabulce, ale to kouzlu místa vůbec neubírá. Při procházení stovek, možná i tisíců schodů, proplétaní se skalními masivy i dřevěnými chodníčky si přijde na své každý, kdo má aspoň trochu rád pohyb. Brzy totiž nabudete dojmu, že neděláte skoro nic jiného, než vycházíte a scházíte po schodech nejrůznějších tvarů i forem. Vyplatí se vybočit ze standardního prohlídkového okruhu, vydat se po značené odbočce na zbytky hradu Střmen, místo s vyhlídkou či další alternativu, kterou vám zdejší ukazatele nabídnou. Zabere to sice mnohem více času, ale vrátí se v podobě působivých pohledů.

Celkový dojem doplňují dva vodopády. Malý, nad kterým se člověk pousměje, a zejména velký, k němuž se dostanete projdete-li skaliskem. V době delšího sucha však nefungují, při mé poslední návštěvě byly dokonce „vypnuté“ z technických důvodů.

Zcela samostatnou kapitolou je zdejší jezírko, které jako jedno z mála u nás nezamrzá. V zimě se totiž vypouští. Po zaplacení malého obnosu vás zde provezou na pramici, kde ducha potěší nejen zajímavé pohledy, ale také vtipný výklad.

Zklamání zažijí příznivci cyklistiky, neboť jízda na kole je v celém areálu z pochopitelných důvodů zakázaná. Přestože propagace komerčních objektů sice není cílem Tipů na výlet, zmínku si však zaslouží penzion U Skalního potoka. Tím, že je přímo za branou areálu, máte bezplatný vstup do zdejších skal a spoustu času vše důkladně prozkoumat. Za jedno odpoledne se to totiž zvládnout nedá. Ideální jsou proto alespoň dva dny.

Dojem trochu kazí i neuvěřitelné množství polských turistů. Zvláště v letních měsících se tedy budete muset obrnit trpělivostí. Pokud vás zaplněné prohlídkové okruhy nelákají, zvolte pro návštěvu raději začátek respektive konec sezóny.

Dopravní dostupnost

Autem velmi dobrá. Z Teplic nad Metují jeďte cca 2 km směrem na Adršpach (Trutnov). V prudké pravotočivé zatáčce je pak doleva odbočka na parkoviště s nápisem Teplické skály.

Otevírací doba

Skalní město: duben-listopad: Po-Ne 8-18

Projížďka pramicí: květen-říjen Po-Ne 9-17

Vstupné

Skalní město: 50 Kč / 20 Kč, 10 Kč pes

Projížďka pramicí: 20 Kč

Interneotvé stránky: http://www.adrspach.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Město Olešnice na Moravě

Icon 10.05.2021

V městečku Olešnici se nachází několik míst, za kterými se stojí vypravit na vycházku. Jso...

Celý článek
Tip na výlet: Zámek Blatná

Písecko – Blatensko

Icon 15.05.2021

Jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje najdete na půli cesty mezi Prahou a Českým...

Celý článek

Strahovská knihovna

Icon 17.05.2021

Strahovská knihovna patří ke Královské kanonii premonstrátů na Strahově. Knihovna v kláště...

Celý článek

Bartolomějské návrší v Kolíně

Icon 28.05.2021

Objevte poklad v srdci Kolína Historie královského města Kolína je velmi bohatá, dominanto...

Celý článek