Hora Kleť a Josefova rozhledna

Hora Kleť je nejvyší hora Blanského lesa a její vrchol se nachází v nadmořské výšce 1084m n.m. Najdete ji u obce Krásetín. GPS souřadnice ukazují na parkoviště.

Silnice okolím je úplně nová, takže se i super jelo. Před odbočkou na Křemž je objížďka, ale nebojte, před uzavírkou pojedete rovně, takže klidně vjeďte do úseku označeného slepou silnicí. Až dojedete do Krásetína, tak stále jeďte nahoru po silnici až dojedete na parkoviště. Parkoviště je velké a stojí 35Kč. Dolní stanice Lanovky je cca 100m od tohoto parkoviště.

Lanovka je jednosedačková a tak poměrně dlouho trvá než se dostanete na řadu, pokud máte to štěstí jako já a před váma je 50ti člená skupina klubu českých turistů. Takže, když poslední důchodce nastoupil, dostal jsem se k pokladně. Zpáteční jízdné je za 80Kč. U dveří pro vstup do místnosti kde je nástup, hlídá provoz panďulák, který je také ve fotogalerii. Takže žádný blbosti. Pro otrlé je tu možnost při vysokém stupni sebemrskačství provést výstup pod lanovkou kamenou cestou, za kterou by se nemusela stydět ani trialová dráha. Napřílad jedna paní cca 50let, poslala nahoru kolo lanovkou se slovy, že si to chce vyběhnout. Se mi udělalo špatně….. No, kdo ví, třeba za těch 20 let to bude podobné i u mě. (haha). Co mě dostalo ale úplně, byla rodinná výprava, kdy otec měl na krku děcko a za ním mamina tlačila kočár do kopce skrz lesní porost s dalším potomkem po boku. Když jsem z hory odjížděl a nasedal jsem na lanovku, tak jsem je viděl jak dorazili nahoru. Dobrý nápad.

Na samotném vrcholu na vás čeká Josefova rozhledna a také observatoř. Vstupné na rozhlednu stojí 15Kč a za tu cenu máte k dispozici histroii samotného okolí včetně historických map. Na rozhledně se otevře nádherný panoramatický pohled na Jížní Čechy a zároveň na hory na Rakouské straně. Za dobré viditelnosti je vidět až na alpy.

Kousek od rozhledny stojí sluneční hodiny. Jsou zde umístěny z důvodu, že na hoře svítí slunce v průměru 5,5h denně. Proto zde byla vystavena hvězdárna. Samotné hodiny se zpožďují o 2min 56s oproti Greenwich, který se nachází na 15° poledníku, což je vzhledem k možnostem hodin zanedbatelná odchylka. Kleťský čas je podle 14°16’ východní délky.

Na observatoř jsem se bohužel nedostal, nicméně někdo v budoucnu tuto informaci jistě doplní.

Vstupné, jízdné, otevírací doba

Otevřeno je každý den od 9h do 17h (od října 16h).

Jízdné: nahoru 50Kč, dolů 30Kč

Vstupné do rozhledny 15Kč

Parkovné 35Kč

 

Interneotvé stránky: http://www.klet.info

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Do Harrachova v létě s celou rodinou

Icon 07.05.2021

Harrachov – dovolená plná zábavy a zážitků Harrachov je oblíbeným střediskem zimních sport...

Celý článek

Město Olešnice na Moravě

Icon 10.05.2021

V městečku Olešnici se nachází několik míst, za kterými se stojí vypravit na vycházku. Jso...

Celý článek
Tip na výlet: Zámek Blatná

Písecko – Blatensko

Icon 15.05.2021

Jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje najdete na půli cesty mezi Prahou a Českým...

Celý článek

Písecké hory

Icon 16.05.2021

Rozsáhlý přírodní park najdete na východním okraji města Písku. Odtud se táhne zalesněným ...

Celý článek

Strahovská knihovna

Icon 17.05.2021

Strahovská knihovna patří ke Královské kanonii premonstrátů na Strahově. Knihovna v kláště...

Celý článek

Bartolomějské návrší v Kolíně

Icon 28.05.2021

Objevte poklad v srdci Kolína Historie královského města Kolína je velmi bohatá, dominanto...

Celý článek