Drábské světničky

Zříceninu si mnozí z nás představujeme jako pozůstatek stavby, z níž se alespoň částečně dochovaly zdi, a kde si s trochou fantazie můžeme domyslet dřívější uspořádání. Drábské světničky jsou však jiné. Původní hrad byl totiž dřevěný a jako takový se prakticky nedochoval. O někdejších budovách vypovídají pouze zbytky základů. O to zajímavější jsou však místnosti vytesané do zdejšího pískovce, nazývané jako světničky. Dříve sloužily zejména jako skladiště zásob.

Světničky se rozkládají na čtyřech velkých a třech menších skalních blocích oddělených úzkými průrvami. Mezi jednotlivými částmi přecházíte po vytesaných schodech či žebřících, přičemž budete-li všechny dutiny počítat, zastavíte se u číslice 18. Nad všemi světničkami však vynikají dvě, které jsou opravdu pozoruhodné. Zcela na jihu je to úzký a vysoký blok zvaný Sloup, v němž je světnička s jehlancovitou prohlubní, dříve používaná jako vězení. Ještě zajímavější je však sedm metrů dlouhá a čtyři metry široká svatyně. Dochovala se zde jen kamenná lavice a oltář. Vzhledem k tomu, že v něm byl vytesán prostor pro ostatky, na jednom z výstupků pak mohla být kazatelna, svatyni považujeme za katolickou kapli.

Hrad

Písemné známky o hradu Drábské světničky se dosud nepodařilo najít. Vznik i přesný účel stavby proto zůstává na úrovní teorií, z větší části založených na archeologických výzkumech. Předpokládá se, že hrad vznikl na začátku 15. století. Samotný název pak pochází pravděpodobně ze slova drápati, což ve staročeštině znamenalo sekat respektive tesat.

Zastavte se

Celé místo provází těžko definovatelné genium loci. Kombinace výhledů a skalních místností dokáže upoutat snad každého, proto návštěvu opravdu doporučujeme. Samozřejmě i zde se najde množství ignorantů, kteří potřebují své postřehy zvěčnit v pískovci, případně některou ze světniček použít místo toalety. To je však obecný problém všech volně přístupných míst.

Vzhledem k tomu, že životnost pískovce snižuje nejenom eroze, ale také množství návštěvníků, pracovníci ČSAV vytvořili v městskému muzeu v Mnichově Hradišti velký model, který zachycuje současný stav Drábských světniček.

Otevírací doba

Celoročně, jsou volně přístupné.

Dopravní dostupnost

Nejsnazší je to autem do obce Dneboh, kde vás navigační cedule dovedou až k odstavnému parkovišti lesního typu zvaného jako Kavčina. Odtud je to pak po modré turistické značně kilometr do prudšího kopce.

Pokud byste rádi vyrazili na kole, tak se nevydávejte po turistické značce, ale cyklotrase. Vyhnete se tak množství schodů a možných přenášení kola.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Město Olešnice na Moravě

Icon 10.05.2021

V městečku Olešnici se nachází několik míst, za kterými se stojí vypravit na vycházku. Jso...

Celý článek

3 tipy na výlet v Karlovarském kraji

Icon 25.04.2021

Karlovarský kraj je plný nádherných zámků, které vás potěší nádhernou architekturou. Na úz...

Celý článek
Tip na výlet: Zámek Blatná

Písecko – Blatensko

Icon 15.05.2021

Jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje najdete na půli cesty mezi Prahou a Českým...

Celý článek

Strahovská knihovna

Icon 17.05.2021

Strahovská knihovna patří ke Královské kanonii premonstrátů na Strahově. Knihovna v kláště...

Celý článek

Bartolomějské návrší v Kolíně

Icon 28.05.2021

Objevte poklad v srdci Kolína Historie královského města Kolína je velmi bohatá, dominanto...

Celý článek