Březina

Tuto nenáročnou procházku kolem zámku Březina a zříceniny hrádku Salon stihneme za necelé dvě hodiny. Zaparkujeme u fotbalového hřiště na kraji obce Březina, přejdeme silnici a dáme se březovou alejí po červené a žluté značce směrem k zámku.

Branou projdeme do zámeckého parku, který je volně přístupný. Nachází se v něm kaplička sv. Terezie z Lisieux a lze tu narazit i na exotické dřeviny. Najdeme turistický rozcestník a dáme se po červené značce směrem k lesu. Asi po 1 km přijdeme k rozcestí Hradiště a vydáme se doleva k vyhlídce. Po vystoupání do kopce se nacházíme v prostoru slovanského hradiště a již vidíme vyhlídkový altán, kde si můžeme odpočinout a zapsat vzkaz do knihy.

Odtud se vrátíme zpátky k rozcestí Hradiště a budeme pokračovat dále po červené značce. Od dalšího rozcestníku Polesí Hradiště se po asfaltové silničce vracíme do Březiny (červená značka nás asi po 0,5 km opouští odbočením vlevo). Na kraji lesa za závorou narazíme na žlutou značku a po ní jdeme vpravo k rybníčku a koupališti. Nad koupalištěm vidíme zříceninu hrádku Salon, ke kterému brzy dojdeme. Dále pokračujeme do zámeckého parku a na parkoviště, kde náš výlet končí.

Historie

Zámek Březina postavil Jáchym ze Šternberka v letech 1790-1808 a společně s bratrem Kašparem se zde zabývali přírodními vědami. Šternberkové vlastnili zámek až do roku 1939, v 80. letech 20. století zde sídlilo lesnické učiliště a po r. 1990 byl vrácen zpět rodu Šternberků. V současné době je majitelem Zdeněk Šternberk a zámek je veřejnosti nepřístupný.

Hrad Březina byl postaven v r. 1387, v r. 1661 již byl zpustlý. V roce 1810 jej Kašpar ze Šternberka dal přebudovat na altán (Salon), který postupem času také zpustl. Před několika lety byl Salon zrekonstruován, občas se zde konají společenské akce a veřejnosti je nepřístupný.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Tip na výlet: Zámek Blatná

Písecko – Blatensko

Icon 15.05.2021

Jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje najdete na půli cesty mezi Prahou a Českým...

Celý článek

Zámek Blatná

Icon 12.05.2021

Že ho odněkud znáte? No aby ne. Dejte se na chvíli zavřít do hladomorny a spolu s princem ...

Celý článek

Město Olešnice na Moravě

Icon 10.05.2021

V městečku Olešnici se nachází několik míst, za kterými se stojí vypravit na vycházku. Jso...

Celý článek

Orlík – blyštivý klenot nad Orlickou přehradou

Icon 15.05.2021

Orlický zámek, vystavěný na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou, dříve připomínal opravdu ...

Celý článek

Písecké hory

Icon 16.05.2021

Rozsáhlý přírodní park najdete na východním okraji města Písku. Odtud se táhne zalesněným ...

Celý článek