Velký rybník (Wielki Staw)

Přestože Krkonoše nabízejí bezpočet zajímavých míst i nádherných pohledů, v jedné oblasti zaostávají za svými alpskými protějšky – jezery. Pohlédnete-li zběžně na mapu těchto hor, zaznamenáte vlastně jen dvě modré skvrny a ještě k tomu na polské straně. Větší z nich nese poněkud nepřesné jméno Velký rybník (Wielki Staw).

Správně jde totiž o ledovcové jezero pocházející ze stejné doby jako tatranská plesa. Jantarová barva vody Velkého rybníku napovídá o vysoké kyselosti dané mimo jiné žulovým podložím. Kvůli tomu je zdejší jezero prakticky bez života, rybu byste v něm hledali těžko. Přežití se daří jen kapradině rostoucí nejméně dva metry pod hladinou.

Místní lidé dříve přisuzovali jezeru spojení s peklem. Absence života, časté mlhy nad vodní hladinou a strmé skladní stěny dělající tuto vodní plochu prakticky nepřístupnou tuto teorii jen potvrzovaly. Mírnější verzí bylo přisouzení funkce vstupu do podzemního království Ducha hor.

Subjektivně nejkrásnější pohled na jezero je z cesty česko-polského přátelství vedoucí po hřebeni hor. Ostatně fotky i GPS souřadnice pocházejí právě odtud. Ze speciálně zřízené vyhlídky máte Velký rybník jak na dlani, navíc vkusně začleněný do polské strany Krkonoš. Přátelé výhledů si zde opravdu přijdou na své.

Jezero se rozkládá na ploše 8,2 ha a v nejhlubším místě má 25 metrů. Na délku zabírá 606 metrů. Informační tabule je bohužel v polštině, což trochu znesnadňuje srozumitelnost celého textu.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Město Olešnice na Moravě

Icon 10.05.2021

V městečku Olešnici se nachází několik míst, za kterými se stojí vypravit na vycházku. Jso...

Celý článek
Tip na výlet: Zámek Blatná

Písecko – Blatensko

Icon 15.05.2021

Jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje najdete na půli cesty mezi Prahou a Českým...

Celý článek

Strahovská knihovna

Icon 17.05.2021

Strahovská knihovna patří ke Královské kanonii premonstrátů na Strahově. Knihovna v kláště...

Celý článek

Bartolomějské návrší v Kolíně

Icon 28.05.2021

Objevte poklad v srdci Kolína Historie královského města Kolína je velmi bohatá, dominanto...

Celý článek