Hedvičino údolí – Zlatý potok

Rád bych se s Vámi podělil o krásnou procházku Hedvičiným údolým. Cestu jsem označil jako částečně bezbariérovou, jelikož jsou zde místa, kde není upravená cesta a jsou zde hrubé kameny, nicméně s malou dopomocí lze projet i s invalidním vozíkem. Údolí je možné projít z obou směrů. Z jedné strany je město Třemošnice a z druhé strany Kraskov s Pekelskými rybníky. Směrem z Pekelských rybníků se trasa svažuje dolů. Doporučuji začít od spoda a to od města Třemošnice, protože cesta zpátky bude směrem dolů 🙂 Nejprve cesta vede po široké silnici vystavěnou z kostek "kočičích hlav". Cesta pak vede kolem bývalé Hedvičiny hutě, která po roce 1945 byla prestavěna na strojírenský závod. Zajímavostí je, že za druhé světové války nebyla továrna objevena německými okupačními vojsky. Dnes je bohužel v dezolátním stavu, což je pro naší republiku typické. Jakmile se projde kolem této továrny, vstupujete do lesní části údolí. Po chvíli dojdete na rozcestí, doleva vede údolí do vesnice Starý dvůr, kde jsou dvě hospůdky, z nichž jedna je sezónní. Doprava se vydáme směrem k "Peklu". Cesta je dobře schůdná. Celou cestu nás bude doprovázet Zlatý potok až k pekelským rybníkům, kde potok začíná. Les, kterým budete procházet je bukový. Pro houbaře to zde moc není. Houby se dají najít jedině poblíž vesnice Starý dvůr, jinak se jedná spíše o náhodu.

Po obou stranách je vidět skály, na levé straně jsou více svislé a dá se podél nich vyšplhat na vrchol, kde je nádherný výhled do údolí. Ovšem šplhání nedoporučuji laikům, jelikož skály jsou stále navlhlé a může dojít k uklouznutí a pádu do rokle… Jištění je vždy nutné!

Jakmile se budete blížit ke konci údolí, potkáte chatovou osadu a ještě kousek dál stanici, kde chovají Americké (zřejmě, nejsem si úplně jist) buldočky, které poznáte už předem menším zápachem, nicméně psíci jsou přítulní. Jakmile dorazíte na asfaltovou silnici, zřejmě stojíte na břehu dolního Pekelského rybníka. Pokud se vydáte doprava dojdete na hráz, kde zároveň vzniká Zlatý potok. Po obvodu rybníka se dá dojít k hornímu Pekelskému rybníku.

Popis těchto míst je už ale na jinou recenzi a proto doufám, že alespoň tento průvodce po Hedvičinu údolí Vám dal námět na hezký výlet. Procházka s přestávkou může zabrat 2-4 hodinky.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Do Harrachova v létě s celou rodinou

Icon 07.05.2021

Harrachov – dovolená plná zábavy a zážitků Harrachov je oblíbeným střediskem zimních sport...

Celý článek
Čertovy hlavy

Čertovy hlavy

Icon 28.06.2021

Správně by se text měl jmenovat spíše výlet za sochami Václava Levého, než jménem jednoho ...

Celý článek

Prohlídky Prahy formou hry v mobilní aplikaci

Icon 22.05.2021

Co to je prohlídka s kvizem? Průlomový formát prohlídek s kvízem Jedná se o jedinečný...

Celý článek

Z Kutné Hory do Malešova údolím Vrchlice: poznejte, jaká příroda inspirovala českou hymnu

Icon 25.07.2021

Do Kutné Hory nemusíte vyrážet pouze za jedinečnými památkami, působivými zákoutími a řado...

Celý článek

S Jakubem Krčínem za čerty krajem kamenů

Icon 30.05.2021

Na samém jižním okraji středních Čech jsou v nádherné krajině rozesety působivé balva...

Celý článek

Křížem krážem Podyjím. Co nesmíte vynechat?

Icon 06.06.2021

Zalesněné ostrohy, hluboký kaňon, meandrující řeka Dyje a spoustu skalních vyhlídek. Takov...

Celý článek