Máchovo jezero

Jedna z nejznámějších vodních ploch u nás bývá často označována jako české moře. Pravověrní příznivci zahraničních letovisek sice nad tímto názvem tiše ohrnou nos, ale porovnáte-li Máchovo jezero s průměrným českým rybníkem, má k tomu moři přeci jenom blíž. Na břehu najdete jemný, bílý písek a voda zde bývá také relativně čistá. Zvláště v posledních letech, kdy správce jezera vymýtil pomocí neškodného postřiku hlinité soli nebezpečné sinice.

Jednoznačnou dominantou okolí je kopec Bezděz (603 m.n.m) se stejnojmenným hradem na svém vrcholku. Až se zakoukáte napříč vodní hladinou, bude to nejspíš on, který vás naláká k pohledu do mapy a naplánování programu na další den. Dokud jste však v blízkosti jezera, nudit se rozhodně nebudete. Z lokality se stalo lákadlo turistů, a tak na vás doslova z každého rohu mává nějaká atrakce. Patrně nejzajímavější je půjčovna lodiček a šlapadel, majetnější z vás si mohou dokonce pronajmout motorový člun. Máte-li dostatek času, pak můžete vyrazit i na některý z parníků. Na výběr jsou okružní plavby po jezeře a pravidelné lodní přepravy mezi Doksy, Starými splavy a Borným.

Zpestření pobytu zcela určitě přinese tobogán a několik klouzaček. Až budete mít dost vodních radovánek, můžete si například zahrát minigolf, plážový volejbal či fotbal. Zkrátka na výběr máte celou řadu aktivit. Jediným černým puntíkem této oblasti tak zůstává cenová politika, kdy zejména stánky s občerstvením počítají marži nikoliv v procentech, ale násobcích. Rekordem byla láhev koly za více než 200 Kč. Za potravou se tedy vyplatí vyrazit do blízkých Doks.

Jezero je za slunných letních měsíců opravdu velmi vyhledávané, a tak musíte počítat s tím, že zdejší čtyři pláže jsou opravdu zaplněné. Mladí lidé jistě ocení snadnost navázání nových vztahů, neboť s trochou nadsázky se stačí převalit a rázem budete na ručníku někoho jiného.

Přístup k jezeru je zpoplatněn. Jakmile zaparkujete, ať už v Doksech, Starých Splavech, případně přímo u jezera samotného, vyrazíte pěšky po břehu směrem k plážím, zanedlouho narazíte na pokladnu. Museli byste přijít opravdu brzo, abyste v budce nikoho nenašli.

Jezero? Nikoliv, Velký rybník

Přestože se název Máchovo jezero vžil, najdete ho na většině map i v turistických průvodcích, tak tento název nebyl oficiálně vyhlášen. Od dob Karla Hynka Máchy se jmenuje Velký Dokeský rybník.

Historie

V místech dnešního jezera bývalo rašeliniště, které vzniklo z velkého jezera, jež zbylo po druhohorním moři. V roce 1366 však nechal Karel IV zahradit průrvu s potokem a dal tak vzniknout vodní ploše téměř ve stejné podobě, jak ji známe dnes. Původní rozloha totiž čítala 350 ha, dnes se jezero rozprostírá pouze na 278 ha. Za zmínku stojí dva ostrůvky – Myší a Kachní, které jsou ornitologickými rezervacemi.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Do Harrachova v létě s celou rodinou

Icon 07.05.2021

Harrachov – dovolená plná zábavy a zážitků Harrachov je oblíbeným střediskem zimních sport...

Celý článek

3 tipy na výlet v Karlovarském kraji

Icon 25.04.2021

Karlovarský kraj je plný nádherných zámků, které vás potěší nádhernou architekturou. Na úz...

Celý článek

Prohlídky Prahy formou hry v mobilní aplikaci

Icon 22.05.2021

Co to je prohlídka s kvizem? Průlomový formát prohlídek s kvízem Jedná se o jedinečný...

Celý článek

Navštivte jindřichohradeckou hvězdárnu a planetárium v novém kabátě

Icon 07.08.2021

Hvězdárna a planetárium prof. Františka Nušla v Jindřichově Hradci je pojmenována po ...

Celý článek

Z Kutné Hory do Malešova údolím Vrchlice: poznejte, jaká příroda inspirovala českou hymnu

Icon 25.07.2021

Do Kutné Hory nemusíte vyrážet pouze za jedinečnými památkami, působivými zákoutími a řado...

Celý článek

Vydejte se na Mělnicko za tajemstvím koření a vína

Icon 05.08.2021

Mezi Velkým Borkem a Mělnickou Vruticí ve středních Čechách vznikla na obnovené polní cest...

Celý článek