Zřícenina Týřov

Zřícenina gotického hradu Týřov si zaslouží pozornost nejenom kvůli své bohaté minulosti, ale také příjemné cestě vedoucí z nedalekých Skryjí. Žlutá turistická značka vás místy vede úseky připomínajícími opičí dráhu, nicméně s dobrou obuví ji bezpečně zdolá každý. Zešikmená pěšina, co chvíli klesající či stoupající, vás podél Berounky dovede k potoku Oupoř, kde už začíná stoupání k samotnému hradu. Kvůli korunám vzrostlých stromů toho během stoupání příliš mnoho neuvidíte, nicméně o to větší zážitek vás čeká při dosažení vrcholu.

Týřov se dochoval v poměrně slušném stavu. Osloví vás nejenom několik obvodových zdí, ale zejména krásná obranná věž s kruhovým půdorysem, zbytky hradní brány i někdejší obytné věže. Podle dostupných informací hrad nikdy nebyl zcela dostavěn, majitelé se totiž nedostali k třetí fázi budování, tedy vystavění většího počtu obytných částí a zejména reprezentačních sálů. Hrad se vám proto může zdát relativně malý, přesto má své velké kouzlo. Až se vynadíváte na zbytky staveb, můžete prolézt k vyhlídce do údolí Berounky, která je bezchybná nejenom při západu slunce.

Náhled do historie

Hrad vybudoval ke konci své vlády král Václav I. Přesné datum není známo, nicméně první zmínka o existenci Týřova respektive Angerbachu, jak byl také nazýván, se váže k roku 1249. Ve vlastnictví královského rodu však dlouho nezůstal, na počátku 14. století ho získal do zásavy Jan Zajíc z Valečka. Z historie hradu je bezpochyby nejzajímavější skutečnost, že jako Týřov jako jeden z mála odolal Husitům.

Prakticky celé 16. století byly ve znamení sporů o vykoupení Týřova ze zástavy, což se mu stalo osudným. Jeho držitelé neinvestovali do údržby, hrad postupně chátral, přičemž od roku 1575 je uváděn jako pustý.

Jak se tam dostanete

Nejpůsobivější je vyrazit z obce Skryje, kde pohodlně zaparkujete na velkém parkovišti, případně přicestujete autobusem. Přímo z obce půjdete nejprve kousek po modré/červené turistické značce, přičemž kousek před mostem odbočíte na žlutou značku vedoucí k samotnému hradu. Trasa měří necelé tři kilometry. Během cesty si navíc můžete chvíli odpočinout na nově zřízené vyhlídce na Berounku.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Město Olešnice na Moravě

Icon 10.05.2021

V městečku Olešnici se nachází několik míst, za kterými se stojí vypravit na vycházku. Jso...

Celý článek
Tip na výlet: Zámek Blatná

Písecko – Blatensko

Icon 15.05.2021

Jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje najdete na půli cesty mezi Prahou a Českým...

Celý článek

Gotické tvrze Kestřany

Icon 15.05.2021

Chcete zažít středověk na vlastní kůži? Tak v Kestřanech máte ideální příležitost. V&...

Celý článek

Zvíkov – král českých hradů

Icon 15.05.2021

Jeden z nejkrásnějších českých hradů najdete 18 kilometrů severovýchodně od města Pís...

Celý článek

Strahovská knihovna

Icon 17.05.2021

Strahovská knihovna patří ke Královské kanonii premonstrátů na Strahově. Knihovna v kláště...

Celý článek