Hrad Landštejn – zřícenina

Musím říct, že si nevzpomínám, kdy naposledy jsem byl tak fascinován pompézností nějakého hradu – zříceniny – natolik, abych se o něm rozplýval v superlativech a myslím si, že hrad Landštejn si to po právu zaslouží.

Pokud se rozhodnete při plánování výletů na víkend pro cestu do Jížních Čech, hrad Landštejn by vám rozhodně neměl uniknout. Je prokázáno, že nejstarší část hradu stála již v roce 1231 a to za vlády Přemysla Otakara I. Hrad byl zřejmě postaven z jeho iniciativy k ochraně obchodní cesty z Čech do Rakouska a hlavně do Itálie. Stavba hradu musela být neustále pod dohledem vojáků, aby hrad mohl být vůbec dostaven.

Silnice k hradu vede hlubokými lesy a kupodivu, silnice nejsou rozbité. Až dojedete do vesnice Landštejn, tak pokud jedet vozem, využijte místního parkoviště. Pokud budete mít štěstí, tak po Vás nikdo nebude chtít parkovné (poz. aut. toho dne hlídač zřejmě zaspal). Odtud je to ke vstupu a pokladně pár kroků do kopečka. U brány je napravo expozice nalezených exponátů, včetně kusů kachlí z kamen, zbraní a také fotografie odhalených hrobů. Je třeba poznamenat, že na hradě Landštejn stále probíhají průzkumné práce a v současné době je odkryto zhruba 30% hradního podzemí.

Odtud se vydáte k druhé a třetí bráně až stanete na nádvoří. Zde na vás dopadne možná stejný pocit jako dopadl na mě „ po támhletom ochozu nikam nejdu “. Pokud zvednete hlavu ještě víš, uvídíte vrchol věže tyčící se do výšky 36m. Věž má 6 pater a byla přístupná právě jen pomocí dřevěného portálu z nižší věže. Pokud se vydáte na její vrchol, čeká na vás nádherný výšlap spojený s předávkování adrenalínem. Celou cestu, když stoupáte věží vzhůru jdete po vnitřním obvodu věže. Avšak v poslední fázi pro vás konstruktéři připravili zajímavou atrakci, která mě jaksi rozhodila. Předposlední schody vedou totž nad propastí uprostřed věže mezi schodama. V podstatě nad pomyslnou výtahovou šachtou. Takže pokud uděláte stejnou hloupost jako já (pokud máte problém s výškou, když pod vámi nic není) a podíváte se dolů, můžete mít pocit dřevěných nohou, když budete stoupat po schodech. Po další hodině, co jsem zdolal 10 schodů, se ocitnete na vrcholu věže s fascinujícím pohledem do kraje. Při silném a k tomu chladném větru se vám bude hodit také teplejší oblečení.

Na nádvoří je hradní studna, která je hluboká 23m a celý vnitřek je porostlý mechem (viz fotogalerie).

Hrad Landštejn mě mile překvapil a doufám, že i vám se bude líbit, tak jako se líbil mě. MF

Vstupné a otevírací doba

Plné vstupné: 40 Kč, snížené 20Kč.

V sezóně je otevřeno 9-17h, mimo sezónu 9-16h

Prohlídka je bez průvodce.

Interneotvé stránky: http://www.hradlandstejn.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Město Olešnice na Moravě

Icon 10.05.2021

V městečku Olešnici se nachází několik míst, za kterými se stojí vypravit na vycházku. Jso...

Celý článek
Tip na výlet: Zámek Blatná

Písecko – Blatensko

Icon 15.05.2021

Jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje najdete na půli cesty mezi Prahou a Českým...

Celý článek

Gotické tvrze Kestřany

Icon 15.05.2021

Chcete zažít středověk na vlastní kůži? Tak v Kestřanech máte ideální příležitost. V&...

Celý článek

Zvíkov – král českých hradů

Icon 15.05.2021

Jeden z nejkrásnějších českých hradů najdete 18 kilometrů severovýchodně od města Pís...

Celý článek

Strahovská knihovna

Icon 17.05.2021

Strahovská knihovna patří ke Královské kanonii premonstrátů na Strahově. Knihovna v kláště...

Celý článek