Královéhradecký kraj

Český ráj

K Českému ráji neodmyslitelně patří pískovcové skály. Nejrozsáhlejším skalním městem v Českém ráji jsou   Prachovské skály.
Dalším dominantním krajinným prvkem Českého ráje jsou samostatné výchozy vyvřelých hornin. Mnohé z nich se staly strategicky výhodným místem pro stavbu hradů. Dnes jsou hrady Kost a Trosky neformálními symboly celé turistické oblasti.
Výjimečná přírodní hodnota území Českého ráje vedla roku 1955 k první české  Chráněné krajinné oblasti, která se roku 2005 stala zároveň geoparkem UNESCO.

Hradecko

Krajina Hradecka spojuje ideální prostředí pro rodinnou dovolenou a relaxaci, aktivní odpočinek i cykloturistiku. Velké množství historických památek, kulturních akcí a výborná dopravní dostupnost Hradecka vytváří vynikající podmínky pro návštěvníky.
Doslova za branami Hradce Králové se rozkládají rozsáhlé lesy táhnoucí se čtyřicet kilometrů jihovýchodním směrem, protkané turistickými a cyklistickými trasami.
Významnou přírodní zajímavostí překračující význam regionu je řeka Orlice.
Město Hradec Králové je díky promyšlené urbanistice a architektonickým skvostům nazýváno salonem republiky. Krásy Hradce Králové lze obdivovat při vyjížďce na loďce po řece Labi, nebo z ptačí perspektivy z Bílé věže, dominanty města.

Kladské pomezí

V severovýchodní části Královéhradeckého kraje se rozkládá Kladské pomezí, krajina, která uspokojí návštěvníka pozoruhodným přírodním bohatstvím i kulturními a historickými památkami.
Charakteristickým prvkem Kladského pomezí jsou rozsáhlá skalní města jako Adršpašské a Teplické skály, Broumovské stěny a Ostaš. Nejpůsobivější partie Adršpašsko-teplických skal přibližují celoročně otevřené prohlídkové okruhy, jejichž součástí jsou dva vodopády.
Národní přírodní památka Babiččino údolí, jehož pojmenování je odvozeno z názvu knihy Babička od Boženy Němcové, propojuje cenné přírodní prvky s citlivým zásahem člověka. V údolí se nacházejí stavby a místa známé z knihy – empírový zámek Ratibořice, Staré bělidlo a Panský mlýn.

Krkonoše a Podkrkonoší

Přírodní drsné klima horských hřebenů a členitých údolí přispělo k vytvoření mimořádně rozmanitého krajinného reliéfu našich jediných velehor. Vrcholy Krkonoš s nejvyšší horou České republiky, Sněžkou, konzervují unikátní přírodu z dob ledových, připomínající tundru daleké Skandinávie. V tomto království kamení, mechů, trav a lišejníků čekají návštěvníky také neprostupné koberce kosodřeviny, husté smrčiny, či pestré bohatství květin na krkonošských lukách.
Jako ojedinělý středoevropský přírodní celek je území Krkonoš od roku 1963 národním parkem.
V Krkonoších rovněž pramení jedna nejvýznamnějších českých i evropských řek – Labe.
Malebnou krásou oplývá i krkonošské podhůří – Podkrkonoší, s dominantním hřebenem Zvičiny ve výšce 671 metrů nad mořem. Do jeho přírodních zajímavostí lze zařadit velký turistický magnet – zoologickou zahradu ve Dvoře Králové nad Labem, která je největším chovatelem afrických zvířat v Evropě.

Orlické hory a Podorlicko

Orlické hory a Podorlicko kromě celé řady pozoruhodných šlechtických sídel, židovských památek nebo muzeí a galerií nabízejí především obdivuhodné přírodní scenérie svých hor a jejich podhůří, které jsou protkány sítí obranných pevností.
Hory jsou v zimě oblíbené nadšenci pro zimní sporty, v létě Orlické hory lákají k pěším a cyklistickým túrám v překrásné krajině s citlivým zasahováním člověka, které lze obdivovat například na roubených staveních.

Kalendář akcí

Kontaktní údaje :
tel.: +420 495 817 111
web: www.kralovehradeckyregion.cz 
e-mail: [email protected]

Interneotvé stránky: http://www.kralovehradeckyregion.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

3 tipy na výlet v Karlovarském kraji

Icon 25.04.2021

Karlovarský kraj je plný nádherných zámků, které vás potěší nádhernou architekturou. Na úz...

Celý článek
Tip na výlet: Zámek Blatná

Písecko – Blatensko

Icon 15.05.2021

Jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje najdete na půli cesty mezi Prahou a Českým...

Celý článek

Botanická zahrada hl.m. Prahy

Icon 18.04.2021

Botanická zahrada hl. m. Prahy nabízí návštěvníkům unikátní tropický skleník Fata Morgana ...

Celý článek

Do Harrachova v létě s celou rodinou

Icon 07.05.2021

Harrachov – dovolená plná zábavy a zážitků Harrachov je oblíbeným střediskem zimních sport...

Celý článek

Město Olešnice na Moravě

Icon 10.05.2021

V městečku Olešnici se nachází několik míst, za kterými se stojí vypravit na vycházku. Jso...

Celý článek

Archeopark Pavlov

Icon 12.04.2021

Archeopark Pavlov je moderní expozicí zpřístupňující jednu z nejvýznamnějších pravěkých lo...

Celý článek