Žerotínský víkend v Náměšti nad Oslavou

Pojďte s námi slavit! O víkendu 6. – 7. června 2015 zahájí zámek v Náměšti nad Oslavou oficiální oslavy letošního významného výročí – 450 let od přestavby z hradu na zámek. Čekají Vás vernisáže, koncerty, divadlo i přednáška. Slavit se bude celé léto.

Rod pánů ze Žerotína, který se před 450 lety rozhodl vystavět si v Náměšti nad Oslavou svou rezidenci, se stane hlavním tématem nadcházejícího náměšťského víkendu. Po stopách Žerotínů se můžete vydat i Vy během vernisáže stejnojmenné výstavy, která ve 14 hodin zahájí sobotní program na prvním zámeckém nádvoří. Na konkrétní pobývání Žerotínů na Náměšti se vzápětí zaměří přední historik profesor Tomáš Knoz, který oživí jejich příběhy během své přednášky v inspirativním prostředí nádherně vymalované zámecké knihovny.

Co by to ale bylo za oslavu, kdyby na ni chyběla hudba? Proto se můžete těšit na výjimečný koncert souboru Capella Ornamentata, v jehož podání uslyšíte pro Náměšť speciálně připravený koncert renesanční hudby. Bonbónkem programu bude i svatební píseň neznámého autora z roku 1589, která vznikla u příležitosti sňatku Karla staršího ze Žerotína a na Náměšti a Barbory Krajířky z Krajku.

Koncertem ale sobotní program zdaleka nekončí. Na druhém zámeckém nádvoří se totiž odehrají dvě večerní divadelní představení. Členové Divadla v pohybu Exulis ztvární vyfabulovaný příběh o bratrské lásce, vraždě a touze po moci nesoucí název Rivalové. Námět čerpali ve skutečném příběhu pánů ze Žerotína.

Nedělní program se naopak ponese ve znamení krásných květin a honosně nastrojených šlechtických jídelních tabulí. Od 14 hodin proběhnou vernisáže dvou výstav. První z nich, V barvách Žerotínů, představí historické květinové dekorace v úvodní části prohlídkové trasy zámku. Na ni plynule naváže nová instalace připomínající Stolování na náměšťském zámku, která v pěti sálech připomene historii všeho, co souviselo s jídlem v jednotlivých historických i ročních obdobích. Unikátní je, že vystavené jídelní servisy a další exponáty byly dochovány přímo na náměšťském zámku a dosud se ukrývaly v zámeckých depozitářích.

O závěr Žerotínského víkendu se postarají žáci místní Základní umělecké školy, kteří předvedou své dovednosti a um během koncertu od 17 hodin.

www.zamek-namest.cz


Interneotvé stránky: http://www.zamek-namest.cz

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Botanická zahrada hl.m. Prahy

Icon 18.04.2021

Botanická zahrada hl. m. Prahy nabízí návštěvníkům unikátní tropický skleník Fata Morgana ...

Celý článek

Zámek v Mikulově

Icon 12.04.2021

Barokní dominanta jihomoravského Mikulova vás alespoň na chvíli přenese do Itálie. Zámek n...

Celý článek

3 tipy na výlet v Karlovarském kraji

Icon 25.04.2021

Karlovarský kraj je plný nádherných zámků, které vás potěší nádhernou architekturou. Na úz...

Celý článek
Tip na výlet: Zámek Blatná

Písecko – Blatensko

Icon 15.05.2021

Jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje najdete na půli cesty mezi Prahou a Českým...

Celý článek

Památník bratří Mrštíků v Divákách

Icon 14.04.2021

V létě 2021 se po dlouhé rekonstrukci konečně otevírají brány Památníku bratří Mrštíků v D...

Celý článek

Orlík – blyštivý klenot nad Orlickou přehradou

Icon 15.05.2021

Orlický zámek, vystavěný na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou, dříve připomínal opravdu ...

Celý článek