Vyhlídková věž Nové radnice v Ostravě

Vyhlídková věž Nové radnice v Ostravě, je výraznou dominantou třetího největšího města České republiky. Tvoří pomyslnou třešinku na dortu, kterým je v tomto případě největší radniční budova v ČR. Budovu Nové radnice v Ostravě (tehdy oficíální název města Moravská Ostrava – spojení s městem Slezskou Ostravou dochází až v čase nacistické okupace v roce 1941, od té doby se město jmenuje pouze Ostrava, přídomky Slezská a Moravská se používají pouze pro označení městských částí – obvodů), vyprojektovali architekti Fišer a Kolář se stavitelem Rubým v roce 1925. Dostavěna byla v roce 1930 a v den dvanáctých narozenin ČSR byla slavnostně otevřena. Elegantní konstruktivistická věž je 85, 6 m vysoká, vyhlídková terasa je ve výšce 73m nad plochou Prokešova náměstí. Jan Prokeš byl prvním československým starostou Moravské Ostravy, kterému se mimo jiné podařilo k městu Moravské Ostravě připojit okolní moravská města (Přívoz, Mariánské Hory, Vítkovice…) v roce 1924 tak vzniká Velká Ostrava. Radniční věž vévodí městu a je jeho neodmyslitelným symbolem. Od dob kdy byla budova neoklasicistní radnice (s prvky funkcionalismu) s konstruktivistickou věží postavena se počet obyvatel Ostravy ztrojnásobil a město vyrostlo do neuvěřitelné rozlohy 215 km čtverečních. Přesto si radnice co do velikosti zachovává uhájené prvenství v zemi, potažmo celém Československu. Z radniční věže jsou nádherné vyhlídky na město Ostravu, celé pásmo Moravskoslezských a Slezských Beskyd, Oderských vrchů, Jeseníků, vidět je i do vnitrozemí Polska, při obzvlášť dobré viditelnosti neujde vašemu pohledu i vzdálený Praděd.

Po setmění je radniční věž efektně nasvícena, světelnými pásy, které tak podtrhují její elegantní tvar. Pod vyhlídkovou terasou ve výšce 70 metrů jsou z každé strany čtyřboké věže umístěny obří hodiny, které v noci září světelným kruhem a modrým ciferníkem nad Ostravou.

Věž je celoročně přístupná veřejnosti. Na vyhlídku se dostanete z informačního centra v šestém patře radnice.

Celá radnice je architektonickým skvostem, který ve svých útrobách hostí magistrát statutárního města Ostrava, Úřad městského obvodu Moravská Ostrava a přívoz, Moravskoslezskou vědeckou knihovnu, pobočku České Spořitelny a už zmiňovanou pobočku informačního centra.

Před budovou radnice je umístěna fontána s třetí největší bronzovou plastikou v České republice. Jde o sochu Ikara, který tak symbolizuje vzlety a pády Ostravy, která sama o sobě je městem unikátních památek a turistických atraktivit, městem na české poměry výjimečným a unikátním.

Dobře vidět lze na jedné z fotek v typu "Městská památková zóna Moravská Ostrava.

Interneotvé stránky: http://www.ostravainfo.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

3 tipy na výlet v Karlovarském kraji

Icon 25.04.2021

Karlovarský kraj je plný nádherných zámků, které vás potěší nádhernou architekturou. Na úz...

Celý článek

Město Olešnice na Moravě

Icon 10.05.2021

V městečku Olešnici se nachází několik míst, za kterými se stojí vypravit na vycházku. Jso...

Celý článek

Město Orlová

Icon 14.05.2021

Město Orlová se nachází ve slezské části okresu Karviná. Je jedním z měst, ovlivněnýc...

Celý článek
Tip na výlet: Zámek Blatná

Písecko – Blatensko

Icon 15.05.2021

Jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje najdete na půli cesty mezi Prahou a Českým...

Celý článek

Strahovská knihovna

Icon 17.05.2021

Strahovská knihovna patří ke Královské kanonii premonstrátů na Strahově. Knihovna v kláště...

Celý článek

Olomouc region card. Váš průvodce, kamarád i spořící poradce pro výlety v Olomouci, na Střední Moravě i v Jeseníkách

Icon 02.06.2021

Skryté poklady mezi Olomoucí a Prostějovem Zámek s parkem v Náměšti na Hané se svou j...

Celý článek