Historické centrum Opavy

Již odedávna byla Opava centrem kulturního a společenského života. Je městem, kde bylo roku 1814 založeno nejstarší muzeum na území České republiky, dnes Slezské zemské muzeum. V roce 1805 zahájilo svou činnost Slezské divadlo. V současné době zpestřují kulturní nabídku nejen aktivity organizací, jako je například občanské sdružení Bludný kámen, Matice slezská, Loutkové divadlo nebo Dům dětí a mládeže, ale také několik nadregionálních festivalů. Kulturní zážitky ze všech oblastí umění přináší tradičně zářijový festival Bezručova Opava, festival Další břehy oslovuje především studenty a Mezinárodní soutěž mladých varhaníků je jediná svého druhu na území České republiky. K rozkvětu kulturního a společenského života Opavanů výraznou měrou přispělo také založení Slezské univerzity v roce 1991.

Historii města dokládá bohaté množství kulturních památek. K nejstarším patří Minoritský klášter a kostel sv. Ducha, postavený před rokem 1269.

K nejcennějším gotickým památkám patří Konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie z druhé poloviny 14. století. Dokladem renesančního umění jsou především domy na Dolním náměstí, Masarykově třídě, Ostrožné ulici a rovněž městská věž, tzv. Hláska, současné sídlo Magistrátu města Opavy. V barokním stylu vyniká především Sobkův a Blücherův palác na Masarykově třídě. Opava se také pyšní ukázkami novodobé architektury, ať už se jedná o monumentální stavbu obchodního domu Breda nebo o budovu bývalé Obchodní a živnostenské komory či o komplex Městského koupaliště.
K technickým zajímavostem města patří secesní barometr v Dvořákových sadech a linie čs. opevnění – unikátních vojenských pevností vybudovaných před II. svět. válkou, z nichž je dnes přístupná především pevnost v Opavě – Milostovicích.

Opava je zelené a kvetoucí město díky rozsáhlým parkům a sadům, které vznikly na místě středověkých hradeb zbořených na počátku 19. století.

Při pobytu v našem městě lze využít velmi pohodlného a příjemného ubytování jak v centru města tak na jeho okrajích.

Kompletní informace o našem městě Vám určitě zprostředkuje Městské informační centrum, Horní náměstí 67, 746 26 OPAVA, tel.: 553756 143

Interneotvé stránky: http://www.opava-city.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Tip na výlet: Zámek Blatná

Písecko – Blatensko

Icon 15.05.2021

Jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje najdete na půli cesty mezi Prahou a Českým...

Celý článek

Město Olešnice na Moravě

Icon 10.05.2021

V městečku Olešnici se nachází několik míst, za kterými se stojí vypravit na vycházku. Jso...

Celý článek

Strahovská knihovna

Icon 17.05.2021

Strahovská knihovna patří ke Královské kanonii premonstrátů na Strahově. Knihovna v kláště...

Celý článek

Muzeum Karla Zemana v Praze

Icon 09.06.2021

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce Karla...

Celý článek

Městské muzeum Sedlčany

Icon 10.06.2021

Sídlíme v centru města na náměstí T. G. Masaryka v budově staré radnice, která je po stale...

Celý článek

Elektrárna královského města Písku

Icon 17.05.2021

Bývalý Podskalský mlýn na řece Otavě v centru města Písku je do dnešní doby živou připomín...

Celý článek