Mariina vyhlídka

Můžete navštívit stovky rozhleden či vyhlídek, ale těch, které si vryjete do srdce, spočítáte na prstech jedné ruky. A jednou z nich určitě bude Mariina vyhlídka v Českém Švýcarsku. Najdete ji vysoko v horách, kde na samém vrcholku skály spatříte nově obnovený altán s kouzelným kruhovým výhledem do okolí. Při hledání zajímavých míst vás může trochu neprávem odradit nadmořská výška pouhých 428 metrů, ale věřte, že přímo na Mariině skále si možná budete připadat výš, než na Sněžce.

Mariina skála původně sloužila jako požární pozorovatelna a v roce 1856 ji turisticky zpřístupnil Ferdinand Kinský, který zde nechal postavit jednoduchý přístřešek. Místo se stalo mezi návštěvníky velmi populární, a tak náročnou cestu k vrcholu i dnes zdolává řada návštěvníků. Přímo k altánu je to nějakých 250 schodů, ovšem před tím musíte absolvovat hodně strmé stoupání z Jetřichovic po červené turistické značce. Kilometrická vzdálenost není tak velká, přímo z obce necelé 2 kilometry, ale se značným převýšením.

Výhled do okolí je vskutku impozantní. Můžete se kochat pohledem mimo jiné na Růžovský vrch, Strážiště, Studenec a skály Českého Švýcarska. Osobně bych ocenil informační tabuli, kde by se člověk více dozvěděl o možnostech okolního výhledu, ale faktem je, že turistická mapa vám udělá stejnou službu.

Jak se tam dostanete

Autem nebo autobusem do Jetřichovic. Přijedete-li do vesnice, tak zabočte vpravo, silnice vás dovede až k rozcestníku červené turistické značky. Zde můžete zaparkovat, ti línější mohou ještě o cca 200 metrů dál kus od zákazu vjezdu, ale lépe tam nejezdit. Pak už je to po červené značce zhruba hodinu chůze a poloviční čas pro cestu zpět.

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Do Harrachova v létě s celou rodinou

Icon 07.05.2021

Harrachov – dovolená plná zábavy a zážitků Harrachov je oblíbeným střediskem zimních sport...

Celý článek

Město Olešnice na Moravě

Icon 10.05.2021

V městečku Olešnici se nachází několik míst, za kterými se stojí vypravit na vycházku. Jso...

Celý článek
Tip na výlet: Zámek Blatná

Písecko – Blatensko

Icon 15.05.2021

Jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje najdete na půli cesty mezi Prahou a Českým...

Celý článek

Strahovská knihovna

Icon 17.05.2021

Strahovská knihovna patří ke Královské kanonii premonstrátů na Strahově. Knihovna v kláště...

Celý článek

Bartolomějské návrší v Kolíně

Icon 28.05.2021

Objevte poklad v srdci Kolína Historie královského města Kolína je velmi bohatá, dominanto...

Celý článek