REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Zbiroh

Historie
Jméno města Zbiroh prodělalo ve své historii četné změny. Od Sbirow po Sbyrow, castrum Sbyroh, Swiroho, Sbyeroh, Zbirow, Zbirov a od roku 1913 po úřední změně zní Zbiroh. Známe pojem Starý Zbiroh. Původně snad stál v lese nad Františkovem hrad, který zanikl ve 14. století a z něhož zůstaly nepatrné pozůstatky kamenné ohrady. Tvrz Zbiroh stávala u nynějšího Čápského rybníka poblíž nádraží. Připomíná ji zpráva z roku 1330, kdy tu sídlil Jan z Újezdce.

První písemný dokument připomínající hrad Zbiroh je z roku 1230 ze záznamu v listinách kláštera v Plasích. Jako první držitel hradu je uváděn příslušník rodu Sulislavců Chřen ze Zbirova (de Sbirova) a jeho bratr Sulislav. Život obyvatel osady, vsi, městečka, města byl vždy úzce spojen s osudy držitelů hradu, později zámku. Rokem 1369 byla trhová ves povýšena a opatřena znakem s červenou pětilistou růží na stříbrném poli, městskou pečeti a právy na konání trhů, vaření piva a dalších svobod. V dalších letech se v držení vystřídalo několik rodů – Rožmberkové, král Zikmund, Kolovratové. Hanuš mladší z Kolovratu zbudoval na hradě kapli, ve které byla 29. srpna 1469 vyhlášena klatba na Jiříka z Poděbrad.

Znak města
Červená rožmberská růže ve znaku města pochází právě z doby vlády Petra Rožmberka. Dalšími majiteli byli Šternberkové, později i Lobkovicové, kteří vládli Zbirohu skoro celých sto let. Panství rozšířili zejména na západ až po řeku Mži. Městečku se v této době dařilo velice dobře.

REKLAMA

Po bitvě na Bílé hoře se stal Zbiroh státním vězením pro účastníky stavovského odboje (Vilém z Lobkovic) a později i pro jiné delikventy. Více…

Turistika
Jsou zde velmi vhodné podmínky pro pěší turistiku a cykloturistiku – nejznámější trasy vedou údolím Zbirožského potoka krajem rybníků a mlýnů do přírodní rezervace Skryjská jezírka, nebo křivoklátskými lesy na hrady Točník, Žebrák a Křivoklát. Pozoruhodná zákoutí Berounky, která protéká chráněnou přírodou, oceňují hlavně vodáci.

Památky
V regionu je řada historických a kulturních památek a domů s lidovou architekturou – např. v Ostrovci, Týčku, Lhotě pod Radčem, které stojí za návštěvu. Mikroregion nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům pravidelné kulturní akce – koncerty vážné i populární hudby, trhy, plesy, diskotéky, promenádní koncerty v letních měsících. Nejvýznamnější je hudební festival Vačkářův Zbiroh – slavnosti české hudby pořádané vždy koncem května, věnované památce hudebního skladatele Václava Vačkáře, který pro město zkomponoval slavnou skladbu „Vzpomínka na Zbiroh“.

Významné osobnosti
Zbiroh je rodištěm a působištěm dalších významných osobností – narodil se zde a žil básník Josef Václav Sládek, má zde i své muzeum. Na Zbirožském zámku maloval Alfons Mucha Slovanskou epopej. Z dalších osobností jmenujme alespoň Fráňu Šrámka, J.B. Foerstera, Josefa Palivce, po němž je pojmenovaná městská knihovna, Karla Vokáče, Jaroslava Pika, Marii Pujmanovou či pěvkyni Marii Gärtnerovou.

Současnost
Zbiroh je kulturním centrem Mikroregionu Zbirožsko, které vzniklo v roce 1999 dobrovolným spojením 11 obcí ležících na rozhraní Plzeňského a Středočeského kraje. Díky mírnému klimatu, rozsáhlému zastoupení lesů a zachovalému přírodnímu prostředí je tak Zbirožsko známou rekreační a chatařskou oblastí. Severní část mikroregionu je součástí biosférické rezervace UNESCO – Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko.

V současné době je město ležící mezi Prahou a Plzní lépe dostupné díky mezinárodní dálnici D5. Vzhledem ke své výhodné poloze, krásné přírodě a čistému prostředí se městečko rozrůstá. Kromě zrekonstruovaných bytových jednotek zde vyrůstá plně vybavená lokalita nových rodinných domků.V městě je základní škola, mateřská škola a ZUŠ, letní a stálé kino. Zdravotní péče je zabezpečována jak praktickými, tak odbornými lékaři. Služby a obchodní činnost zajišťují převážně soukromé firmy.

S cílem přispět ke zvýšení návštěvnosti této krásné oblasti je ve Zbiroze na náměstí otevřené Informační centrum Mikroregionu Zbirožsko, které poskytuje služby a informace v oblasti turistického ruchu místním obyvatelům, tuzemským a zahraničním návštěvníkům.

www.zbiroh.cz

Interneotvé stránky: http://www.zbiroh.cz

REKLAMA

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA