REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 31.5. a svátek má Kamila

Šumperk

Bezmála třicetitisícové město Šumperk, ležící v malebném údolí řeky Desné pod Pradědovými horami, potěší mnohé příznivce kultury, historie, hudby, odpočinku i přírody. Není náhodou, že město se chlubí přízviskem Živá brána Jeseníků. Živo je zde prakticky po celý rok, jen si vybrat.

Život v Šumperku

Ceny města Šumperka, letní turistická sezóna zahrnující Slavnosti města Šumperka, rozhledy z radniční věže, tři procházkové okruhy městem s průvodcem, expozici Čarodějnické procesy, Divadlo v parku, Mezinárodní folklorní festival, Dny evropského dědictví, nepřeberné množství kulturních akcí v kostele Zvěstování Panny Marie, bluesový festival Blues Alive, vánoční koncerty a trhy, to jsou nejvýznamnější akce ve městě, a to se na mnohé v našem výčtu ani nedostalo.

S průvodcem za historií a památkami

Letní turistická sezóna nabízí nejvíc možností, jak se seznámit s městem a okolím. Pomocníkem při putování historickým centrem je Informační centrum na Hlavní třídě 14, které se nachází v budově divadla. Kromě prezentace města a regionu či prodeje vstupenek nabízí i regionální produkty, organizuje výstavy a různé doprovodné akce. Prohlídkové okruhy městem s průvodcem z Informačního centra zavedou do dob, kdy ve městě platilo mílové právo, kdy se Šumperk stal královským městem, kdy město trpělo v plamenech požárů a kdy nejstatečnější oběť čarodějnických procesů Jindřich Peschke umíral v místní šatlavě. Při prohlídkovém okruhu „Procházka ze 13. do 21. století“ poznáte nejvýznamnější šumperské památky jako je kostel Zvěstování Panny Marie, tzv. Geschaderův dům, měšťanské domy na náměstí, kostel sv. Jana Křtitele, bývalý žerotínský zámek ad.

REKLAMA

Šumperk jako menší Vídeň

Z domů v centru města jde cítit vůně historie, neboť většina z nich pamatuje dobu průmyslového boomu 19. století. Šumperku se v této době nebývale dařilo a to se odráželo v majetku movitých majitelů továren na textilní výrobky. Ti si zvali významné vídeňské architekty, kteří jim navrhovali honosné paláce a vily. Zanedlouho město svým stylem nápadně připomínalo hlavní město habsburské monarchie, až si v r. 1883 vysloužilo od významného moravského buditele Jana Havelky lichotivé přízvisko „Malá Vídeň“. Za krásami historizující architektury vás zavede průvodce při procházkovém okruhu „Zrození Malé Vídně“.

Za čarodějnicemi do sklepení historického domu

Čarodějnické procesy probíhaly v 17. století a v historii města zanechaly smutnou a nesmazatelnou stopu. Sugestivním způsobem období řádění čarodějnické inkvizice představuje jak procházkový okruh s názvem „Kde žily čarodějnice“, tak i stálá expozice Čarodějnické procesy. Zde prostřednictvím audioprůvodce guidePORT™ ústy hlavního inkvizitora Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu návštěvníci poznají tehdejší temnou situaci ve městě.

Město a Jeseníky jako na dlani

Nevšední je pohled z ochozu radniční věže, ze kterého je celé město jako na dlani, stejně tak vrcholy nejvyššího pohoří Moravy a Slezska – Jeseníků. Za pěkného počasí jsou k vidění hory Praděd, Mravenečník, horní nádrž PVE Dlouhé Stráně, Petrovy kameny a celý hlavní hřeben Hrubého Jeseníku.

Děti se ve Vlastivědném muzeu nenudí

V prostorách bývalého nejhonosnějšího šumperského paláce, tzv. Pavlínina dvora, se nacházejí tématické výstavy i stálé expozice Vlastivědného muzea v Šumperku. Expozicí Dějiny a příroda severozápadní Moravy provází prostřednictvím guidePORTu sama Paulina Chiari, tehdejší majitelka velkostatku. Nemalý počet výstav je interaktivní formou zaměřen na děti.

První červnový víkend v Šumperku patří středověku a běhu

Letní turistickou sezonu zahajují a zároveň den dětí oslavují proslulé Slavnosti města Šumperka, které připomínají sjezd moravských a slezských stavů na tehdejším šumperském zámku, které se sešly za účelem volby postupu při příjímání nového panovníka zemí Koruny české na konci 15. století. Je to víkend plný historických kostýmů, šermířských bitev, rytířských šarvátek a bitev, her pro děti i dospělé, bezbřehého dobrodružství, dětského smíchu a hudby a tance pro mladší i starší generaci. V roce 2018 hned po slavnostech proběhl první ročník městského běhu ŠumpeRUN. Ten se setkal s nebývalým ohlasem a zaručil tak jisté pokračování zdravého soupeření mezi závodníky všech věkových kategorií. Svou vytrvalost si běžci poměřují na atraktivní trase, která vede kolem kostelů, skrze parky i historickým centrem.

Klasická hudba rozeznívá nejkrásnější šumperský kostel po celý rok

V prostorách bývalého klášterního kostela Zvěstování Panny Marie se po celý rok odehrávají koncerty (nejen) klasické hudby, mezi nejvýznamnější patří festival Klášterní hudební slavnosti, které svou dramaturgií patří ke špičce v republice a svým zaměřením jsou prakticky jediné na Moravě. V průběhu celého roku v kostele koncertují zejména umělci v rámci cyklu koncertů Klasika Viva, Šumperský dětský pěvecký sbor Motýli a také jednotlivé orchestry místní umělecké školy.

Mezinárodní folklórní festival

Srpen patří všem barvám duhy díky Mezinárodnímu folklornímu festivalu. Ze všech koutů světa, i těch nejexotičtějších zemí, se do Šumperka sjíždějí soubory a účinkující, které více než týden těší diváky svými nádhernými kroji, tancem, temperamentem a zpěvem.

Září přibližuje i jinak nepřístupné památky

V září se otevírají největší památkové skvosty, které bývají po celý rok utajeny. V rámci Dnů evropského dědictví lze projít všechny významné šumperské památky zcela zdarma a navíc jsou zpřístupněny i prostory těch památek, které bývají po zbytek roku nedostupné. Jedná se například o bývalou šatlavu ve věži místního kostela sv. Jana Křtitele, která se nacházela v mohutné věži kostela nebo útroby bývalého žerotínského zámku a arkády tzv. Geschaderova domu.

Šumperský blues

Největší rozruch zažívají na podzim ti, co si libují v bluesových melodiích. Nejvýznamnější festival bluesové muziky Blues Alive v Domě kultury Šumperk přiláká každoročně tisíce návštěvníků z celé republiky. Kvalitu festivalu nejlépe vystihuje fakt, že na začátku roku 2019 si jeho zástupci převzali v americkém Memphisu nejprestižnější světové žánrové ocenění nazvané Keeping The Blues Alive Award.

Předvánoční čas

Na závěr roku přináší adventní atmosféru vánoční trhy, ale především vánoční koncerty, ať už v podání místního uznávaného sboru Motýlů, nebo v podání vážné muziky v kostele Zvěstování Panny Marie.

Městská zeleň láká k posezení, bazén k vykoupání

Ve městě Šumperku je stále živo, ale radostné chvíle zde zažijí i ti, kdo si přejí vychutnat chvíle pohody a klidu. Pět velkých parků a jeden lesopark nabízejí příjemné místo k odpočinku a meditaci. V Sadech 1. Máje, největšího městského parku, sídlí Vlastivědné muzeum, kde o neobyčejné a zajímavé výstavy není nikdy nouze. Nedaleká pěší zóna zase láká na posezení v útulných kavárničkách či přímo pod slunečními paprsky na lavičkách. Pro aktivnější odpočinek vyhledejte „Bratrušák“, tobogánem vybavené letní koupaliště, které nedávno prošlo kompletní rekonstrukcí.

Šumperskem

Okolí i okolní obce nenechají návštěvníky zahálet. Pro milovníky přírody, houbaření, koupání a cykloturistiky se od letošní sezóny otevírá autokemp na Krásném, v lokalitě necelých tří km od města Šumperka. V nedalekých Velkých Losinách stojí za návštěvu žerotínský zámek a ruční papírna, místní termální lázně a festival Losinské kulturní léto, při kterém si diváci vychutnají divadelní představení přímo na nádvoří losinského zámku. Na jízdním kole se lze dostat ke zřícenině Rabštejn, která nabízí krásný pohled na okolní hřebeny a možnost horolezectví. Za návštěvu stojí také lanovka z Kout nad Desnou, která končí pod horní nádrží unikátní přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. Lanovka vyveze i jízdní kola či kočárky. Pětikilometrová procházka k horní nádrži všem provětrá hlavu a pomůže nabrat sílu k dalšímu výletu po malebných, ale zároveň i drsných horách Jeseníkách.

Aktuální akce města Šumperk naleznete zde.

Město Šumperk

adresa: Město Šumperk – Městský úřad Šumperk, nám. Míru 1, 787 01 Šumperk
telefon: +420 583 388 111
e-mail: [email protected]

www.sumperk.cz

Informační centrum Šumperk

adresa: Hlavní třída 14, 787 01 Šumperk
telefon, fax: 583 214 000
e-mail: [email protected]

www.infosumperk.cz

Interneotvé stránky: http://www.sumperk.cz

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA