S Jakubem Krčínem za čerty krajem kamenů

Na samém jižním okraji středních Čech jsou v nádherné krajině rozesety působivé balvany. Petrovicko se pyšní největším viklanem v České republice s příznačným názvem Husova kazatelna, tajemnými vápencovými jeskyněmi i řadou krásných míst spojených se slavným rybníkářem Jakubem Krčínem.

Nejen cyklisté se mohou před cestou pokochat výhledem na zdejší krajinu, a to třeba z Langovy rozhledny na hoře Onen svět nebo z rozhledny Kuníček. Při rozhlížení nemůže být pochyb o tom, že si slavný rybníkář Jakub Krčín jako svůj domov vybral opravdu krásný kout naší vlasti.

Rozhledna Kuníček, foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

Ať se pak z Petrovic vydáme směrem na Skoupý, Bratřejov a Bratříkovice anebo zvolíme trasu přes Kojetín a Porešín, delší zastávku si rozhodně zaslouží Obděnice. Právě v této obci, jedné z nejstarších a historicky nejvýznamnějších na Sedlčansku, si Krčín s rodinou vystavěl honosné sídlo, do kterého přiváděl vodu pomocí dřevěného potrubí ze sousední Ohrady. Kromě toho tu postavil také pivovar, ovčín a mlýn.

Coby slavný stavitel rybníků se výrazně podepsal na podobě jihočeské krajiny. Zvětšil nebo vybudoval zde řadu rybníků včetně Světa, kvůli jehož stavbě byla zbourána i část Třeboně, a dosud největšího českého rybníka Rožmberka.

Obděnicím, místu posledního období jeho života, dominuje chrám Nanebevzetí Panny Marie, který si Krčín vybral jako místo svého posledního odpočinku. Uvnitř je k vidění jeho legendami opředený náhrobek bez doplněného data úmrtí. Říká se, že rybníkářovo tělo tu uloženo není, protože údajně skončilo v pekle. Alespoň tak se to na Sedlčansku vypráví…

A jak je to s těmi kameny? Nedaleko Petrovic stojí v krajině osamocený největší český viklan. U volně pohyblivého balvanu, připomínajícího pohodlné křeslo, podle legendy kázal Mistr Jan Hus, když jel navštívit svého přítele na nedaleký hrad Zvěřinec. Odtud jeho název Husova kazatelna. Není však tak úplně sám. Ve zdejším chráněném krajinném území jsou k vidění i další zajímavé žulové útvary, které lidská fantazie pojmenovala Hřib, Zkamenělá žába nebo Pecen chleba.

Vrškámen, foto: Středočeská centrála cestovního ruchu

Celou trasu tvoří dva menší okruhy. První vede z Petrovic kolem rozhledny Kuníček do Krašovic, dále na horu Onen svět a přes Zahrádku do Petrovic. Druhý vyráží z Petrovic směrem na východ přes Skoupý, Bratřejov a Bratříkovice do Obděnic a dále přes Kojetín zpět do výchozích Petrovic.

Délka: 39 km
Stoupání: 767 m
Klesání: 774 m

Divišova jeskyně, foto: Středočeská centrála cestovního ruchu
Petrovicko, foto: Milan Dlouhý
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu