Návštěvníci nyní uvidí nejdelší tykev nebo nejjedovatější rostlinu na světě

V Botanické zahradě hl. m. Prahy nyní mohou návštěvníci obdivovat řadu rekordmanů rostlinného světa. V expozici Užitkových rostlin Nového světa roste lagenárie – tykev, jejíž plody dorůstají až dvoumetrové délky. Ta trojská měří více než 2 metry. Ornamentální zahradu zase zdobí rostlina, která je považována za jednu z nejjedovatějších na světě – skočec obecný, jehož semena obsahují jed ricin. V trojské zahradě najdete i rostliny patřící k botanickým rekordmanům obecně – nejvyšší strom, strom s největšími nebo naopak nejmenšími šiškami, nejtěžší orchidej nebo nejmenší leknín. O rekord bude nejspíše opět postaráno i při tradiční výstavě dýní, která se uskuteční v říjnu. Pokud vše dobře dopadne, představí se tu gigantická dýně, prý ještě větší než ta, kterou pěstitel Jan Staněk přivezl v loňském roce.

Nejjedovatější rostliny na světě

Velká část rostlinné říše obsahuje nejrůznější jedovaté látky. Jedním z nejprudších jedů na světě je ricin. Právě ten se skrývá v semenech skočce obecného (Ricinus communis), který je vzhledem ke svému obsahu toxinu považován za jednu z nejjedovatějších rostlina naší planetě. Přitom se s ním běžně setkáváme v soukromých zahradách, jež v pozdním létě zdobí nafialovělými listy a červenými plody. Z těch po dozrání „vyskakují“ jedovatá semena – právě proto se rostlina česky nazývá skočec. Skočec obecný najdete v expozici Ornamentální zahrada, kde je, stejně jako další jedovaté rostliny, varovně označen. V různých částech venkovních expozic také narazíte na tis červený (Taxus baccata), který je rovněž řazen mezi rostliny s velmi prudkým jedem. Jedovaté rostliny najdete i ve skleníku Fata Morgana. Jednou z těch nejjedovatějších je gloriosa vznešená (Gloriosa superba). Tato popínavá rostlina původem ze subtropických a tropických oblastí Asie a subsaharské Afriky má výrazné, žlutočervené květy, které připomínají plameny. Silně jedovatá je celá, obsahuje velmi toxický alkaloid kolchicin. Kromě žlutočervené formy se v sukulentní části skleníku Fata Morgana , nachází i gloriosa se žlutými květy.

Nejvyšší strom, největší šiška i nejmenší leknín

V botanické zahradě máte rovněž příležitost seznámit se s rostlinami, které jsou za rekordmany považovány obecně. Milovníci sukulentů mohou ve skleníku Fata Morgana obdivovat pryšec obrovský (Euphorbia ingens), který v přirozeném prostředí dosahuje výšky až 8 metrů. V expozici Svět sukulentů je zase zastoupena jedna z největších aloí (Aloe dichotoma), která může dorůst až 9 metrů. Ve stejné expozici najdeme rovněž nejvyšší šťavel (Oxalis gigantea), který může měřit až 2,5 metru.

V lesních expozicích nemůže chybět strom, jemuž patří titul nejvyšší na světě – sekvoj vždyzelená (Sequoia sempervirens). Ta je národním stromem Kalifornie a nejvyšší exemplář dosahuje téměř 116 metrů. Kromě výšky bývá u sekvojí rekordní i jejich stáří, mohou se dožít i více než dvou tisíc let. Zástupci tohoto choulostivého druhu jsou k vidění v expozici Pineta v areálu Horní zahrady a v současnosti dosahují výšky 6 metrů. Botanická zahrada má ve svých sbírkách i největší šišku, jež patří borovici Lambertově (Pinus lambertiana) a její délka může být až 60 centimetrů, výjimečně až 80 centimetrů, nebo nejtěžší šišku borovice Coulterovy (Pinus coulteri), která může vážit až 3,6 kilogramu. Blízce příbuzná borovice Sabineova (Pinus sabiniana) mívá šišky o hmotnosti více než jeden kilogram. Dva vzrostlé exempláře si lze prohlédnout v expozic Severoamerické prérie v Horní zahradě. V expozici Geografických celků zase najdete jehličnan mikrobiota křížolistá (Microbiota decussata), který má naopak ty nejmenší šišky o velikosti pouhé dva milimetry.

Úctyhodných rozměrů dosahují i některé orchideje. U orchideje Sobralia altissima botanici naměřili 13,4 metru dlouhý stonek, běžnější je však délka kolem 5 metrů. Roste v horách Peru, v nadmořské výšce 2800 až 3000 metrů. Nejmohutnější orchidejí je Grammatophyllum speciosum. Ta pocházíz nížin jihovýchodní Asie. Jednotlivé pahlízy této orchideje dorůstají délky tří metrů. Celý trs může vážit více než jednu tunu. Obě tyto orchideje jsou k vidění ve skleníku Fata Morgana, i když zde svých rekordních rozměrů zdaleka nedosahují.

Ve skleníku Fata Morgana roste do krásy další „rekordní“ rostlina – působivé Anthurium warocqueanum. V přírodě jej nalezneme v západní Kolumbii, v nejdeštivější oblasti světa, které se občas přezdívá „nočník planety“. Na stromech a skalách byly změřeny listy o délce přes dva a půl metru, v trojském skleníku se blíží metrové délce. Doslova zeleným klenotem u vodopádu v tropické části skleníku je pak Anthurium veitchii ze stejné oblasti Kolumbie, jehož listy dorůstají zhruba metrové délky. Mají strukturovaný povrch, který vytváří husté „varhánky“. Tento povrch listu je typický pro rostliny z hodně deštivých oblastí, protože napomáhá rychlejšímu odvodu vody a osychání listu.

Rekordmany lze nalézt i ve vodní říši. Nejmenším leknínem na světě je druh Nymphaea thermarum, pocházející ze Rwandy. I ten má trojská botanická zahrada ve svých sbírkách. Celá rostlina tohoto druhu by se vešla na jeden list druhého nejmenšího leknínu světa. V přírodě rostl pouze v jediném teplém prameni ve Rwandě, ovšem po osídlení oblasti a využití pramene pro závlahy druh přežil jen v několika botanických zahradách. Botanická zahrada Praha připravuje zařazení tohoto leknínu do expozice ve skleníku Fata Morgana.

Nejjedovatější. Foto: ©Botanická zaharda Praha

Největší česká dýně na výstavě v Troji

V rámci své přehlídky dýní představila botanická zahrada v loňském roce největší českou dýni od pěstitele Jana Staňka z Horních Bludovic. Jeho dýně vážila přibližně 175 kilogramů. Podle těchto údajů se jednalo o největší dýni, kterou se na území Česka zatím podařilo vypěstovat. I letos bude hlavním exponátem výstavy gigantická dýně, která by podle pěstitele mohla být ještě větší než ta loňská. Její hmotnost by se mohla přiblížit 200 kilogramů. Výstava dýní se v Botanické zahradě hl. m. Prahy uskuteční od 14. do 30. října. Její součástí bude rovněž program pro děti – Dýňové hrátky, které jsou připravené na víkend 22. a 23. října, a celou akci uzavře v neděli 30. října tradiční Halloween s lampionovým průvodem.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).

Novinky a další informace najdete také na www.botanicka.cz

Tipy na výlet: Aktivity

Najděte svůj ideální výlet

Celkem může vyhledávat z 2 021 míst

Nejdelší tykev a nejjedovatější rostliny uvidíte v Troji – rekordmani ze světa rostlin

Icon 18.09.2022

Návštěvníci nyní uvidí nejdelší tykev nebo nejjedovatější rostlinu na světě V Botanické za...

Celý článek

V Troji na Vinici sv. Kláry proběhne už tento víkend tradiční vinobraní

Icon 15.09.2022

Milovníci vína se mohou těšit na burčák, víno nejen místní produkce a nabitý hudební progr...

Celý článek

Josefínské slavnosti v Terezíně 2022

Icon 09.09.2022

Josefínské slavnosti, tradiční oslava založení pevnosti Terezín, vypukne v sobot...

Celý článek

Zářijový výlet lodí na lince Hluboká nad Vltavou – Týn nad Vltavou

Icon 06.09.2022

Plavba lodí je sama o sobě moc hezký výlet. Pokud se ještě spojí s poznáváním úchvatn...

Celý článek

Vinařství Pavlov. Výjimečnost

Icon 05.09.2022

Přímo v srdci vinařská obce s výjimečnou architekturou barokních vinařských domů najdete V...

Celý článek

5 skvělých rodinných výletů aneb kam se vydat na podzim

Icon 30.08.2022

Podzim je skoro tady, a tak je čas začít se zas poohlížet po výletech vhodných i pro dešti...

Celý článek

Letní Litoměřice na jeden den za 130 korun!

Icon 23.06.2022

Královské město na Labi – město Litoměřice můžete během letních prázdnin poznat díky okruh...

Celý článek

Dobrovolníci uklidí 2 000 km Stezky Českem

Icon 18.06.2022

Rekordní ročník akce Ukliďme Česko, resp. jeho jarní část je úspěšně u konce, uklízení naš...

Celý článek

250. hříbě koně Převalského. Zoo Praha vítá jubilejní přírůstek a chystá další transport do Mongolska

Icon 13.06.2022

Zoo Praha přivítala 250. hříbě koně Převalského. Mladý hřebec se narodil v květnu v c...

Celý článek

LETOS na podzim V MARIÁNKÁCH

Icon 09.06.2022

Na sklonku léta a na podzim jsou Mariánské Lázně plné barev, vůní, veselé nálady a pulsují...

Celý článek

Nejkrásnější, nejstarší i největší bonsaje uvidíte v trojské botanické zahradě

Icon 09.06.2022

Začíná Festival bonsají a japonské kultury. Koná se od 10. do 19. června. Botanická zahrad...

Celý článek

Hradozámecká noc 2022 na hradě Potštejn

Icon 02.06.2022

Hradozámecká noc 2022 – HRAD POTŠTEJN proběhne v sobotu 27. srpna od 20.00. Netradič...

Celý článek

Rytířské slavnosti v Bučovicích

Icon 01.06.2022

Turnaje, ražba mincí, výroční pivo a spousta zábavy nejen v duchu středověku. Příjezd král...

Celý článek

The Most Fest pro všechny věkové kategorie

Icon 23.05.2022

Akce The Most Festival je pro všechny věkové kategorie, organizátoři lákají na nevšední le...

Celý článek

Otevření Skalka family parku Ostrava ve velkém stylu

Icon 20.04.2022

To musíš vidět! To musíš zažít!Spousta kamarádů, kontaktních zvířátek a mega nové atrakce,...

Celý článek

Botanická zahrada v Troji bude mít otevřeno celé Velikonoce. Užijte si výstavu motýlů

Icon 14.04.2022

Rodiny s dětmi čeká pět dní volna a Botanická zahrada hl. m. Prahy je zve do rozkvetl...

Celý článek

10 tipů, kde ve středních Čechách vyzkoušet tradice

Icon 12.04.2022

Ve středních Čechách se navazuje na nedocenitelnou hodnotu tradice. Mnohé tradiční podniky...

Celý článek

Zámek Slavkov otevírá brány. Po dvou letech plánuje velkolepé akce včetně Stinga

Icon 22.03.2022

Moravský festival jídla, mezinárodní přehlídka živých soch a bodyartu, tradiční sraz histo...

Celý článek
1 2 3 18