REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 9.12. a svátek má Vratislav

Městské muzeum Žamberk – novogotická lékárna, loutkové divadlo i mechanický Jedličkův betlém

Městské muzeum Žamberk

Městské muzeum Žamberk, Československé armády, Žamberk, Česko, Zobrazit na mapě

Město Žamberk se nachází ve východní části České republiky v Pardubickém kraji nedaleko hranic s Královéhradeckým krajem. Žamberk je situován do podhůří Orlických hor, nedaleko Pastvinské přehrady. Městské muzeum Žamberk se spolupodílí na kulturních aktivitách města, pravidelně nabízí tematické výstavy, pořádá akce pro děti a přednášky vztahující se nejen k historii.

Zajímavosti Městského muzea Žamberk

V Žamberku bylo městské muzeum založeno roku 1911, sídlilo v budově radnice a za jeho vznik je považován zápis prvního sbírkového předmětu. Od roku 1975 našly sbírky místo v empírové budově bývalého Kateřinského špitálu z roku 1848, kde se nachází muzeum dodnes.

Erxlebenova novogotická lékárna. Foto: ©Městské muzeum Žamberk

Co při návštěvě muzea uvidíte

Stálá expozice dokladuje život a historii Žamberka, významné rodáky a osobnosti. Představuje rozvoj lidových i uměleckých řemesel ve městě a okolí, Vystaveny jsou mistrovské práce řezbářské rodiny Rousů, obrazárna majitelů zámku z rodu Parish, unikátní soubor polychromovaných barokních kostelních soch. Nově přiláká návštěvníky maketa Codexu gigas.

Maketa Codexu gigas. Foto: ©Městské muzeum Žamberk

V muzeu je umístěna také Erxlebenova novogotická lékárna, loutkové divadlo a mechanický Jedličkův betlém. Lékárna byla zhotovena koncem 19. století ve Vídni pro lanškrounského lékárníka Eduarda Erxlebena. Ojedinělá expozice dnes představuje plně vybavenou lékárnu z doby její největší slávy.

Historické zbraně. Foto: ©Městské muzeum Žamberk

Naše muzeum spravuje další objekty: nedalekou Tyršovu rozhlednu z roku 1932, židovský hřbitov a výstavu o židovské komunitě v obřadní síni a domek Prokopa Diviše, jednoho z nejvýznamnějších rodáků. V historickém roubeném domě najdete venkovskou světnici z přelomu 19. a 20. století a informace o premonstrátském knězi, vědci a vynálezci. Maketa jeho bleskosvodu se tyčí před domkem.

Kalendář akcí pro toto místo

Městské muzeum Žamberk
Prohlédnout akce
Foto: ©Městské muzeum Žamberk

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA