REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Historie města Písek sahá až do raného středověku

Turistické informační centrum Písek

Velké nám. 113/1, Vnitřní Město, 397 01 Písek, Česko, Zobrazit na mapě

Jihočeské město Písek vděčí za svůj název osadě u rýžovišť zlatého písku na levém břehu Otavy. Odtud tedy pochází jeho název, ale původní středověké město bylo založeno na břehu pravém. V současné době nabízí toto historické město opravdu mnoho k vidění i navštívení.

V Písku je nejstarší dochovaný most v Čechách. Někdo by ho mohl označit jako malý, ale je jedinečný svého druhu. Historie a dávnověk jsou v něm otištěny, byl postaven ve 13. století. Na gotickém mostě jsou umístěny repliky barokních soch a kříže. Velice příjemná je procházka ze starého města okolo hradeb a přes gotický příkop. Na obou stranách jsou restaurace s krásným výhledem. Dopřejte si čas na krátkou procházku po levém břehu okolo jezu a navštivte i Městský ostrov, kde naleznete restauraci disponující venkovním posezením a dětským zábavním parkem.

Ve Sladovně Písek vás zas originální expozice vtáhnou do rozmanitých tajuplných světů plných objevování a inspirace. Jedná se o zrekonstruované prostory bývalé sladovny, nyní poskytují inspiraci, hru, zábavu i poznání prostřednictvím atraktivních živých výstav pro děti i dospělé. Užijete si tu jistě mnoho zábavy.

Prácheňské muzeum je oblastní muzeum v Písku, které se nachází v prostorách gotického píseckého hradu. Expozice muzea jsou zajímavě koncipované, zachycují historii Prácheňska od pravěku až po současnost, naleznete tu pestrou nabídku expozic všeho druhu, uvidíte i expozice věnované rybářství či rýžování zlata v Pootaví. Prácheňské muzeum spravujete také Památník Adolfa Heyduka, který se nachází v původním bytě českého básníka Adolfa Heyduka (1835-1923). Návštěvníci mohou vidět nejen zdejší muzejní expozice, přibližující básníkovu osobnost a jeho dílo, ale k odpočinku využít i část zrekonstruované Heydukovy zahrady.

Vodní elektrárna v Písku je nejstarší tohoto typu v Čechách. Při návštěvě muzea se dostanete do samého srdce elektrárny — strojovny i turbinárny. Muzeum obsahuje výjimečné exponáty a najdete v něm i dvě Francisovy turbíny. Objekt včetně strojního vybavení je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Další zajímavostí k vidění jsou hodiny na věži kostela Narození Panny Marie, kde malá ručička ukrajuje minuty a velká hodiny. Na věž lze vystoupat v doprovodu věžného.

Vydejte se také na nedalekou rozhlednu Jarník, která stojí na stejnojmenném vrchu, jen pár kilometrů za městem. Zajímavostí je, že věž má zvlášť schody nahoru a zvlášť dolů, takže odpadá složité míjení se. Výška železné rozhledny je necelých 60 metrů, ale návštěvníci se mohou dostat do maximální výšky vyhlídkové plošiny, která je ve výšce 34,6 metrů. Krásný výhled je pak nejen na město Písek, na Temelín, ale i na široké okolí. Při dobré viditelnosti člověk může obdivovat šumavské vrchy. Výlet potěší i děti, které ocení nedaleké dětské lanové hřiště a 3D bludiště, umístěno mezi stromy ve výšce 3,5 až 6 m nad zemí. Občerstvit se můžete v turistické chatě Živec, kde na vás dýchne atmosféra první republiky.

Více info na www.mesto-pisek.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA