REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 8.12. a svátek má Květoslava

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Masarykovo muzeum v Hodoníně

Zámecké nám. 27/9, 695 01 Hodonín, Česko, Zobrazit na mapě

Barokní zámek s jádrem z první poloviny 17. století, přestavěný v 18. století. Budovu nechal postavit v letech 1642-1643 majitel hodonínského panství hrabě Jindřich Burian Žampach z Potenštejna. Tehdejší přízemní budova sloužila jako lovecké zázemí. Po požáru roku 1746 byl objekt zbudován jako jednopatrový. Objekt sloužil jako sídlo správy panství.

Navštivte muzeum s jedinou stálou expozicí na Moravě věnovanou prvnímu československému prezidentovi a hodonínskému rodákovi Tomáši Garrigue Masarykovi.

Masarykovo muzeum v Hodoníně má historické, etnografické a archeologické zaměření.

Sídlem muzea je budova zámečku s expozicí T. G. Masaryk a rodný kraj. Muzeum nabízí také přechodné výstavy nejen v zámečku, ale i v budově sálu Evropa, kde se nachází i archeologické pracoviště. Kromě odborné a výstavní činnosti vytváří muzeum akce a speciální programy pro školy a veřejnost.

Masarykovo muzeum v Hodoníně sídlí ve dvou budovách.

Zámeček

V prvním patře zámečku, na Zámeckém nám. 9, se střídají několika měsíční výstavy prezentující témata historická, etnografická, přírodovědná a další. Přízemní prostory nabízejí stálou expozici věnovanou nejvýznamnějšímu hodonínskému rodákovi Tomáši G. Masarykovi.

Stálá expozice T. G. Masaryk a rodný kraj

Základním motivem expozice je stále se rozšiřující cesta Masarykovým životem od dětství, přes studia a působení ve Vídni, vědeckou a politickou činnost v letech 1882–1918, prezidentství, rodinný život, až po úmrtí v roce 1937 a Masarykův odkaz. Průběh cesty je na rozhraní nejdůležitějších životních etap přerušován symbolickými branami poznání, různé úseky expozice jsou uvedeny Masarykovými výroky vepsanými do zdí. Cestu Masarykovým životem obohacují tři krátké audiovizuální programy a celý Masarykův život je shrnut v závěrečném 25 minutovém filmu. Tvůrci jej sestavili z unikátních materiálů Národního filmového archivu v Praze a nelze jej vidět jinde než v tzv. učebně Masarykova muzea v Hodoníně. Návštěvník si může vybrat, zda chce zmíněné pořady vidět v české, anglické nebo německé jazykové verzi. V závěru expozice se návštěvník vrací proti proudu času do dějin Masarykova rodiště.

Budova sálu Evropa

Ve druhé budově, sídlící na Národní třídě 21, se v patře nachází reprezentativní multifunkční sál Evropa s jevištěm určeným pro pořádání koncertů, přednášek, konferencí, firemních večírků, plesů a dalších kulturních akcí. Přízemí nabízí výstavní prostory sloužící k prezentaci krátkodobých výstav a archeologické pracoviště.

www.masaryk.info

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA