Krušnohorská hornická krajina na seznamu UNESCO

Šachty staré stovky let, skrývající gigantické podzemní, obzor lemovaný těžebními a kostelními věžemi, kolem dokola lesy plné strmých propadlišť nebo podivuhodných kupolí. Řeč je o divotvorné hornické krajině Krušnohoří. Sága dobývání rud zde popsala své první stránky již před osmi sty lety. Jedno z kdysi nejhustěji osídlených pohoří starého kontinentu na vás dýchne atmosférou řemesel, tradic a úcty k odkazům minulosti. Také proto byla hornická krajina Krušnohoří v červenci 2019 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Krušnohorský hornický region na české straně zahrnuje pět lokalit  Hornickou kulturní krajinu Jáchymov, Hornickou kulturní krajinu Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná, Hornickou kulturní krajinu Krupka, vrch Mědník a Rudou věž smrti u Ostrova. Oblast je z celosvětového hlediska významná jako technologické a vědecké centrum, odkud se vynálezy a inovace v hornictví šířily do dalších těžebních oblastí po celém světě.

Hornická kulturní krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná

Důl Mauritius

Nejslavnější cínový důl Krušnách hor je jistě důl Mauritius, který se nachází nad Hřebečnou. Prohlídková štola Kryštof návštěvníkům představí zpřístupněné podzemí, kde se na celkové délce 200 m nachází 11 zastavení s hornickou tématikou.

Štola Johannes

Jedním z nejpozoruhodnějších rudních revírů v České republice je skarnový revír Zlatý Kopec (dříve Kaff) u Božího Daru. Největším dolem revíru byl důl Johannes, který byl v provozu bez výraznějších přestávek od 16. století do 20. století. Jde o mimořádně zachovalý komplex historických důlních děl, ve kterém staří horníci vyrazili podzemní komory obrovských rozměrů, jaké lze i jinde ve světě vidět jen málokde.

Muzeum Horní Blatná

K návštěvě zve také muzeum v Horní Blatné, které mimo jiné vystavuje krušnohorské paličkované krajky nebo modely staré důlní techniky.

Vlčí jámy

K pozoruhodným zajímavostem patří Vlčí jámy pod blatenským vrchem. Jde o rozsáhlý pozůstatek cínových dolů z 16. století. Podobně je tomu i v případě nedaleké Ledové jámy, ve které uvidíte tzv. jeskynní sníh, který se na jejím dně drží po celý rok.

Blatenský vodní příkop

Navštivte také Blatenský vodní příkop, významnou technickou stavbu, která patří k hornickému odkazu v této oblasti a Blatenský vrch s rozhlednou. Tyto Krásy můžete obdivovat po cestě z Horní Blatné na Boží Dar.

Hornická kulturní krajina Jáchymov

Jáchymov

Zlatým hřebem návštěvy Krušnohoří by se pak měl stát výlet do Jáchymova, kde se nachází nejstarší funkční uranový důl v Evropě – důl Svornost. Těžba v něm byla ukončena v roce 1964, ale dodnes slouží jako zdroj léčebných radonových vod.

Během procházek bývalým hornickým městečkem si můžete prohlédnout monumentální kostel sv. Jáchyma nebo nenápadný Špitální kostelík ukrývající pozoruhodné poklady. Abyste ocenili malebnost města a krásné výhledy musíte vystoupat do kopců. Přímo z Jáchymova se můžete nechat vyvézt lanovkou na Klínovec a zhlédnout z rozhledny ve výšce 1244 metrů.

Štola č. 1

Za vidění stojí také prohlídková Štola č. 1., kde se nachází jáchymovské hornické muzeum. Čekají vás ukázky důlních vozíků a dobývacích technik.

Královská mincovna

Jáchymov v minulosti proslavila těžba stříbra. Podle Jáchymovského tolaru byl dokonce pojmenován americký dolar. S geologií, mineralogií Krušných hor a historií mincovnictví vás seznámí Královská mincovna v Jáchymově.

Rudá věž smrtí u Ostrova na seznamu UNESCO

Neměli byste vynechat ani objekt národní kulturní památky Rudá věž smrti u Ostrova, která sloužila ke zpracování uranové rudy a která je symbolem utrpení politických vězňů v 50. letech 20. století.

Více informací na https://native.seznamzpravy.cz/toulky-po-stopach-krusnohorskych-horniku/. Další tipy na výlety najdete na www.blog.zivykraj.cz.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu