REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Město Hluk, to jsou památkové domky i slavná jízda králů

Informační centrum města Hluk

nám. Komenského 158, 687 25 Hluk, Zobrazit na mapě

Město Hluk naleznete poblíž Uherského Hradiště, ve Zlínském kraji, jen nedaleko slovenských hranic. Městem protéká říčka Okluky. Hluk je charakteristickou ulicovou obcí. Nejvýznamnější je ulice Hlavní, která tvoří páteř celého města. Ve středu této ulice se nachází centrum města – náměstí J. A. Komenského.

Historické stavby a zajímavosti

Ve městě je hned několik památek a zajímavostí. Muzeum ve věži naleznete v nejvyšším patře hlucké tvrze. Expozice je zaměřena na archeologické doklady osídlení hluckého katastru. Kostel sv. Vavřince se vypíná na údolní terase uprostřed města, svým majestátným vzhledem přitahuje pozornost a vyzývá k návštěvě. Běžte se také podívat na Památkové domky, jsou postaveny z „kotovic“ — nepálených cihel, a jejich zdi pokrývá mazanina z ječmenných plev, hlíny a vody, jsou přemalované vápnem. Jedná se o pět domků, které jsou malé nejen zvenčí. Pokud se vydáte dovnitř, zjistíte, že jsou ještě menší. Uvnitř toho nejmenšího najdete místnost 3×3 metry, s nízkým stropem, tento prostor kdysi obývala devíti členná rodina. Nevynechejte na pohled moc hezkou kapličku Pod Babíma horama, která zde byla postavena na památku dvou bitev v roce 1116 a 1421. Nesmíte minout lidový domek Háječek s ukázkou dobového bydlení. 

Přírodní památky

Přírodní památka Okluky je velkou přírodní zajímavostí, důvodem ochrany je jediný povrchový výchoz púchovských slínů v rámci magurského flyše. Další přírodní památkou v okolí je Pod Husí horou a Hluboček, což je lesní komplex tvořený z větší části karpatskými dubohabřinami, kde ve stromovém patře dominují habry, lípy a duby.  

Hlucké sportovní vyžití

V letních měsících se nechte zlákat místním koupalištěm, kde se vyřádí malí i velcí.  Ve městě naleznete sportovní areál s velkou sportovní halou, malým a zrcadlovým sálem, kuželnou či posilovnou. Je zde dále atletický a fotbalový areál a nechybí ani tenisové kurty. Sportovci se zde opravdu nudit nebudou. Přes město vede také oblíbená cyklostezka z Uherské Hradiště.

Kulturní akce

Jednou za tři roky se zde pořádají Dolňácké slavnosti písní a tanců s tradiční jízdou králů (UNESCO). V rámci těchto slavností vystupují cimbálové muziky a taneční soubory a také jsou pořádány výstavy obrazů a uměleckých děl regionálních výtvarníků a ukázky lidového stavitelství na památkových domcích. Tradiční oblíbené Svatovavřinecké slavnosti probíhají v srpnu.

Název města Hluk pravděpodobně pochází z dávných dob, kdy lidé na kopcích kolem města zapalovali ohně a hlasitě křičeli, aby tímto hlukem upozornili okolí na blížící se nebezpečí.

www.mestohluk.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA