REKLAMA
Tipy na výlety, víkendy a dovolenou
Dnes je 3.6. a svátek má Tamara

Frýdek-Místek – malebné dvojměstí v podhůří Beskyd

Frýdek-Místek

Národní dům Frýdek-Místek, příspěvková organizace, Palackého 134, 738 01 Frýdek-Místek, Zobrazit na mapě

Frýdek-Místek je malebné dvojměstí, rozprostřené na obou březích středního toku řeky Ostravice.

Původně dvě města – moravský Místek ze 13. století a slezský Frýdek ze století čtrnáctého, byla spojena za nacistické okupace, 1. 1. 1943. Po roce 1945 začalo několikaleté dohadování o názvu města, které bylo definitivně ukončeno rozhodnutím ministerstva vnitra o stanovení úředního názvu města. S platností od 1. ledna 1955 bylo rozhodnuto o názvu Frýdek-Místek.

Frýdek-Místek je tvořen 7 katastrálními územími – Frýdek, Místek, Chlebovice, Lysůvky, Lískovec, Panské Nové Dvory a exkláva Skalice, které byly v minulosti samostatnými obcemi. V roce 1975 byly národní výbory těchto obcí (s výjimkou Panských Nových Dvorů) sloučeny s národním výborem Frýdku-Místku, k územní integraci pak došlo v roce 1979. Panské Nové Dvory (v roce 1961 byl název zkrácen na Nové Dvory) byly připojené k Frýdku-Místku už v roce 1960 a v roce 1979 byly zaintegrovány do části Frýdek.

Od 1. července 2006 je Frýdek-Místek statutárním městem.

Kultura

Historickou památkou je Frýdecký zámek. U zámku je i Muzeum Beskyd. Zároveň je ve městě mnoho galerií a několik divadel.

Galerie: Galerie Věž, Galerie Pod Zámkem na ulici Zámecké 56, Galerie Krásno Československé armády 481, Galerie U Černého kocoura na ulici Riegrové 758, Galerie Langův dům na ulici Hluboké 66, Galerie Pod Sovou na tř. T. G. Masaryka 454, Galerie Pod svícnem na ulici Farní 16

Divadla: Nová scéna Vlast na Hlavní 112, Divadlo Sokolík na Hlavní třídě 109, Divadlo Čtyřlístek na ulici Novodvorské 3478

Kina: Kino Vlast na Hlavní 112

Festivaly: Sweetsen fest – je jedním z největších regionálních hudebních festivalů. Je pořádán jako benefiční akce a vystupují na něm pouze místní umělci bez nároku na honorář.

Pamětihodnosti: Frýdecký zámek, Bazilika minor Navštívení Panny Marie, Křížová cesta, Židovský hřbitov ve Frýdku, Kostel svatého Jana Křtitele, Kostel svatého Jana a Pavla.

Turismus

Významným rekreačním místem je vodní nádrž Olešná na jihozápadním okraji města. Vedle přehrady je také v provozu krytý a venkovní aquapark. Mimo jiné se zde nachází atletický stadion a víceúčelová sportovní hala Polárka, která disponuje ledovou plochou, střelnicí, posilovnou a dvěma badmintonovými hřišti.

Mezi významné sportovní akce města se každoročně řadí běžecký závod Hornická desítka, který se koná vždy první listopadovou sobotu. V roce 2015 bylo na startu rekordních 2860 běžců.

Kultura F≈M
telefon: +420 773 788 650
e-mail: [email protected]
www.kulturafm.cz

TIC F≈M
telefon: +420 558 646 888
e-mail: [email protected]
www.ticfm.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu

Mohlo by se Vám také líbit

REKLAMA
REKLAMA