Silniční kolo pro začátečníky – na co musíte pamatovat?

Stále lepší infrastruktura měst a móda zdravého životního stylu povzbuzují lidi k přechodu na kolo. Kromě městských kol, která jsou dokonalým městským dopravním prostředkem, stojí za to pořídit si silniční kola. Kvalitní kolo přímo vyzývá, abyste vyrazili za město a překonali delší trasy, které se stanou vaší oblíbenou víkendovou zábavou. Pokud uvažujete o koupi svého prvního silničního kola, zjistěte, na co musíte při nákupu dávat pozor. Jaké jsou výhody silničního kola a kdy byste si jej měli vybrat?

Rozměry rámu

Jaké kolo byste si měli koupit, pokud plánujete dlouhé cesty mimo město? Jednou z možností jsou silniční kola. Mohlo by se zdát, že při výběru kola není nic obtížného a stačí upravit velikost kol a přizpůsobit výšku sedla. Při výběru velikosti kola musíte vzít v úvahu celou řadu parametrů. Bike fitting se zabývá výběrem prvků jízdního kola optimální velikosti a jejich nastavením zajišťujícím pohodlnou a efektivní jízdu. Zohledňuje nejen výšku cyklisty, ale také podrobnější parametry, jako je délka končetin, biomechanika, šířka pánve nebo poměr délky stehenní kosti k výšce.

Manipulací s velikostí kol, rámem, délkou představce nebo typem řídítek můžete ovlivnit polohu řidiče a účinnost šlapání. Mírně menší velikost rámu vám poskytne vzpřímenější a pohodlnější polohu, která vede k rekreační jízdě. Větší rám umožňuje zaujmout aerodynamickou polohu, ideální pro sportovní jízdu. Při výběru je proto nesmírně důležité, jak hodláte své kolo používat.

Hnací ústrojí

Hnací ústrojí silničního kola musí poskytovat jezdci schopnost vyvinout vysokou rychlost a stoupat po strmých svazích. To však neznamená, že musí mít velký počet rychlostních stupňů. Vzadu se používají 8–11 řadé pohony ve formě kazety nebo dnes méně často používaného volnoběžky. Větší důležitost má velikost nejvzdálenějších řad kazety. Kazeta s velkou korunou (28 nebo dokonce větší) vám umožní řídit i velmi strmé svahy. Při jízdě na silničním kole je věnována velká pozornost udržování konstantní kadence, tj. přibližně 80 otáček klikou za minutu bez ohledu na rychlost jízdy. Víceřadá kazeta vám umožní lépe přizpůsobit rychlostní stupeň trase, odporu větru nebo únavě. Jinými slovy, mezi po sobě následujícími rychlostními stupni je menší skok, takže se vyhnete situacím, kdy je (za určitých podmínek) jeden převodový stupeň příliš vysoký a druhý příliš nízký.

Vhodné pedály

Nejlevnější silniční kola používají běžné pedály na platformě, plastové nebo kovové. Nevyžadují speciální obuv, takže s nimi začíná mnoho začátečníků na silničních kolech. Pokud nebudete soutěžit nebo bojovat o nejlepší časy na kole, nemá smysl se jich zbavovat. Profesionální cyklisté nebo soutěžící cyklisté však používají jiný typ pedálů, tj. pedály bez kliky. Umožní vám k nim připevnit speciální cyklistickou obuv, což má mnoho výhod. Kromě zjevné věci, tj. zajištění nohy proti sklouznutí z plošiny, mají bezklipsové pedály do značné míry vliv na přenos energie na kolo jízdního kola. Poskytují lépe rozložený tlakový povrch na klice a také umožňují vytahování pedálu nahoru.

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Mohlo by se vám také líbit

Přespávání v přírodě – jaká pravidla bychom měli respektovat?

Icon 14.06.2021

Pokud se chystáte putovat křížem krážem krajinou, je nezbytné znát alespoň pár psaných či ...

Celý článek

9 zásad vodáků aneb i česká řeka umí postrašit

Icon 14.06.2021

Sjíždění řek – každoroční, a nejen česká tradice. Také se chystáte s rodinkou na vodu...

Celý článek

Vybavení na turistiku: Vyberte ho správně!

Icon 07.08.2021

Vybrat turistické vybavení se zdá triviální, v praxi to ale tak jednoduché není. Jednak js...

Celý článek

Vinobraní Litoměřice 2021

Icon 06.09.2021

Hned osm scén nabídne 18. září letošní vinobraní, které bude jednodenní. Mezi hlavní lákad...

Celý článek