Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:


autor: Šárka Kobrynová
vloženo: 28.11.2012

Železný Brod – skleněné městečkoAdresa:  Železný Brod
Hodnocení: 5.2 / 10 hlasů: 296

Web:  odkaz
Lokalita:  Český ráj

Obec / město

Železný Brod v Českém ráji je znám především díky památkové rezervaci Trávníky -  unikátnímu souboru lidové architektury z 18. a 19. století. Jedná se o pozoruhodný příklad zástavby, která, ač se nachází ve městě, má zcela vesnický charakter. Trávníky prochází značený poznávací okruh.

 
Ať už pojedete na výlet, pracovní či jinou cestu, nenechte si ujít šanci poznat město i z jiné stránky, po stránce jeho sklářské minulosti a současnosti.

Historie výroby a zpracování skla na Železnobrodsku sahá do poloviny 19. století, kdy se ze sousedního Jablonecka začala rozšiřovat domácí výroba a zpracování drobných skleněných výrobků. Pro vzdělávání domácích výrobců a zpracovatelů skla i pro rozvoj obchodních vztahů byla v roce 1920 v Železném Brodě založena Státní odborná sklářsko-obchodní škola. Její absolventi si zakládali vlastní sklářské firmy a Železný Brod se pomalu stával městem skla. Úspěšný rozvoj sklářského podnikání zastavila nejprve druhá světová válka a po ní znárodnění soukromých firem v roce 1948. Sklářská výroba tak v Železném Brodě dále pokračovala pod hlavičkou státního podniku Železnobrodské sklo. Železný Brod proslavila především skleněná tavená plastika, hutně tvarované sklo a skleněné figurky. V současné době se sklářská výroba soustředí do větších i menších soukromých firem. Ve městě a jeho bezprostředním okolí působí více než čtyři desítky výrobců a zušlechťovatelů skla, zastupujících většinu sklářských oborů, od výroby jednoduchých mačkaných perlí až po náročné realizace uměleckých objektů.

Navštívit a prohlédnut si výrobu na sklářském kahanu máte možnost ve dvou firemních prodejnách – LAMPGLAS, s.r.o. (tel. č.: 777 987 070) a DT GLASS, s.r.o. (tel. č.: 483 389 819). Skupina více jak pěti osob může navštívit sklářskou provozovnu firmy DETESK, s.r.o. (tel. č.: 483 390 530, 483 391 172) a seznámit se s výrobou technického skla.

Sklářství reprezentují v Železném Brodě všichni výrobci a prodejci skla, dále Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská (velká výstava skla v období letních prázdnin), Střední škola řemesel a služeb, městské muzeum (historie sklářské výroby, nejvýznamnější pedagogové a absolventi zdejší sklářské školy, galerie světově uznávaných sklářských výtvarníků Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského) a Městská galerie Vlastimila Rady (krátkodobé výstavy skla, prosincová výstava Skleněné betlémy).

Nejprestižnější městská slavnost „Skleněné městečko“ je sklářskou slavností, kterou každoročně připravují obdivovatelé sklářského řemesla, umělci a sklářští řemeslníci. Třetí zářijový víkend je pro návštěvníky připraven atraktivní program, který mimo jiné nabízí předvádění sklářské výroby, tvůrčí dílny, mobilní sklářskou pec … Nenechte si ujít akci, která láká svou nezaměnitelnou atmosférou a nabitým programem.

Na shledanou o víkendu 14. - 15. září 2013. Bližší informace: Informační a kulturní středisko Železný Brod, tel.: 483 333 925, www.zeleznybrod.cz; www.sklenenemestecko.cz.

ZIMNÍ SKLÁŘSKÉ PÁTKY V ŽELEZNÉM BRODĚ aneb Sklářství v Železném Brodě bylo, je a bude

Českému ráji jako převážně letní destinaci zima návštěvníky ubírá, kam jinam než směrem do českých hor. Nicméně i v zimě začíná být nabídka pro návštěvníky Českého ráje zajímavá.

Jedním z takových míst je i Železný Brod se svými Zimními sklářskými pátky. Do programu, který má zpopularizovat zdejší tradici sklářství, se zapojilo celkem šest subjektů: Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Železný Brod, Městské muzeum v Železném Brodě, Galerie Lhotský Chlístov, firemní prodejny Detesk, Lampglas  a DT Glass.

Každý pátek si tak můžete vychutnat sklářství v různých podobách. Muzeum nabízí sklářskou expozici mapující historii výroby skla v Železném Brodě od poloviny 19. století do současnosti. Mezi exponáty nechybějí ani slavné skleněné figurky Jaroslava Brychty. Současnou uměleckou sklářskou tvorbu představuje galerie děl světoznámých sklářských výtvarníků Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského v muzeu nebo Galerie Lhotský na Chlístově. Generaci budoucích sklářů zastupuje výstava žákovských prací zdejší sklářské školy. Ve firemních prodejnách máte šanci vidět, jak se dělá sklářské řemeslo na vlastní oči.

V Železném Brodě působí kolem padesáti sklářských firem. Toto - na menší město úctyhodné číslo - o něčem už vypovídá. A o budoucnosti sklářství svědčí úspěchy některých sklářských firem. Jednoduše řečeno, sečteno a podtrženo, v Železném Brodě narazíte na sklo na každém kroku. Jen musíte chtít vidět.
Vydejte se tedy do Železného Brodu po stopách sklářství. A mimochodem tu najdete určitě spoustu tipů na originální dárky ze skla nejen pod stromeček.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

HRAD A ZÁMEK STARÉ HRADY u Jičína

HRAD A ZÁMEK STARÉ HRADY u Jičína

otevřeno přes celou zimu s nabídkou prohlídkových okruhů zvláště pro rodiny s dětmi
zobrazit detailHodnotilo 3100 uživatelů. Průměrné hodnocení 5/10

Zajímavé skanzeny v ČR

Zajímavé skanzeny v ČR

Není lepší čas na výlet do skanzenu než právě v létě. Muzea pod širým nebem vás seznámí s tradicemi i historií.
zobrazit detailHodnotilo 15 uživatelů. Průměrné hodnocení 3.3/10

Co skutečně potřebuji na čištění zubů?

Co skutečně potřebuji na čištění zubů?

Když se balíme na prodloužený víkend, obvykle s sebou nechcete tahat moc věcí.
zobrazit detailHodnotilo 1 uživatelů. Průměrné hodnocení 1/10

Čím se holit na dovolené?

Čím se holit na dovolené?

Obvykle si na dovolenou balíme potřeby na dovolenou.
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Hrad a zámek Staré Hrady

Hrad a zámek Staré Hrady

Výlet pro malé i velké návštěvníky.
zobrazit detailHodnotilo 66 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se