Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
autor: Klára Kalinová
vloženo: 10.01.2019

Zámek Klášterec nad OhříAdresa:  Chomutovská 1, 431 51 Klášterec nad Ohří
Město:  Klášterec nad Ohří
Hodnocení: 5.5 / 10 hlasů: 2032

Web:  odkaz
Lokalita:  Krušné hory

Zámek

Zámek se nachází na levém břehu řeky Ohře v deseti hektarovém, dendrologicky velmi cenném, anglickém parku z 20. a 70. let 19. století, ve kterém je 220 druhů stromů z celého světa.

Vznikl v podstatě na konci 16. století, kdy byl majetkem šlechtického rodu Fictumů. Kryštof Fictum přestavil předešlou tvrz na renesanční zámek. Fictumové se účastnili stavovského povstání, a tak o své majetky přišli. Po pobělohorských konfiskacích, v roce 1623 zámek zakupuje rod Thunů. V 17. století, kdy v Klášterci nad Ohří působil Michal Oswald Thun, v okolí zámku vznikl původní zámecký park společně se Salou terrenou a její boční arkádou. Své finální podoby park nabyl v druhé polovině 19. století po posledním požáru zámku. Požár v roce 1856 zapříčil zámecký pivovar, který byl poté společně s ostatními hospodářskými budovami zbourán a park byl tak rozšířen na 10. hektarové arboretum (tzn., bylo zde vysázeno na 220 druhů stromů – domácích také cizokrajných ve stylu anglické zahrady). Thunové na zámku působili do konce druhé světové války. V roce 1945 o své majetky přišli na základě Benešových dekretů, protože kolaborovali s Němci. Zámek byl zestátněn. V roce 1953 zde bylo otevřeno museum českého porcelánu, které funguje dodnes. Všechny exponáty včetně dobově řazeného nábytku jsou majetkem Umělecko-průmyslového musea v Praze.

Okruh porcelánový

Porcelánový okruh je hlavní náplní historické památky Zámek Klášterec nad Ohří. Interiér 1. patra je tedy museem porcelánu. Prohlídka má v podstatě 4 části. Je to místnost s čínským porcelánem, na chodbě několik vitrín s evropským porcelánem, které připomínají osudy původních majitelů (Židů), dále místnost s japonským porcelánem a poté se přechází do expozice českého porcelánu. Ta je vůbec nejobsáhlejší přístupnou v České republice, takže celý zámek se obchází místnost po místnosti po svém obvodu společně s kompletní historií českého porcelánu až do současnosti. Prohlídka je v doprovodu průvodce s intenzivním výkladem a je limitována 55. minutami.

Okruh pohádkový

Pohádkový okruh je sestaven ze 3 na sebe plynule navazujících částí. První dva sklepy jsou věnovány skřítkům a strašidlům paní Vítězslavy Klimtové, která je také spisovatelkou a ilustrátorkou dětské literatury. Další sklepení tvoří expozice loutek Matěje Kopeckého (jeho rodina je považována za zakladatele loutkoherectví v Čechách), čarodějný sklípek s cca 70. malými čarodějnicemi a výstava keramiky místního amatérského umělce Stanislava Hlaváče. Poslední částí je pak výstup na zámeckou věž, jejíž vnitřní prostory jsou také zdobeny keramikou s dětskou tematikou. Jedná se o autorskou výstavu paní Štefánkové z Prahy. Tematicky ji nazvala zemí „Bylo, nebylo“. Postavičky na věži vychází z Krušnohorské mytologie. Po zdolání 113. schodů Vás čeká nádherný výhled na okolí Krušných a Doupovských hor.

Okruh Atraktivity

Atraktivity obsahují 4 části. První dvě jsou na chodbách našeho zámku. Na jedné chodbě je výstava minerálů nebo také drahých kamenů, které se těží v Krušných horách. Jsou zde vystaveny především acháty, jaspisy nebo ametysty. Součástí výstavy je také několik kovářských výrobků, které vznikly v prostorách zámeckého nádvoří. Na druhé chodbě je přístupná část zámecké knihovny, kde je vystaveno zhruba pět tisíc titulů z rozmezí 16. - 20. století. Z knihovny se přechází do pohádkové věže, ze které je nádherný pohled na širší okolí Krušných a Doupovských hor. Závěrečnou částí tohoto okruhu je přechod do Thunské hrobky, která se nachází pod farním kostelem Nejsvětější trojice.    

Výstavy

Ve velkém renesančním sále probíhají různé tematicky zajímavé výstavy, o kterých se návštěvníci mohou dozvědět vždy v předstihu na oficiálním webu zámku. Každé výstavě vždy předchází úvodní vernisáž.

Vstupné

Okruh porcelánový:      
plné vstupné - 110,- Kč
snížené vstupné - 70,- Kč
děti do 6. let - 1,- Kč
výklad v cizím jazyce - 150,- Kč
výklad v cizím jazyce snížený (děti do 15. let a cestovní kanceláře) - 100,- Kč

Okruh pohádkový:       
plné vstupné - 60,- Kč
snížené vstupné - 40,- Kč
děti do 2. let ZDARMA

Okruh Atraktivity:      
plné vstupné - 60,- Kč   
snížené vstupné - 40,- Kč
děti do 6. let - 1,- Kč

Otevírací doba

Zámek je celoročně přístupný
duben - září   Po - Ne                                09:00 - 17:00            Svátky ANO
říjen - březen  St - Ne                                09:00 - 15:00            Svátky NE
Ostatní dny pro organizované skupiny po předchozí závazné rezervaci.
Poslední prohlídka začíná vždy 1 hodinu před koncem otevírací doby.

Zámek Klášterec nad Ohří

adresa: Chomutovská 1, 431 51 Klášterec nad Ohří
telefon: +420 474 375 436
e-mail: info@zamek-klasterec.cz

http://zamek.klasterec.cz

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Město Štětí a region Štětsko

Město Štětí a region Štětsko

Štětí leží u řeky Labe v jihovýchodní části, na samé hranici Ústeckého kraj.
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Zábavné ústecké léto s geocoiny

Zábavné ústecké léto s geocoiny

Touláte se rádi přírodou? Máte rádi lov
zobrazit detailHodnotilo 15 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

ZAHÁJENÍ CYKLISTICKÉ SEZÓNY 2019 NA LABSKÉ STEZCE

ZAHÁJENÍ CYKLISTICKÉ SEZÓNY 2019 NA LABSKÉ STEZCE

Oprašte helmy, šlápněte do pedálů a přivítejte s námi cyklistickou sezónu!
zobrazit detailHodnotilo 26 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.3/10

Zámek Klášterec nad Ohří

Zámek se nachází na levém břehu řeky Ohře v deseti hektarovém, dendrologicky velmi cenném, anglickém parku z 20. a 70. let 19. století, ve kterém je 220 druhů stromů z celého světa.
zobrazit detailHodnotilo 2032 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Ústí nad Labem – město, které stojí za poznání

Ústí nad Labem – město, které stojí za poznání

Město Ústí nad Labem leží na severozápadě České republiky.
zobrazit detailHodnotilo 2462 uživatelů. Průměrné hodnocení 3.7/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se