Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Vyškov
Vyškov
Vyškov
Vyškov
Vyškov
Vyškov
autor: Klára Kalinová
vloženo: 01.08.2014

VyškovAdresa:  Masarykovo náměstí 1 682 01
Město:  Vyškov
Hodnocení: 6.6 / 10 hlasů: 2111

Lokalita:  Brno a okolí

Obec / město Jihomoravské město Vyškov s 22 000 obyvateli leží ve Vyškovské bráně na horním toku řeky Hané, asi 30 km severovýchodně od Brna a dotýká se jak úrodných hanáckých rovin, tak hustých lesů Drahanské vrchoviny. Vyškov představuje významné kulturní, společenské a hospodářské centrum regionu.

Z historie
V historii patřil Vyškov k předním moravským sídlům díky výhodné poloze na křižovatce obchodních cest z Brna do Olomouce a Kroměříže.
První písemná zmínka o Vyškově pochází z roku 1141 z listiny olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. Ve 14. století se Vyškov stal jedním z předních měst olomouckého biskupství, a přestože byl několikrát zpustošen válečnými konflikty, v rukou biskupů vždy zase znovu rozkvetl.
Doba napoleonských válek proslavila Vyškov jako místo schůzky dvou představitelů protinapoleonské koalice – rakouského panovníka Františka s ruským carem Alexandrem I. – na vyškovském zámku v předvečer bitvy u Slavkova.
Nesmírnou tragédií pro Vyškov byly dva ničivé požáry. První v roce 1753 založila mladá dívka z nešťastné lásky a druhý se v roce 1917 rozšířil od škvaření sádla. Z těchto ran se Vyškov dlouho nemohl vzpamatovat.
V roce 1936 se stal Vyškov sídlem vojenské posádky, vznikl zde vojenský výcvikový prostor a později centrum vojenského školství.

Památky a turistické cíle
Ve Vyškově se dochovala celá řada historických památek. Typickému trojúhelníkovému náměstí vévodí renesanční radnice z roku 1569 s 57 metrů vysokou věží. Dále zde najdeme malebnou radniční uličku, mariánský morový sloup, barokní kašnu, městskou studnu a zbytky kamenného městského opevnění.
Židovské osídlení připomíná bývalá synagoga, která je netypicky situována přímo na hlavní náměstí. Dočasně v ní působilo muzeum a od 50. let slouží jako modlitebna Církve československé husitské.

Vyškovský zámek
Zámek byl přestavěn z původního gotického hradu. V zámku bývala obrazárna a divadelní sál, kde se hrávaly italské opery. V současné době je zadní trakt zámku sídlem Muzea Vyškovska, v němž najdeme osm stálých expozic a aktuální výstavy. Jednu z nejvýznamnějších sbírek představuje kolekce vyškovské keramiky nebo expozice věnovaná významnému orientalistovi Aloisi Musilovi. Středověký vývoj Vyškovska je prezentován v přízemních prostorách vyškovského zámku, kde jsou dochovány zbytky původního gotického hradu, které dodávají expozici specifickou atmostéru. muzeum.vyskov.cz

Zámecká zahrada

Pochází z 15. století a z původní velikosti byla zmenšena asi na polovinu. Její dominantou je zámecká lodžie s vyhlídkovou terasou, která byla v roce 2006 zrekonstruována a dnes je ve vyhrazenou dobu přístupná veřejnosti. Také zbytek zahrady prošel rozsáhlými úpravami a návštěvníkům nabízí nové prvky včetně posezení u fontány.

Zoopark
Původní zookoutek zaměřený na chov domácích a hospodářských zvířat z roku 1965 byl rozšířen o nová území a chovy. Proslulý je zejména tzv. Babiččin dvoreček, který návštěvníkům umožňuje přímý kontakt s domácími zvířaty a navozuje atmosféru selského venkovského dvora.

Dinopark
Se zooparkem je spojena snad největší atrakce současného Vyškova, kterou je dinopark s celou řadou modelů prehistorických zvířat v životní velikosti, s 3D kinem, stylovou restaurací a paleontologickým hřištěm pro děti. Přeprava do dinoparku je zajištěna speciálním silničním dinovláčkem, který sem přepravuje návštěvníky ze zooparku, kde je hlavní vstup. Dinopark se nachází v lesoparku v těsné blízkosti vyškovské hvězdárny, která pořádá veřejná pozorování noční oblohy.>
Těsně před dinoparkem je možné zahlédnout židovský hřbitov, který dlouho zůstal skryt před zraky veřejnosti jako součást soukromé zahrady. V dnešní době bývá při výjimečných příležitostech přístupný, např. v rámci zářijový Dnů památek.
Dalším velkým lákadlem pro návštěvníky je moderní aquapark, který nabízí mnoho různých atrakcí, např. tobogány, divokou řeku, vířivou vanu nebo finskou a parní saunu. Je to ideální místo pro trávení horkých letních dnů ve venkovním areálu nebo při špatném počasí v areálu vnitřním.
Milovníci vojenské techniky si nemohou nechat ujít Vojenské letecké muzeum na místním letišti. Členové Nadace letecké historické společnosti vyhledávají a identifikují letadla, která havarovala v průběhu II. světové války. V muzeu jsou vedle fragmentů letadel i vyřazené vrtulníky, letadla a vojenská pozemní technika z výzbroje Armády ČR. Svým rozsahem je letecké muzeum unikátní.
Za zmínku stojí také městský pivovar, v němž se již od roku 1680 vaří kvalitní vyškovské pivo, které tradičně získává mnohá ocenění.
Větrný mlýn v Ruprechtově Z okolí Vyškova jistě stojí za zmínku např. Farma Bolka Polívky v Olšanech, větrný mlýn v Ruprechtově s unikátní Halladayovou turbínou nebo ukázka lidové architektury v Lysovicích.
Milovníkům cyklistiky slouží v okolí Vyškova síť značených cyklostezek. Velmi oblíbená je kupříkladu stezka Srdcem jižní Moravy s informačními tabulemi.

Kontakt:
Masarykovo náměstí 1
682 01 Vyškov
tel.: 517 301 111
email: posta@meuvyskov.cz
Turistické informační centrum
tel.: + 420 517 301 310, 312, 313
email: infocentrum@meuvyskov.cz

Akce v Brně

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Město Blansko – brána Moravského krasu

Město Blansko – brána Moravského krasu

Jen málo turistických lokalit nabízí tak unikátní spojení historických a kulturních památek s množstvím přírodních zajímavostí jako oblast Blanenska a Moravského krasu.
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Bobová dráha Brno

Bobová dráha Brno

Naše bobová dráha má největší převýšení v České republice. Celková délka tratě je 1.021m.
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

BRuNO family park

BRuNO family park

Nejatraktivnější a nejmodernější rodinný park v ČR sídlí v Brně.
zobrazit detailHodnotilo 76 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.7/10

Zámek Čechy pod Kosířem

Zámek Čechy pod Kosířem

Klasicistní zámek obklopený anglickým parkem o rozloze 21,5 hektaru byl pro veřejnost otevřen v roce 2016.
zobrazit detailHodnotilo 3 uživatelů. Průměrné hodnocení 10/10

Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity

Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity

Chcete poznat místo, kde se před více jak 150 lety zrodila genetika? Navštivte Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity.
zobrazit detailHodnotilo 14 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.3/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se