Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:

autor: Kateřina Černá
vloženo: 03.08.2010

Vojenský historický ústav PrahaAdresa:  U památníku 2
Město:  Praha 3
Hodnocení: 5.4 / 10 hlasů: 2420

Web:  odkaz
Lokalita:  Praha

Muzeum

Vojenský historický ústav Praha

je vojenským zařízením spadajícím pod Ministerstvo obrany ČR. Kromě své vědeckovýzkumné, muzejní a knihovnické činnosti spravuje Armádní muzeum na Žižkově, Letecké muzeum Kbely a Vojenské technické muzeum Lešany. VHÚ rovněž vydává jediné specializované vědecké a odborné periodikum v oblasti vojenské historie s celostátní působností – časopis Historie a Vojenství.

Armádní muzeum Žižkov

sídlí v historických budovách Památníku národního osvobození architekta Jana Zázvorky. Muzeum je věnováno historii prvního (1914-1918), druhého (1939-1945) i třetího (protikomunistického) odboje, historii československé armády 1918-1939 a persekuci příslušníků čs. armády po únorovém státním převratu v roce 1948. Ve svých výstavních sálech návštěvníky seznamuje s čs.legiemi v období 1.světové války, vývojem čs. armády v letech 1918 – 1939 a bojovými akcemi Čechů a Slováků během 2.světové války. Vedle zbraní je zde vystavena řada unikátních dobových stejnokrojů, praporů, řádů, vyznamenání a rovněž osobních památek na čs. presidenty a přední představitele čs. armády.  Jeden sál je věnován pořádní příležitostných výstav, v tuto chvíli zde probíhá výstava nazvaná „1945 – Konec války v Čechách“, zprostředkující prožitek obyvatel a atmosféru konce 2.světové války v českých zemích.

Adresa: U Památníku 2, Praha 3
Spojení: Metro trasa „B“ nebo „C“ – stanice Florenc, bus č. 133, 175 do stanice U Památníku
Otevírací doba: po celý rok denně kromě pondělí od 10 do 18hodin


Letecké muzeum Kbely,

 jehož počátky spadají do roku 1968, bylo vybudováno na místě první letecké základny z roku 1918. Početností a kvalitou svých sbírek patří ke špičce evropského a světového leteckého muzejnictví. V současné době má Letecké muzeum Kbely 2 300 sbírkových předmětů, které se váží k letectví, kosmonautice, parašutismu a meteorologii. Z těchto předmětů je však vystaveno v expozicích jen přibližně 300 kusů. Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského. Pro srovnání zde jsou vystaveny také vybrané typy světově významných letadel a kromě toho i množství leteckých motorů, součásti draků letounů, výzbroj, výstroj, uniformy, prapory, vyznamenání a další památky, které se vztahují k historii československého a českého letectví. Mezi nejvzácnější původní sbírkové předměty patří Spad S.VII, Letov Šm.2.16, Avia BH-11 C, Iljušin Il-2 m3, Avia CS-199, Avia S-92 a CS-92, Jak-17, trup SARO 19 Cloud, UIl-10, ale také téměř kompletní řada verzí letounu MiG-15 a další. Letouny, z nichž nejeden je světovým unikátem, jsou vystaveny nejen ve venkovních prostorech, ale také ve čtyřech krytých tematicky zaměřených halách. Například v sezóně 2009 byl představen nově zrekonstruovaný hangár typu Wagner, včetně letounů a dalších exponátů, které tvoří nově vybudovanou expozici z období 2. světové války.

Adresa: Mladoboleslavská ul., Praha 9 – Kbely
Otevírací doba: v letní sezóně (květen až říjen) každý den mimo pondělí od 10 do 18 hodin.
Spojení:

ze stanice metra Palmovka (trasa „B“) – autobusem č. 185
ze stanice metra Českomoravská (trasa „B“) – autobusem č. 375
ze stanice metra Vysočanská (trasa „B“) – autobusem č. 375
ze stanice metra Prosek (trasa „C“) – autobusem č. 185, 375
ze stanice metra Letňany (trasa „C“) – autobusem č. 185, 280, 259, 302, 375, 376
Všemi výše uvedenými autobusy pojedete do zastávky Letecké muzeum. Zastávka je na znamení!

Vojenské technické muzeum Lešany

se nachází mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou v prostorách bývalých dělostřeleckých kasáren. Expozici tvoří více než 700 historických tanků, kanónů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel pocházejících z období od roku 1890 až do současnosti, raketová technika atd. Exponáty jsou vystavené jak v halách (zaměřených tematicky i chronologicky), tak pod přístřešky a na volném prostranství. Mimo unikátních sbírek československých vojenských dopravních prostředků (tanků, motocyklů, nákladních a velitelských automobilů) z období 1918 – 1939, či kolekce kanónů systému Škoda stojí za návštěvu hala „ostravská operace“ s interaktivní expozicí tankové bitvy u Ostravy v r.1945, kde návštěvníci procházejí zákopem a vstoupí i do objektu pevnostního systému. Kromě věrného prostředí a množství vojenské techniky je hala navíc ozvučená několika zvukovými okruhy, od dělostřelecké a raketometní palby před vstupem, přes řev tankových motorů až po střelbu pěchotních zbraní ze střílen bunkru. Muzeum se svým rozsahem i samotnými sbírkami řadí mezi nejvýznamnější instituce svého druhu v Evropě. Mnoho z exponátů bývá představováno v pohybu každoročně v den zahájení sezóny a během tzv. Tankového dne, konaného vždy poslední srpnovou sobotu.

Adresa: Lešany u Týnce nad Sázavou
(cca 30 km jižně od Prahy, u Týnce nad Sázavou)
Otevírací doba: po dobu letní sezóny; červen a září pouze o víkendech 9.30 – 17.30, červenec a srpen od úterý do neděle 9.30 – 17.30
Spojení:

autem: Praha - směr Jesenice - Jílové u Prahy - Kamenný Přívoz - Prosečnice - Krhanice - Lešany
vlakem: stanice Praha hl. n. nebo Praha Vršovice či Praha Bráník směr Týnec nad Sázavou do stanice Krhanice a dále 500 metrů pěšky přes most do muzea (vlak jede po trase známého posázavského pacifiku malebným údolím řeky Sázavy).


Vstup do všech tří muzeí je zdarma.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Národní kulturní památka Vyšehrad

Národní kulturní památka Vyšehrad

Vyšehrad je oblíbeným místem procházek nabízejících úchvatné výhledy na Prahu a řadu významných památek.
zobrazit detailHodnotilo 1 uživatelů. Průměrné hodnocení 1/10

Zaznamenejte své cesty do stírací mapy

Zaznamenejte své cesty do stírací mapy

Zaznamenejte své cesty do stírací mapy
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Muzeum fantastických iluzí

Muzeum fantastických iluzí

Nejzábavnější muzeum v Praze!
zobrazit detailHodnotilo 4 uživatelů. Průměrné hodnocení 2.5/10

Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

Muzeum městské hromadné dopravy v Praze

V tramvajové vozovně v Praze- Střešovicích se od roku 1993 nachází muzeum městské hromadné dopravy, které sčítá sbírku více než 50 vozidel, převážně tramvají.
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Neviditelná výstava Praha

Neviditelná výstava Praha

eviditelná výstava Praha je ojedinělá interaktivní cesta po světě, v němž zmizelo všechno světlo a kde se snažíte pomocí svých zbylých smyslů najít cestu ven.
zobrazit detailHodnotilo 166 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se