Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Hradební věže
Hradební věže
Pohled z města
Pohled z města
Ulička spojující věže
Ulička spojující věže


autor: Petr Pavlík
vloženo: 05.12.2006

Tachov - hradební systémAdresa:  Tachov
Hodnocení: 5 / 10 hlasů: 1366
Souřadnice GPS:  N: 49,795906, E:12,631257 Web:  odkaz
Lokalita:  Tachovsko - Stříbrsko

Technická zajímavost

Středověký Tachov chránila před okolním světem okružní hradba vybudovaná ve 14. století. Ač se město od té doby hodně změnilo, hradební systém si zachoval svůj typický ráz. Zdi široké 140-150 cm se šikmou korunou dosahují místy až desetimetrové výšky a po jejich obvodu stálo na 26 obranných věží. Dnes jich najdete sice jen 21, leckdy jen v podobě viditelných fragmentů, nicméně stále si dokáží získat pozornost.

Výška jednotlivých věží se pohybuje v rozmezí 11-14 metrů a směrem do města jsou otevřené. U západní obvodové zdi najdete typickou uličku spojující jednotlivé věže. Vede podél hradeb, přičemž v nejužším místě je široká jen dva metry, v nejširším 4,5 metru. Vstupy do města pak zajišťovaly celkem tři brány. Na severu to byla Horní neboli Horská brána, zbývající byly v jižní části města – Zámecká a Dolní.

Horní brána vznikla jako součást původního městského opevnění. Nad průjezdem s hrotitým portálem měla další dvě patra a svým ryze účelovým provedením se podobala hradebním věžím. Na vnitřní bránu navazoval koridor mladšího předhradí dlouhý 50 metrů, ukončený nižší bránou se strážnicí. Podle pověsti právě zde vnikli do města husité a do Tachova se probili uličkou, která je od té doby nazvána Krvavá.

Opevnění středověkého Tachova doplňoval hluboký příkop široký 43-45 metrů. Tato úctyhodná šířka byla v roce 1995 dokonce ověřena archeologickým výzkumem. Příkopem na jihu protékal mlýnský náhon, který posilovalo ještě neregulované koryto řeky Mže. V mapě z let 1764-1768 najdete zmínku o dvou celistvých příkopech s valem a parkánovou zdí.

Tachovský hradební systém si návštěvu rozhodně zaslouží. Patří mezi nejzachovalejší opevnění u nás, ač v průběhu 19. století byly některé části hradeb odstraněny.

Související upoutávky

Středověké opevnění Tachov - Jedinečné hradby královského města vybudované kolem roku 1300. Do dnešní doby se zachovaly v téměř původní podobě. Najdete zde na šestnáct hranolových věží a celistvé pásy opevnění. Hradby patří mezi nejzachovalejší v celé ČR.

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Park hotel Tachov

Park hotel Tachov

Hotel se nachází v klidném prostředí zámeckého parku blízko centra Tachova. Přímo od hotelu mohou naši hosté nasednout na kola , nebo nazout turistické boty a pustit se po překrásn...
zobrazit detailHodnotilo 911 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.2/10

Rozhledna Babylon - Okolí dalešické přehrady

Rozhledna Babylon - Okolí dalešické přehrady

Jedna z našich nejstarších a nejkrásnějších rozhleden stojí v oblasti Českomoravské vrchoviny,na temeni Zeleného vrchu nad obcí Kramolín.
zobrazit detailHodnotilo 2304 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Chodov

Chodov

Chodov patří k lokalitám Sokolovska s nejstaršími historicky doloženými počátky.
zobrazit detailHodnotilo 2093 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.2/10

Hornické muzeum

Hornické muzeum

Hornické muzeum v Plané - Štola Ondřeje Šlika
zobrazit detailHodnotilo 1247 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Rozhledna na Bohušově vrchu

Rozhledna na Bohušově vrchu

Rozhledna na Bohušově vrchu pochází z roku 1909.
zobrazit detailHodnotilo 1683 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.4/10

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se