Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Zámek Nelahozeves - boční pohled.
Zámek Nelahozeves - boční pohled.
Zámek Nelahozeves - zepředu.
Zámek Nelahozeves - zepředu.
Most.
Most.
Nádvoří
Nádvoří
autor: Petr Pavlík
vloženo: 11.08.2006

Zámek NelahozevesAdresa:  Nelahozeves 1
Město:  Nelahozeves
Nadmořská výška:  255 m.n.m.
Hodnocení: 6.1 / 10 hlasů: 2034
Souřadnice GPS:  N: 50,260769, E:14,300821 Web:  odkaz
Lokalita:  Střední Čechy - západ

Zámek

Vysoko nad levým břehem Vltavy, v rodišti Antonína Dvořáka, vystupuje krásný renesanční zámek vlastněný rodem Lobkowiczů. Těsně obklopen menším udržovaným parkem přitahuje každého, kdo kolem jen projíždí. Stačí se zastavit na jednom ze dvou blízkých parkovišť a alespoň nahlédnout na most překlenující vodní příkop, opravenou fasádu či nádvoří.

Zámek však dokáže nabídnout mnohem víc. Na každém ze dvou prohlídkových okruhů (případně jejich kombinace) najdete nějaké lákadlo. Menší (druhý) okruh zahrnuje Rytířský sál s pískovcovým krbem a zejména originální renesanční výzdobou – štukovými reliéfy na stropě a nástěnnou malbou. Mnozí návštěvníci právě tento sál považují za jeden z nejzajímavějších prostorů zámku.

Necháte-li se provést druhým okruhem, pak vás osloví zejména Roudnická lobkowiczská sbírka patřící mezi největší soukromé sbírky ve střední Evropě. Představuje soubor děl španělského portrétního malířství z přelomu 16. a 17. století. K tomu je nutné připočítat díla dalších mistrů, jako jsou obrazy Cranacha staršího, Pietera Bruegela, Veronese, Rubense a dalších. Expozice se snaží prezentovat souvislosti mezi umělci, rodinnými patrony i díly.

Badatelé ocení největší zámeckou knihovnu v Čechách, jejíž počátky sahají až do 14. století. Archiv čítá na 65 tisíc svazků, mezi nimiž jsou vzácné rukopisy i prvotisky. Laické veřejnosti však není přístupná.

Prohlídka zámku, zvolíte-li oba okruhy, vám zabere přibližně 1,5 hodiny. Prakticky na každém kroku se vás snaží oslovit zejména malířství. Menší okruh prezentuje zejména portréty rodu lobkowiczů, větší pak zmíněnou sbírku. Pokud vás však zajímají zejména prostory a vybavení či obrazy dokážete oželet, zvolil bych pouze druhý prohlídkový okruh s Rytířským sálem. Ten totiž opravdu stojí za shlédnutí.

Historie

Zámek nechal ve stylu italské renesanční pevnosti postavit Florián Griespek z Griespachu v roce 1553. Historické prameny z roku 1572 už o stavbě hovoří jako o zámku, proto se můžeme domnívat, že již byl z větší části dokončen. O 16 let později, roku 1588, však stavitel zemřel a práce se významně zpomalily. Přesto alianční znak nad východním křídlem z roku 1613 potvrzuje, že ve stavbě pokračoval i floriánův syn, Blažej. Do držení Lobkowiczů se Nelahozeves dostala už v roce 1623, kdy jim floriánova vnučka Veronika zadlužený zámek prodala. Ve vlastnictví rodu zůstal víceméně dodnes, s výjimkou let 1950-1992, kdy byl zestátněn.

Otevírací doba

Celoročně Út-Ne: 9-12, 13-17

Poslední prohlídka začíná v 16 hodin.

Vstupné

Okruh I (roudnická sbírka) 85 Kč / 45 Kč

Okruh II (Rytířský sál) 45 Kč / 30 Kč

Okruh I+II: 95 Kč / 50 Kč

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

LEVANDULOVÉ ÚDOLÍ

LEVANDULOVÉ ÚDOLÍ

BIO park s open air kavárnou, cvičební plochou a obchodem
zobrazit detailHodnotilo 5 uživatelů. Průměrné hodnocení 1.2/10

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně nese jméno Antonína Sládečka, jednoho ze svých zakladatelů. 28. března 2008 byla slavnostně otevřena nová budova muzea v Huťské ulici v Kla...
zobrazit detailHodnotilo 1584 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.2/10

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu Benešov

Výstavní instituce představuje široké spektrum současného umění, jejímž cílem je ukázat lidem, že umění může chápat opravdu každý.
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Městské muzeum Sedlčany

Městské muzeum Sedlčany

expozice – výstavní síň – projekce – kavárna – Wi-Fi
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně jsou nejdelším a určitě jedním z nejznámějších jeskynních systémů v Čechách. Nejen pro tato svá „nej“ stojí za vidění. Specialitou Koněpruských jesky...
zobrazit detailHodnotilo 2127 uživatelů. Průměrné hodnocení 6.3/10

Reklama

Okolí 30 km

Doporučujeme

Přihlašte se