Adresa: Národní památkový ústav - správa zámku Žleby
Město: Žleby
Hodnocení: 5.2 / 10 hlasů: 415
Souřadnice GPS: N: 49°53'16.14, E:15°29'0.07
Web: odkaz
Lokalita: Střední Čechy - jihovýchod
Tento zámek ležící nedaleko Čáslavi nabízí k prohlídce nejenom skvostný interiér, ale také nádherné zámecké zahrady a je už jenom na Vás, zda-li si zvolíte prohlídku skvostných komnat nebo procházku ve stínu stromů. Zámek sám o sobě je velice impozantní a ve skvělém stavu (na části nyní probíhá rekonstrukce). Nad branou vstupního průčelí naleznete reliéf býka od sochaře J. Maxe, jenž byl rodovým znakem rodu Auersperků, který zámek obýval. Mezi vzácnosti, které v zámku můžete nalézt, patří druhá největší sbírka zbraní v česku. V zámeckém parku můžete vidět stádo bílých jelenů či divokých prasat.
Původně gotický hrad pánů z Lichtenburku z doby před rokem 1289, znovu postavený po zničení husity před polovinou XV. století, prošel renesančními a barokními úpravami a do dnešní romantické podoby byl přestavěn Karlem Vincencem Auerspergem v letech 1849 - 68 podle anglických předloh. V romantických interiérech se mísí původní historické památky s dobovými novotvary dovezenými odjinud. Kožené tapety, sbírky vitrají, mnohé obložení stěn, vybavení a instalace respektující dobové dokumenty, uchovaly do dnešní doby zámek jako jakousi „užitou sbírku starožitností“ s jedinečnou atmosférou.
Zámek rozhodně stojí za to navštívit. Parkoviště je hned pod zámkem, v sezóně prodej suvenýrů.
Poslední prohlídka vchází do zámku 1,5 hod. před uzavřením objektu.
Vstupné:
Fotky od Doggieho :)
nejhorší
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
nejlepší
hodnocení místa (ne recenze)
Nejsou žádné komentáře.
Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace
Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.
expozice Oddělení starších českých dějin Historického muzea - Národního muzea
zobrazit detailHodnotilo 15 uživatelů. Průměrné hodnocení 7/10
pozdně středověká tvrz
zobrazit detailHodnotilo 5 uživatelů. Průměrné hodnocení 10/10
Zámek ve Vrchotových Janovicích spolu s původním parkem je zvláštním prostorem s nenápadným, ale silným a osobitým kouzlem.
zobrazit detailHodnotilo 61 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.7/10
Město leží v okrese Praha východ, 30 km od Prahy v nadmořské výšce 400 m.
zobrazit detailHodnotilo 27 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.4/10
raně středověká bitva
zobrazit detailHodnotilo 10 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10