Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:
Pohled na Jílové
Pohled na Jílové
Výhled z Pepře
Výhled z Pepře
Rozledna na Pepři
Rozledna na Pepři
Výhled během cesty
Výhled během cesty
Boží skála
Boží skála
Pepř z dálky
Pepř z dálky
autor: Petr Pavlík
vloženo: 23.02.2007

Vyhlídky Jílového a PepřAdresa:  Jílové u Prahy
Nadmořská výška:  448 m.n.m.
Hodnocení: 5.9 / 10 hlasů: 3302
Souřadnice GPS:  N: 49,887447, E:14,478777 Lokalita:  Střední Čechy - jihovýchod

Místo s výhledem Přírodní zajímavost

Samotné Jílové se do podvědomí mnoha z nás zapsalo spíše svými silnicemi, kde hlavní tah slouží pro testování odolnosti aut a schopností řidičů uhýbat před neskutečným množstvím děr. Zkuste však odhlédnout od vozovky, či ještě lépe zastavit a prozkoumat blízké okolí. Myslím, že zdejší příroda si pozornost zaslouží.

Největší sláva Jílového pochází z doby předhusitské, kdy se zde aktivně těžilo zlato. Rozsáhlá těžební činnost probíhala přibližně do poloviny 14. století, pak už šlo o dobývání menšího rozsahu. Právě s účelem připomenout dávné doby zde vznikly dvě naučné stezky, každá s trochu jiným cílem. Z pohledu delší vycházky je zajímavější okružní varianta, která nejenže vás seznámí s dávnou historií, ale hlavně provede nejkrásnějšími vyhlídkami na Posázaví.

Vyhlídky

Výchozím bodem obou naučných stezek i zdejších turistických cest je kostel na náměstí. Pokud budete odtud koukat kolmo, směrem k silnici, uvidíte jeden z průběžných cílů, zmiňovaný vrch Pepř. Tímto směrem také doporučuji vyrazit. Okružní stezka se dá projít i obráceně, kdy začnete na vyhlídce Boží skála, nicméně není to tak působivé. Pro fyzicky méně zdatné je však dlužno dodat, že zatímco na Boží skálu jdete prakticky po rovině, další část cesty má poměrně dost různých stoupání.

Druhá zastávka naučné stezky, která se společná pro obě možné cesty, vás stručně seznamuje s těžební minulostí. Dozvíte se například, že největší ze starých dolů je Petr, jehož pozůstatky jsou dosud patrné v podobě haldy hlušiny. Právě tam se také otevře velmi krásný výhled na město a jižně přes údolí pak na kopce Středočeské pahorkatiny.

Cesty se rozdělí o kousek dál. Tam už se musíte rozhodnout, která z nabízených možností vás láká víc. Osobně doporučuji vyrazit na necelý kilometr vzdálený Pepř (448 m.n.m.). Na zdejší vyhlídce za pěkného počasí uvidíte například televizní vysílač Votice, Neštětickou horu, Chlum či Konopiště. Kousek nad vyhlídkou je navíc nově postavený vysílač mobilního operátora, který bude fungovat jako rozhledna. Bohužel se mi ani na městském úřadě nepodařilo zjistit, kdy bude zámek odemčen a vyhlídková plošina zpřístupněna. Vzhledem k její výšce je evidentní, že výhled bude opravdu stát za to. Jak je však zřejmé z různých poškození plotu, někteří návštěvníci čekání na oficiální zpřístupnění nevydrželi.

Zajímavé výhledy potkáte i během samotné chůze. Budete-li pak pokračovat dále, až na Boží skálu, těšte se na příjemnou procházku lesem, sestup do Kabátů, pak bohužel pár metrů po silnici a následně docela dost prudké stoupání.

Jak se tam dostanete

Nejjednodušší je to autem po silnici č. 105 vedoucí například z Jesenice. Jinak můžete z Prahy i vyrazit řadou příměstských autobusů, ať už linkami MHD (bus 332) či klasickými meziměstskými.

GPS

Odkaz na mapu určuje vyhlídku na Pepři. Několik dalších bodů:

  • BTS s rozhlednou: 49,887119N 14,483401E
  • Boží skála: 49,890396N 14,501975E

nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:
od:Stanislava Romanová | 28.06.2010 23:04dobrý názor | 1848 hlasů

Dobrý den, chtěla bych doplnit pana autora Petra Pavlíka,že rozhledna je již přístupna veřejnosti a je z ní opravdu krásný rozhled. Romanová,rodačka z Jílového. P.S.Silnice máme již opravené!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Zruč nad Sázavou – ráj pro děti i dospělé

Zruč nad Sázavou – ráj pro děti i dospělé

Turistická sezona je v plném proudu, tak že můžete navštívit zámek ve Zruči nad Sázavou denně od 10 do 17 hodin
zobrazit detailHodnotilo 309 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.5/10

Hořovice – Český Betlém

Hořovice – Český Betlém

Město Hořovice je správním, kulturním i průmyslovým centrem oblasti, která leží v západní části Středočeského kraje na rozhraní Křivoklátských lesů, Českého krasu a CHKO Brdy.
zobrazit detailHodnotilo 151 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Zámek v Mníšku navštěvujte po celý rok

Zámek v Mníšku navštěvujte po celý rok

Zámek Mníšek pod Brdy je obklopen přírodou a zároveň téměř na dohled od Prahy.
zobrazit detailHodnotilo 1214 uživatelů. Průměrné hodnocení 7.2/10

TEPfactor – inspirováno Boyardem

TEPfactor – inspirováno Boyardem

Nechte se pohltit atmosférou pirátské jeskyně, ve které na vás čeká spousta záhad, logických hádanek a fyzických výzev.
zobrazit detailHodnotilo 12 uživatelů. Průměrné hodnocení 7.3/10

Dvacátý Highjump s podtitulem Legendy opět v Hřiměždicích

Dvacátý Highjump s podtitulem Legendy opět v Hřiměždicích

V termínu 2. a 3. srpna se v lomu v Hřiměždicích u Příbrami uskuteční jubilejní dvacátý ročník cliffdivingových závodů Highjump.
zobrazit detailHodnotilo 20 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.8/10

Reklama

Okolí 30 km

Doporučujeme

Přihlašte se