Reklama

Místo zájmu

Fotogalerie:autor: Šárka Kobrynová
vloženo: 24.09.2012

Projděte se naučnou stezkou skrz Housle!Adresa:  Lysolaje
Hodnocení: 5.4 / 10 hlasů: 314

Web:  odkaz
Lokalita:  Praha

PR Článek Přírodní park Máte rádi housle nebo přírodu? Pojďte na procházku s NET4GAS Blíž přírodě a zkombinujte obojí! V minulém týdnu jsme pro vás zpřístupnili jubilejní 50. přírodní lokalitu, naučnou stezku Housle. Tato přírodní památka, která je součástí Přírodního parku Šárka-Lysolaje, je od roku 1982 chráněným územím. Jak sám název napovídá, svým tvarem připomíná smyčcový hudební nástroj. Ve skutečnosti je to však pískovcová rokle, která vznikla vodní erozí protékajícího potoka. Vodní tok tu sice už není, ale památka v podobě rokle je nepřehlédnutelná – rokle je dlouhá 250 metrů a dosahuje hloubky až 30 metrů!

Tóny šumění potoka

Na deseti informačních tabulích rozmístěných po celé délce kilometrové naučné stezky, která nezapomíná i na nejmenší návštěvníky, se dozvíte informace o geologické stavbě území, o houbách, rostlinách a živočiších, kteří toto místo obývají, a další zajímavosti. Mezi ně patří například Zázračná studánka, místo, kde pramení Lysolajský potok. Podle legendy vytryskl pramen v době sucha jako odpověď na motlitby lidí, kteří vzývali Pannu Marii. Vodě z pramene připisovali místní obyvatelé léčivé účinky, zejména na oční neduhy. I proto zde nechal v 19. století sedlák Josef Tůma zbudovat kapli Panny Marie Sedmibolestné.
Další zajímavostí lokality Housle je, že se přímo v rokli hrávalo divadlo. Divadelní tradice v Lysolajích sahá až do konce 19. století. V roce 1949 zde vybudovali místní obyvatelé amfiteátr, v němž lysolajští ochotníci až do roku 1956 sehráli více než 150 představení.

Od České Lípy po Lysolaje

Společnost NET4GAS, jež je provozovatelem přepravní plynárenské soustavy, je generálním partnerem Českého svazu ochránců přírody od roku 2007. V rámci programu NET4GAS Blíž přírodě zpřístupnili společně již 50 přírodních lokalit.
Jako první to byla naučná stezka Údolí pod Klíčem u České Lípy, následovala řada dalších po celém území České republiky. Jubilejní 50. lokalitu Housle můžete navštívit v pražských Lysolajích, kam se dostanete z metra Dejvická autobusy č. 160, 355 nebo 359. Trasa naučné stezky vede kousek od autobusové zastávky Lysolaje až na konec rokle. Více informací o této i dalších lokalitách, které vám poslouží jako zajímavé tipy na výlet po unikátních místech ČR, najdete na stránkách www.blizprirode.cz.

Boxík

Naučná stezka Housle otevřela pátou desítku lokalit, které jsou součástí programu NET4GAS Blíž přírodě. Slavnostního přestřižení pásky se zúčastnil vedle vrcholných představitelů ČSOP, NET4GAS a místní samosprávy i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa Následovala komentovaná procházka a den plný her a překvapení. Pro děti byl připraven kvíz z prostředí stezky a každý, kdo uhodl všechny odpovědi, vyhrál drobnou cenu, jeden vylosovaný pak stan NET4GAS Blíž přírodě.

www.blizprirode.cz


nejhorší 12345678910 nejlepší

hodnocení místa (ne recenze)

Informace

Diskuze:

Nejsou žádné komentáře.

Příspěvky a hodnocení mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé. Seznamte se s výhodami registrace

Text je chráněn autorským právem podle zákona 121/2000 Sb. Obsah není volně šiřitelný.

Novinky v oblasti

Neviditelná výstava Praha

Neviditelná výstava Praha

eviditelná výstava Praha je ojedinělá interaktivní cesta po světě, v němž zmizelo všechno světlo a kde se snažíte pomocí svých zbylých smyslů najít cestu ven.
zobrazit detailHodnotilo 166 uživatelů. Průměrné hodnocení 5.6/10

Praha vás překvapí i mimo sezónu!

Praha vás překvapí i mimo sezónu!

Nesčetné množství kostelíků, paláců a jejich zahrad, tajuplných podzemí a obdivuhodných chrámů z Prahy dělají město právem známé jako stověžaté srdce Evropy.
zobrazit detailHodnotilo 14 uživatelů. Průměrné hodnocení 4.4/10

POPMUSEUM - Museum a archiv populární hudby

POPMUSEUM - Museum a archiv populární hudby

Popmuseum je zkrácený název pro společnost Muzeum a archiv populární hudby a pro její hlavní projekt, stálou expozici s informačním centrem a interaktivní zkušebnou v Praze.
zobrazit detailHodnotilo 1 uživatelů. Průměrné hodnocení 1/10

Planetum

Planetum

Planetárium Praha, Štefánikova hvězdárna a Hvězdárna Ďáblice – tři subjekty, které jsou součástí jediné platformy jménem Planetum, která nabízí chytrou vesmírnou zábavu –...
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Muzeum fantastických iluzí

Muzeum fantastických iluzí

Nejzábavnější muzeum v Praze!
zobrazit detailHodnotilo 0 uživatelů.

Reklama

Doporučujeme

Přihlašte se